Data publikacji: 29 lipca 2013
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

GPS - nawigacja sportowa i turystyczna

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Zbliżają się wakacje, a w związku z tym wkrótce przyjdzie nam zaplanować wyjazd. Podczas urlopu nawet najwięksi plażowicze zapoznają się z najbliższą okolicą spacerując i zwiedzając. By się w takiej sytuacji nie zgubić, warto przemyśleć zakup urządzenia które zadba, by nie było to możliwe - pieszej lub sportowej nawigacji GPS.

 


Jednak szeroki wachlarz zastosowań i ogrom zalet tego typu produktów docenią przede wszystkim osoby lubujące się w wędrówkach - od pieszych aż po motocyklowe. Sportowe i turystyczne odbiorniki GPS mają nieco inną charakterystykę niż tradycyjne nawigacje. Przede wszystkim muszą sprawdzać się w terenie, nierzadko w trudnych warunkach. Kurz, błoto czy deszcz to tylko pierwsze zagrożenia które przychodzą na myśl, a którym nie dałoby rady urządzenie skonstruowane w sposób tradycyjny. Są one zatem zdecydowanie bardziej odporne i szczelne, jednak to nie wszystko. Liczy się również kształt. Kiedy nawigacja samochodowa działa zazwyczaj w położeniu horyzontalnym, tak modele turystyczne są przystosowane do pokazywania okolicy w pionie. Wiąże się to przede wszystkim z wygodą zastosowań - w takim położeniu łatwiej urządzenie przymocować do ramy pojazdu (roweru bądź motoru), wygodniej też trzyma się je w dłoni i operuje. W tej sytuacji warto też sprawdzić przed zakupem, czy ekran jest wystarczająco czuły na dotyk w rękawiczkach - amatorzy rowerowych i motorowych wędrówek na pewno coś na ten temat wiedzą.

Równie istotne jest oprogramowanie, które zarządza pracą urządzenia. Producenci dbają, by było ono jednocześnie jak najprostsze i jak najbardziej użyteczne. Taka kombinacja sprawia, że zyskujemy natychmiastowy dostęp do najważniejszych funkcji, a nam nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się okolicznymi widokami. By jednak trafić w odpowiednie miejsce, musimy mieć pewność, że producent często aktualizuje swoje mapy. W przeciwnym razie może się okazać, że skuteczność nawigacji będzie daleka od oczekiwanej. Jedną z najbardziej uznanych firm dostarczających nawigacje wraz z wygodnym oprogramowaniem jest Garmin. Topowe modele charakteryzują się świetną jakością wykonania, solidnymi uchwytami, czułym, kolorowym ekranem oraz obudową odporną na ciecze. Mapy są z kolei na tyle dokładne, że na ekranie urządzenia znajdziemy informacje dotyczące szlaków turystycznych (pieszych i rowerowych) czy też granic Parków Narodowych oraz pełną topografię terenu, która oznaczona jest w sposób na tyle przystępny, że nie sprawi trudności nawet laikowi.

Wielką zaletą niektórych nawigacji jest również możliwość połączenia odbiornika z innymi urządzeniami przenośnymi - wtedy bez problemu jesteśmy w stanie przenieść dane na przykład na dysk twardy komputera i wykorzystać je dalej, choćby po to, żeby dodatkowo upamiętnić trasę wakacyjnej wędrówki. Część modeli jest także wyposażona w przydatne podczas dłuższych wypraw funkcje dodatkowe - kompas czy też barometr. Ostatnią bardzo ważną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu jest rodzaj zasilania oraz pojemność akumulatora. Niektóre nawigacje zasilane są z poziomu tradycyjnych baterii - jest to rozwiązanie o tyle komfortowe, że mając w plecaku zapas popularnych 'paluszków' całkowicie uniezależniamy się od zewnętrznych źródeł energii. Alternatywą przy zakupie urządzenia z akumulatorem może być zakup jednego dodatkowego; niemniej warto przed każdą wyprawą szczegółowo zaplanować sobie kwestię zasilania.
Kwestie nawigacji pieszej można rozwiązać w jeszcze jeden sposób - wiele osób nosi urządzenie zdolne do generowania szczegółowych map okolicy w kieszeni, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dobrej klasy smartfon, wyposażony w odpowiednią aplikację nie pozwoli nam się zgubić w większych miastach. Niemniej to jest główny problem tego typu rozwiązań - sprawdzają się znakomicie w metropoliach, jednak poza ich granicami sytuacja wygląda różnie.


Na koniec warto dodać jeszcze jedno - przy zakupie urządzeń satelitarnych nie warto oszczędzać. Doświadczeni piesi wędrownicy wiedzą, że czasem o utratę orientacji w terenie łatwo, a odnalezienie odpowiedniej ścieżki powrotnej często graniczy z cudem. O takich historiach miło opowiada się patrząc nań z perspektywy czasu, jednak nikt nie chciałby ponownie znaleźć się w takiej sytuacji, gdzie niepewność i zdenerwowanie niebezpiecznie miesza się ze zmęczeniem. Wątpliwej jakości urządzenia mogą nam jednak przysporzyć więcej złości niż radości, zatem przed zakupem upewnijmy się, że charakteryzuje się ono wszystkimi wyżej wymienionymi cechami - wtedy śmiało możemy zapuszczać się w nieznane.

 


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
3 1
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Najgorętsze premiery gier w październiku

Poznaj najbardziej wyczekiwane premiery gier w październiku.
Zobacz więcej   

10 najwydajniejszych smartfonów wg AnTuTu (sierpień 2017)

Ranking AnTuTu przedstawia najszybsze smartfony. Które smartfony znajdują się w zestawieniu? Który z nich zajął 1. miejsce w sierpniu 2017? Przeczytaj nasz artykuł.
Zobacz więcej   

Kalendarz przetworów

Zastanawiasz się, jak rozplanować przygotowanie przetworów? Zapoznaj się z pomocnym kalendarzem. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas