Data publikacji: 11 sierpnia 2016
Autor: Ula
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Do czego można wykorzystać drony?

Poleć znajomemu Drukuj

Drony od dłuższego czasu są przedmiotem debaty społecznej, a problem dotyczy głównie ich zastosowania w celach militarnych. Bezzałogowe maszyny latające nie są produktem naszych czasów – z takich korzystano już podczas I Wojny Światowej, choć wtedy ich rolą było raczej odciągnięcie uwagi wroga, bo służyły za cel. Dzisiaj jednak można je wykorzystać nie tylko do walki, ale również w życiu codziennym.
Drony definiuje się jako wspomniane już wyżej bezzałogowe maszyny latające, czyli takie, które do lotu nie wymagają obecności załogi na pokładzie. Fakt, że steruje się nimi zdalnie otwiera bardzo szerokie pole zastosowań. Ciekawi jesteście, do czego można wykorzystać drony w życiu codziennym?

Obserwacja

Drony możemy wykorzystać na przykład do obserwacji danego obszaru. W ten sposób są zbierane informacje na temat terenów podbiegunowych, przydatne do badań naukowych. To dzięki nim liczy się populację fok, mierzy grubość lodu, bada stan warstwy ozonowej czy ogólny stan zanieczyszczenia atmosfery. Do takich czynności jest oczywiście wykorzystywany specjalistyczny sprzęt.


Nie oznacza to jednak, że po zakupie drona nie będziemy go mogli wykorzystać do obserwacji terenu przy naszym domu. Co prawda zgodnie z prawem musimy mieć kontrolę nad maszyną, zatem pozostawienie jej ‘samej sobie’ nie wchodzi w rachubę. Z obawy przed wypadkiem należy też unikać latania nad skupiskami ludzi – opadająca platforma mogłaby wyrządzić sporo krzywdy osobom postronnym.

Jeśli jednak przyjdzie nam monitorować większy obszar w godzinach nocnych (na przykład przy fabryce, wśród kontenerów) to dron sprawdzi się znakomicie. Są bowiem urządzenia, które latają po wcześniej zaplanowanych trasach.

Transport

Pierwszą firmą, która chce na masową skalę wykorzystać możliwości, jakie dają drony jest Amazon. Według optymistycznych wersji, usługa Amazon Prime Air ma być wprowadzona w niedalekiej przyszłości. Chodzi tutaj oczywiście o skrócenie czasu dostawy – chociaż Amazon jako pierwsza firma w historii zawarła z amerykańską pocztą porozumienie, zgodnie z którym ta ostatnia placówka pracuje również w soboty, to wciąż szuka się sposobów na skrócenie czasu dostawy. W ten sposób zamówione towary mają być dostarczane do odbiorców w czasie nie przekraczającym 30 minut.
 

Czy podobne zastosowanie może mieć dron w przypadku użycia cywilnego? Zasadniczo tak, muszą jednak zostać spełnione pewne warunki. Przede wszystkim za maszynę odpowiedzialny jest człowiek, nie może zatem tracić jej z oczu. Transport musiałby się zatem odbywać na relatywnie niewielkim dystansie – standardowo drony mają zasięg od 500 do 700 metrów. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup urządzenia w tym celu, koniecznie musimy się upewnić, że producent zezwala na takie działania. Zresztą same paczki też nie będą mogły być zbyt ciężkie – w przypadku Amazona, który taką usługę planuje na skalę masową, przesyłka może ważyć nie więcej, niż 2,26 kg.


Proponowane produkty:
Hubsan X4 H501M <%– –%>
AEE Toruk AP9 <%– –%>
DJI Phantom 3 PROFESSIONAL <%– –%>

 Fotografia

Najchętniej natomiast drony są wykorzystywane przez amatorów fotografii. Za ich pomocą można wykonać naprawdę niesamowite ujęcia. Choć film poniżej zmontowany jest przez profesjonalistów, to pokazuje potencjał, jaki drzemie w dronach:

 


Niektóre urządzenia, jak na przykład DJI Dron Phantom 2 Vision+, fabrycznie wyposażane są w sprzęt fotograficzny. Wspomniany dron ma zainstalowaną kamerę nagrywającą filmy w rozdzielczości 14 milionów pikseli. Oczywiście kamera jest stabilizowana przez system antywibracyjny, dzięki czemu rezultat jej pracy w postaci filmu czy zdjęć zachwyca świetną jakością. Chciałbyś wykonać zdjęcie z wysokości 500 metrów? Z dronem nie ma najmniejszego problemu. Co więcej, kadrować obraz można z poziomu aplikacji na smartfonie.

Bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że drony nie są zabawkami. To kawałek ciężkiego sprzętu, który sterowany przez osobę niedoświadczoną może wyrządzić sporo krzywd. Przede wszystkim należy być ostrożnym w kwestii śmigieł – pamiętajmy, że to bardzo szybko obracające się elementy tnące, mogące zranić kończyny. Przed lotem śmigło musi być w idealnym stanie, a śruby i kołpaki, które je trzymają, powinny być mocno przykręcone. Przy tym w obszarze wirowania skrzydeł nie mogą się znajdować żadne elementy. Zresztą w idealnym stanie musi być cała maszyna – każdy przetarty przewód i element składowy, który znajduje się blisko granicy zużycia diametralnie zwiększa ryzyko wypadku.
 

Nie mniej ważne od stanu samej maszyny jest miejsce, w którym będziemy latać. Minie trochę czasu, zanim nabierzemy wprawy w kontrolowaniu latającej maszyny, zatem na początek poleca się miejsca puste, takie jak pola czy duże place. W żadnym razie nie wolno nam latać w okolicach lotnisk. Na polu czy dużej łące (ale pustej!) będziemy mieli sporo miejsca na start i lądowanie, nawet to awaryjne. Latania nad ludźmi nie poleca się nawet doświadczonym pilotom – opadająca maszyna może zranić przypadkowych obserwatorów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj Fakty i mity na temat dronów
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 

Maszynka do strzyżenia zwierząt pozwoli podkreślić piękno Twojego pupila. Jakie parametry powinna mieć dobra maszynka?


Zobacz więcej   
 

Inteligentne gniazdko to urządzenie coraz częściej spotykane w naszych domach. Pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej.


Zobacz więcej   
 

Suszarka z jonizacją nie jest wyłącznie przeznaczona dla fryzjerów. Sprawdź, jaką możesz kupić do domu.


Zobacz więcej   

Znajdź nas