Profesjonalny dron – jaki wybrać najlepiej?

Autor: Joanna

Drony możemy coraz częściej spotkać u ludzi, którzy pasjonują się robieniem zdjęć, czy też nagrywaniem filmów. Samo sterowanie takim urządzeniem sprawia wiele przyjemności, o czym również należy wspomnieć. Profesjonalne modele są jednak przeznaczone jedynie dla doświadczonych osób. Mają wiele funkcji i bardzo dobre parametry, niestety kosztują dość sporo. Jakiego profesjonalnego drona warto wybrać?

profesjonalny dron

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. na co zwrócić uwagę przy wyborze drona
 2. co wyróżnia profesjonalnego drona
 3. jakiego profesjonalnego drona warto wybrać

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drona?

ludzie sterują dronem

Dostępne na rynku urządzenia różnią się pod wieloma względami. Należy więc określić przed zakupem, czego konkretnie wymagamy od sprzętu. Najistotniejsze kwestie, o których należy wiedzieć, to:

 • typ drona – oczywiście najczęściej spotykamy drony latające, jednak nie jest to jedyna opcja. Na rynku znajdziemy również różne rozwiązania pływające czy też jeżdżące;
 • zastosowanie – wiele zależy tutaj od osobistych preferencji. Profesjonalne drony zwykle są wyposażone w kamerę oraz posiadają wiele dodatkowych funkcji;
 • czas działania – to bardzo istotny parametr. Warto zwrócić uwagę także na to, jak długo zajmuje pełne naładowanie urządzenia. Przy profesjonalnych dronach trzeba sprawdzić tę wartość, ponieważ często zdarzają się dłuższe sesje;
 • zasięg – ma on bardzo duże znaczenie, decyduje o tym, jak daleko jesteśmy w stanie polecieć danym dronem. Im jest on większy, tym lepiej;
 • rozdzielczość kamery – jeżeli szukamy drona do profesjonalnych zastosowań, musimy zwrócić uwagę na jakość nagrania czy też zdjęć. Większość urządzeń na rynku obsługuje obecnie Full HD, a bardziej zaawansowane modele – 4K;
 • sposób sterowania – droższe modele posiadają zwykle dedykowane kontrolery. Większość urządzeń na rynku wymaga jednak zainstalowania aplikacji na smartfonie, przez którą będziemy sterować dronem;
 • wytrzymałość – to bardzo istotna kwestia, ponieważ drony często ulegają uszkodzeniu wskutek uderzenia lub upadku z dużej wysokości.

Wybór odpowiedniego urządzenia w dużej mierze zależy również od budżetu, który możemy przeznaczyć. Na rynku znajdziemy drony za zaledwie kilkadziesiąt złotych, jak i zaawansowane rozwiązania mogące kosztować nawet 7000 złotych.

Polecane drony
 • 2 249 zł
 • 6 799 zł
 • 2 199 zł
 • 4 899 zł
 • 6 299 zł

Co wyróżnia profesjonalnego drona?

dron

Głównym wskaźnikiem na to, czy mamy do czynienia z niskiej jakości urządzeniem czy też wyższej klasy narzędziem, jest waga sprzętu. Profesjonalne drony ważą zwykle powyżej 600 gramów. Są również znacznie droższe niż amatorskie odpowiedniki. Należy jednak pamiętać, by korzystać jedynie z oferty uznanych producentów z dobrymi opiniami. Jest to swoista gwarancja jakości i żywotności sprzętu.

Profesjonalne rozwiązania bardzo często mają niesamowite osiągi. Niektóre drony są w stanie rozwijać prędkości do nawet 70 km/h. Oczywiście sam podział jest istotny jedynie przy nazewnictwie oraz w kwestiach prawnych. Amatorskie urządzenia nie są regulowane w żaden sposób, nawet gdy dorównują parametrami profesjonalnym sprzętom. Warto stwierdzić, do czego konkretnie będziemy wykorzystywać danego drona, ponieważ często nie musimy kupować najdroższego, najbardziej zaawansowanego modelu na rynku do sporadycznego nagrywania czy też do robienia zdjęć krajobrazów.

Amatorskie rozwiązania pozwalają także latać w miastach, niedaleko ludzi lub samochodów. To niesamowicie wygodne, zwłaszcza gdy chcemy złapać właśnie takie ujęcia. Należy pamiętać, że profesjonalne drony są w pewien sposób okrojone z możliwości. Musimy stosować się do kilku zasad:

 • odległość minimum 30 metrów od ludzi;
 • odległość minimum 100 metrów od zabudowań;
 • odległość minimum 1 kilometra od lotnisk.

Te obostrzenia możemy zniwelować, gdy uzyskamy specjalną licencję na latanie dronem, w innym wypadku nieprzestrzeganie tych zasad może wiązać się z otrzymaniem mandatu.

Jakiego profesjonalnego drona warto wybrać?

Wśród modeli dostępnych na rynku warto wyróżnić sprzęty przeznaczone dla profesjonalistów. By latać nimi w częściej uczęszczanych przez inne osoby miejscach, potrzebujemy odpowiedniej licencji, jednak rekompensuje to niesamowita jakość obrazu, którą możemy uzyskać. Jakiego drona profesjonalnego wybrać?

Obecnie jedna z najlepszych propozycji na rynku to DJI Mavic 2 Pro. Jego cena to około 8000 złotych. To sprzęt z najwyższej półki przeznaczony stricte dla zawodowych fotografów czy też filmowców. Charakteryzuje się niesamowitymi parametrami i wytrzymałością. Warto zwrócić uwagę również na tańsze rozwiązania, lecz oferujące także bardzo dużo, takie jak DJI Mavic 2 Zoom oraz Parrot ANAFI Extended. Na rynku znajdziemy także drony przeznaczone bardziej dla hobbystów niż profesjonalistów, jednak i na nie potrzebujemy uprawnień. Ciekawe modele to między innymi 3D Robotics Solo czy też Hubsan ZINO PRO. Wybór zależy od zastosowań drona oraz osobistych preferencji.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link