Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa? Jaki dzbanek wybrać?

Autor: Joanna

Dzbanek filtrujący to coraz popularniejszy produkt w wielu polskich domach. Jest to rozwiązanie wygodne, oszczędne i ekologiczne. Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa? Okazuje się, że można ją pić bez gotowania, a także wykorzystywać do przygotowania potraw.

Czysta przefiltrowana woda

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa
  2. w jaki sposób korzystać z dzbanka z filtrem
  3. jaki dzbanek wybrać

Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa i jak korzystać z dzbanka?

Napełnianie dzbanka filtrującego

Czy wiesz, że każdego dnia zużywasz około 100 litrów wody do picia, mycia, przygotowywania posiłków i sprzątania? Wykorzystując taką jej ilość, warto mieć pewność, że jest czysta i zdrowa. Niestety, choć woda kranowa wypływa oczyszczona z zakładów wodociągowych, to zanim trafi do mieszkań, przepływa przestarzałymi rurami przepływowymi i zbiera żelazo czy piasek. To zdecydowanie pogarsza jej walory smakowe, zapachowe, a często i wizualne. Również chlor, mający uzdatniać wodę, nadaje jej nieprzyjemnego smaku i zapachu.

Do poprawienia właściwości wody zazwyczaj wykorzystuje się filtry węglowe. W domowych warunkach sprawdzają się dzbanki filtrujące z wkładem z węgla aktywnego. Działanie dzbanka filtrującego polega na przefiltrowaniu wody kranowej i oczyszczeniu jej z substancji negatywnie wpływających na smak, zapach i wygląd. Umieszczony w dzbanku filtr zatrzymuje szkodliwe związki chemiczne i przepuszcza czystą wodę, wzbogacając ją często w dobre dla zdrowia minerały.

Czynności związane z filtrowaniem wody sprowadzają się do nalania wody z kranu do komory z filtrem, resztę wykonuje dzbanek. Przed nalaniem świeżej wody z kranu wylej pozostałość, która odstała ponad 12 godzin, a na pewno wodę z poprzedniego dnia.

Przed umieszczeniem dzbanka pod kranem zdejmij pokrywę, a następnie skieruj strumień wody do komory z filtrem. Już po pierwszych mililitrach filtr zaczyna działać. Filtrowana woda przepływa do zbiornika – upewnij się, do której komory nalewasz wodę, by woda kranowa nie przedostała się do czystej i przefiltrowanej.

Po zapełnieniu komory z filtrem nakryj ją pokrywką. Jeśli wkładasz świeży wkład filtrujący, naciśnij i uruchom wskaźnik, by na nowo zaczął odmierzać czas. Pierwszą przefiltrowaną wodę wylej. Przepływające czarne drobinki wskazują na to, że filtr został uruchomiony i aktywny węgiel zaczyna działać. Nie spożywaj tej wody – dopiero drugie filtrowanie nadaje się do picia. Producenci zapewniają, że przefiltrowana woda nadaje się do bezpośredniego spożycia bez gotowania.

  • 69,99 zł
  • 59,99 zł
  • 39,99 zł
  • 39,99 zł
  • 69,99 zł

Jaki dzbanek filtrujący wybrać?

Klasyczny dzbanek filtrujący

Decydując się na zakup dzbanka filtrującego, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Klasyczny dzbanek filtrujący ma pojemnik na czystą wodę, komorę z wkładem filtrującym oraz pokrywkę ze wskaźnikiem wymiany wkładu. Główny pojemnik, w którym gromadzi się przefiltrowana woda, wykonany jest z bezpiecznego tworzywa sztucznego, pozbawionego bisfenolu. Najczęściej to przezroczysty i bezbarwny plastik, który daje podgląd ilości wody w pojemniku. Wybrane modele dzbanków filtrujących mają podziałkę, która dokładnie wskazuje, ile wody pozostało w dzbanku. Pojemniki w zależności od kolekcji, marki i pojemności mają różne kształty. Obowiązkowym elementem dzbanka filtrującego jest wkład z węglem aktywnym bądź innym składnikiem filtrującym. To od niego zależy jakość przefiltrowanej wody, dlatego tak istotna jest kontrola i regularna wymiana zużytego wkładu. Filtr z węglem aktywnym i dodatkami w postaci naturalnych łupin orzechów kokosowych, żywicy jonowymiennej czy złoża alkalicznego ogranicza ilość substancji chemicznych negatywnie wpływających na walory i właściwości wody kranowej. Wkład filtrowy całkowicie usuwa metale ciężkie (ołów i miedź) i cząsteczki stałe w postaci piasku, kamyków, żwiru czy iłu, które wpadają do wody przepływającej rurami wodociągowymi.

Kolejnym istotnym elementem dzbanka filtrującego jest wskaźnik wymiany wkładu filtrującego, który informuje o tym, że aktywny węgiel stracił już swoje właściwości i przypomina o konieczności wymiany wkładu na nowy. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, nie trzeba bowiem zaznaczać w kalendarzu czy zapisywać, kiedy ostatni raz został włożony świeży wkład filtrujący. Wśród proponowanych dzbanków filtrujących można wyróżnić:

Dzbanek filtrujący to produkt godny uwagi, który powinien znaleźć się w każdym domu i mieszkaniu. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe, a także ekologiczne, a dodatkowo pozytywnie wpływające na zdrowie.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów