Czym dokładnie jest dysk SSD M.2 i co warto o nim wiedzieć?

Autor: Grzegorz

Dyski SSD M.2 to produkty korzystające ze specjalnego interfejsu, który znacznie różni się zarówno od klasycznych dysków HDD, jak i dysków SDD. Różnice zauważalne są nawet w obudowie – dyski M.2 wizualnie przypominają kości pamięci operacyjnej RAM. Co warto o nich wiedzieć?

Trzy dyski twarde leżące na kamiennej płycie – patrząc od prawej, największy rozmiarowo HDD, średni SDD i najmniejszy SSD M.2.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. M.2 to złącze do kart rozszerzeń pozwalające na instalację dysku lub innego podzespołu bezpośrednio na płycie głównej komputera;
  2. dyski SSD M.2 charakteryzują się kompaktową budową i specyficzną konstrukcją, ale mogą występować również w laptopach;
  3. innowacyjna technologia NVME odpowiada za szybszą pracę dysku i mniejszy stopień obciążenia procesora;
  4. dysk M.2 korzystający z infrastruktury PCI Express może być wydajniejszy od alternatyw bazujących na module SATA III.

Dyski SSD M.2 – na czym polega ich niestandardowa konstrukcja?

Wygląd przykładowego dysku twardego SSD M.2

Charakterystyczny rodzaj złącza, znany od 2013 roku jako M.2, wykorzystywany był już znacznie wcześniej. Nosił wówczas nazwę NGFF (Next Generation Form Factor). Obecnie wykorzystywany jest do produkcji nowoczesnych dysków SSD, które charakteryzują się dużo szybszą pracą w porównaniu do znanych od kilkudziesięciu lat dysków HDD. Występują w różnych wersjach ze względu na rozmiar maksymalnej pojemności danych. Do użytku biurowego zwykle w zupełności wystarczy efektywny dysk M.2 SDD 128 GB lub SSD M.2 256 GB. Produkty z tej kategorii w sposób szczególny upodobali sobie gracze, gwarantują bowiem bardzo wysoki stopień wydajności i szybkości pracy. Biorąc pod uwagę, że współczesne gry mogą zajmować nawet kilkadziesiąt gigabajtów, warto rozważyć zakup dysku SSD M.2 512 GB lub nowoczesnej jednostki SSD M.2 o pojemności 1 TB.

Dyski SSD M.2 montowane są bezpośrednio na płycie głównej komputera. Sposób montażu jest identyczny jak w przypadku instalacji kości pamięci RAM. Najprościej rzecz ujmując, dyski tego typu przypominają cienką podłużną płytkę z pamięciami. W przeciwieństwie do standardowych dysków HDD i SSD nie posiadają żadnej obudowy, jeszcze bardziej upodabniając się przez to do kości pamięci operacyjnej. Tego rodzaju rozwiązanie pozytywnie wpływa na ograniczone nagrzewanie się podzespołu, chociaż najbardziej wydajne dyski M.2, jak np. Gigabyte Aorus NVME Gen4 1 TB, wyposażone są również w dodatkowe radiatory własne.

Nietypowa konstrukcja dysków M.2 SSD przekłada się na banalnie prosty montaż. Podobnie jak kości RAM, dysk tego typu należy po prostu wpiąć w gniazdo płyty głównej. Dzięki temu, decydując się na zakup takiego produktu, można śmiało rozważyć samodzielny montaż, zyskując oszczędności związane z usługami pracowników serwisów komputerowych. Dysk M.2 występuje także w wariantach przeznaczonych do montażu w laptopach.

  • 619 zł
  • 949 zł
  • 199,99 zł
  • 419 zł
  • 619 zł

Dyski SSD M.2 – co to jest NVME i na czym polega?

Mężczyzna grający w grę komputerową

Protokół NVME został specjalnie stworzony na użytek produktów wykorzystujących interfejs M.2 (oprócz dysków SSD mogą to być także np. karty sieciowe Wi-Fi). NVME umożliwia ograniczenie obciążenia procesora. Jak wiadomo, to właśnie procesor, pamięć RAM i dysk twardy są najbardziej kluczowymi komponentami dla stabilnej i wydajnej pracy każdej jednostki. Co więcej, technologia NVME, zastępująca starszą AHCI, gwarantuje szybszą pracę i zapewnia wykonywanie większej liczby operacji na sekundę.

Protokół NVME bazuje na interfejsie PCI Express. Produkty opierające się na PCIE uzyskują najwyższe statystyki w zakresie wydajności. Jest ona jednak uzależniona od liczby linii komunikacyjnych produktów. Dyski z czterema liniami, oparte na PCIE i wykorzystujące technologię NVME, są w stanie przesyłać pliki z prędkością nawet 4 GB na sekundę. Wszystko to sprawia, że dyski twarde SSD M.2 mogą być rekomendowane dla osób, które w sposób zaawansowany eksploatują komputer, np. grafików, programistów lub graczy.

Należy jednak podkreślić, że każdy dysk SSD M.2 jest szybki. Wobec tego osoby, które nie potrzebują komputera do ekstremalnego użytku, z pewnością będą usatysfakcjonowane z pracy dysków M.2 opartych na interfejsie SATA III. Choć model ten gwarantuje mniejszą wydajność, jego praca wciąż jest bardzo szybka – maksymalna przesyłowość interfejsu SATA III wynosi 600 Mb/s. Do codziennego użytku dysk SSD M.2 oparty na SATA III w zupełności wystarczy. Zapewni bowiem płynne działanie komputera, szybkie ładowanie się nowych kart w przeglądarce internetowej i swobodę rozgrywki w grach komputerowych.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link