Data publikacji: 11 sierpnia 2016
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Do czego można wykorzystać drony?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu Drukuj

Drony od dłuższego czasu są przedmiotem debaty społecznej, a problem dotyczy głównie ich zastosowania w celach militarnych. Bezzałogowe maszyny latające nie są produktem naszych czasów – z takich korzystano już podczas I Wojny Światowej, choć wtedy ich rolą było raczej odciągnięcie uwagi wroga, bo służyły za cel. Dzisiaj jednak można je wykorzystać nie tylko do walki, ale również w życiu codziennym.
Drony definiuje się jako wspomniane już wyżej bezzałogowe maszyny latające, czyli takie, które do lotu nie wymagają obecności załogi na pokładzie. Fakt, że steruje się nimi zdalnie otwiera bardzo szerokie pole zastosowań. Ciekawi jesteście, do czego można wykorzystać drony w życiu codziennym?

Obserwacja

Drony możemy wykorzystać na przykład do obserwacji danego obszaru. W ten sposób są zbierane informacje na temat terenów podbiegunowych, przydatne do badań naukowych. To dzięki nim liczy się populację fok, mierzy grubość lodu, bada stan warstwy ozonowej czy ogólny stan zanieczyszczenia atmosfery. Do takich czynności jest oczywiście wykorzystywany specjalistyczny sprzęt.


Nie oznacza to jednak, że po zakupie drona nie będziemy go mogli wykorzystać do obserwacji terenu przy naszym domu. Co prawda zgodnie z prawem musimy mieć kontrolę nad maszyną, zatem pozostawienie jej ‘samej sobie’ nie wchodzi w rachubę. Z obawy przed wypadkiem należy też unikać latania nad skupiskami ludzi – opadająca platforma mogłaby wyrządzić sporo krzywdy osobom postronnym.

Jeśli jednak przyjdzie nam monitorować większy obszar w godzinach nocnych (na przykład przy fabryce, wśród kontenerów) to dron sprawdzi się znakomicie. Są bowiem urządzenia, które latają po wcześniej zaplanowanych trasach.

Transport

Pierwszą firmą, która chce na masową skalę wykorzystać możliwości, jakie dają drony jest Amazon. Według optymistycznych wersji, usługa Amazon Prime Air ma być wprowadzona w niedalekiej przyszłości. Chodzi tutaj oczywiście o skrócenie czasu dostawy – chociaż Amazon jako pierwsza firma w historii zawarła z amerykańską pocztą porozumienie, zgodnie z którym ta ostatnia placówka pracuje również w soboty, to wciąż szuka się sposobów na skrócenie czasu dostawy. W ten sposób zamówione towary mają być dostarczane do odbiorców w czasie nie przekraczającym 30 minut.
 

Czy podobne zastosowanie może mieć dron w przypadku użycia cywilnego? Zasadniczo tak, muszą jednak zostać spełnione pewne warunki. Przede wszystkim za maszynę odpowiedzialny jest człowiek, nie może zatem tracić jej z oczu. Transport musiałby się zatem odbywać na relatywnie niewielkim dystansie – standardowo drony mają zasięg od 500 do 700 metrów. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup urządzenia w tym celu, koniecznie musimy się upewnić, że producent zezwala na takie działania. Zresztą same paczki też nie będą mogły być zbyt ciężkie – w przypadku Amazona, który taką usługę planuje na skalę masową, przesyłka może ważyć nie więcej, niż 2,26 kg.


Proponowane Towary:

DJI Ryze Tello + DJI Tech GameSir T1d Controller
XIRO Xplorer V + dodatkowy akumulator
3D Robotics Iris + Gimbal Tarot 2D

 Fotografia

Najchętniej natomiast drony są wykorzystywane przez amatorów fotografii. Za ich pomocą można wykonać naprawdę niesamowite ujęcia. Choć film poniżej zmontowany jest przez profesjonalistów, to pokazuje potencjał, jaki drzemie w dronach:

 


Niektóre urządzenia, jak na przykład DJI Dron Phantom 2 Vision+, fabrycznie wyposażane są w sprzęt fotograficzny. Wspomniany dron ma zainstalowaną kamerę nagrywającą filmy w rozdzielczości 14 milionów pikseli. Oczywiście kamera jest stabilizowana przez system antywibracyjny, dzięki czemu rezultat jej pracy w postaci filmu czy zdjęć zachwyca świetną jakością. Chciałbyś wykonać zdjęcie z wysokości 500 metrów? Z dronem nie ma najmniejszego problemu. Co więcej, kadrować obraz można z poziomu aplikacji na smartfonie.

Bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że drony nie są zabawkami. To kawałek ciężkiego sprzętu, który sterowany przez osobę niedoświadczoną może wyrządzić sporo krzywd. Przede wszystkim należy być ostrożnym w kwestii śmigieł – pamiętajmy, że to bardzo szybko obracające się elementy tnące, mogące zranić kończyny. Przed lotem śmigło musi być w idealnym stanie, a śruby i kołpaki, które je trzymają, powinny być mocno przykręcone. Przy tym w obszarze wirowania skrzydeł nie mogą się znajdować żadne elementy. Zresztą w idealnym stanie musi być cała maszyna – każdy przetarty przewód i element składowy, który znajduje się blisko granicy zużycia diametralnie zwiększa ryzyko wypadku.
 

Nie mniej ważne od stanu samej maszyny jest miejsce, w którym będziemy latać. Minie trochę czasu, zanim nabierzemy wprawy w kontrolowaniu latającej maszyny, zatem na początek poleca się miejsca puste, takie jak pola czy duże place. W żadnym razie nie wolno nam latać w okolicach lotnisk. Na polu czy dużej łące (ale pustej!) będziemy mieli sporo miejsca na start i lądowanie, nawet to awaryjne. Latania nad ludźmi nie poleca się nawet doświadczonym pilotom – opadająca maszyna może zranić przypadkowych obserwatorów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj Fakty i mity na temat dronów
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
19 1
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak zabezpieczyć ekran telefonu – szkło hartowane czy folia ochronna?

Szkło hartowane czy folia – dowiedz się, jak zabezpieczyć swój telefon.
Zobacz więcej   

Jakie słuchawki do komputera wybrać?

Podpowiadamy, jak wybrać idealne słuchawki komputerowe.
Zobacz więcej   

Słuchawki nauszne – 5 modeli polecanych przez naszych klientów

Zapoznaj się z opiniami naszych klientów, by wybrać funkcjonalne, estetyczne i dobre słuchawki nauszne.
Zobacz więcej   

Znajdź nas