Elektroniczna czy mechaniczna maszyna do szycia – która lepsza?

Autor: Ola

Wybierasz maszynę do szycia? Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest bez wątpienia jej rodzaj. Sprawdź, czym różni się maszyna do szycia elektroniczna od tej mechanicznej i jakie są zalety oraz wady obu tych urządzeń!

maszyna do szycia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie zalety ma korzystanie z mechanicznej maszyny do szycia,

- jakie są zalety i wady elektronicznych maszyn do szycia,

- który model warto wybrać: elektroniczny czy mechaniczny.

maszyna do szycia elektronicznaCo warto wiedzieć o mechanicznej maszynie do szycia?

Jak sama nazwa wskazuje, proces działania mechanicznej maszyny do szycia jest uzależniony od czynniki mechanicznego – w tym przypadku od naciśnięcia stopką na nożny rozrusznik, zwany pedałem. Steruje się nią dokładnie tak, jak samochodowym pedałem gazem – im mocniej naciśniesz, tym szybciej będzie poruszać się igła.

Mechanicznie ustawia się też wszystkie parametry jej pracy – takie jak chociażby naprężenie nici czy długość szwu. Do ich zmiany służą znajdujące się na obudowie pokrętła, które należy obsługiwać z precyzją i wyczuciem – właściwe ustawienie maszyny do szycia wymaga zatem jej dokładnego poznania.

Jaka jest największa zaleta mechanicznych maszyn do szycia? Przede wszystkim cena. Jak widać chociażby po tym modelu, za takie urządzenie zapłacisz od stu do kilkuset złotych. Jest to zatem świetna opcja na start. Brak skomplikowanych elektronicznych podzespołów oznacza z kolei większą trwałość. Taka maszyna z pewnością posłuży Ci przez długi czas!

Kupując taką maszynę do szycia, zwróć uwagę w szczególności na dodatkowe udogodnienia. W cenie są przede wszystkim:

  • półautomatyczne lub automatyczne obszywanie dziurek,
  • wbudowany nawlekacz,
  • regulowana długość i szerokość szwu,
  • regulacja docisku stopki.
Polecane maszyny do szycia
  • 1 529 zł
  • 529 zł
  • 559 zł
  • 569 zł
  • 1 629 zł

maszyna do szycia Łucznik 2014 Ewa IIJak działa maszyna do szycia elektroniczna?

Elektroniczna maszyna do szycia to taka, której wnętrze napakowano większą liczbą zaawansowanych funkcji sterowanych komputerowo. W związku z tym może automatyzować sporą część pracy, którą standardowo użytkownik musi wykonać ręcznie – chociażby sam proces ustawiania prędkości, co można zrobić tak przy użyciu pedału, jak przycisku na obudowie urządzenia. Poznaj np. ten model, który stanowi świetny przykład maszyny elektronicznej.

Znajdujące się w takim sprzęcie zaawansowane podzespoły pozwalają także na rozszerzenie liczby dostępnych ściegów. Poza tymi standardowymi i dekoracyjnymi znajdziesz np. ściegi do hartowania liter czy cyfr, które z pewnością przydadzą się rodzicom chcącym nietuzinkowo przyozdobić ubranka dla maluszka.

Jedną z wartych docenienia funkcji elektronicznych maszyn do szycia jest też automatyczne ryglowanie ściegu. Oznacza to nic innego, jak jego estetyczne zakończenie – czyli przejechanie nicią do przodu i do tyłu w jednym miejscu w celu utrwalenia. W modelach mechanicznych musisz to robić ręcznie, zmieniać po drodze tryb szycia na wsteczny i z powrotem na normalny, co zajmuje nieco czasu.

UWAGA

W nowszych maszynach elektronicznych na popularności zyskuje również funkcja pozycjonowania igły, umożliwiająca zaprogramowanie jej w taki sposób, by zawsze kończyła pracę w określonej pozycji. Jeśli zdecydujesz, że ma zawsze kończyć wbita w materiał, łatwo wykonasz tzw. zwrot na igle, czyli zaczniesz szyć w drugim kierunku z dokładnie tego miejsca, w którym skończyłeś.

Elektroniczna czy mechaniczna maszyna do szycia – jaka będzie lepsza?

Na to pytanie niełatwo udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, do jakich celów chcesz ją wykorzystywać. Planujesz szyć jedynie proste rzeczy i to jedynie hobbystycznie? Prosta maszyna mechaniczna w zupełności wystarczy, aby sprostać Twoim oczekiwaniom. Zamierzasz szyć bardziej skomplikowane rzeczy, a może szyć zawodowo? Z pewnością przydadzą Ci się bardziej zaawansowane funkcje, w jakie są wyposażone maszyny elektroniczne. Sprecyzuj więc swoje plany względem użytkowania maszyny do szycia, a wybranie właściwego modelu nie sprawi Ci trudności.

Poznaj pełen asortyment maszyn do szycia znajdujących się w naszej ofercie. Jeśli dopiero uczysz się szyć, z pewnością przydadzą Ci się nasze wskazówki na początek zabawy z krawiectwem: Jak szyć? Kilka wskazówek dla początkujących krawcowych.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link