Data publikacji: 10 kwietnia 2020
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Wykorzystanie dronów w życiu codziennym – do czego mogą służyć bezzałogowe statki powietrzne?

Poleć znajomemu Drukuj

Zastosowanie dronów jest nieograniczone. Bezzałogowe statki latające nie stanowią już domeny branży wojskowej i rozrywkowej. Stały się również narzędziem pracy wielu grup zawodowych życia codziennego i na każdym kroku zaskakują swoimi nietuzinkowymi umiejętnościami. Poznaj możliwości dronów!

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. do czego mogą służyć drony
  2. jak bezzałogowe statki powietrzne wykorzystują kurierzy, wędkarze, rolnicy czy geodeci
  3. dlaczego drony zyskują coraz szersze grono zwolenników

Zastosowanie dronów – obserwacja

Drony definiowane są jako bezzałogowe maszyny latające, czyli takie, do lotu których nie jest wymagana obecność załogi na pokładzie. Takie rozwiązanie otwiera bardzo szerokie możliwości zastosowań tych urządzeń. Jedną z dominujących zdolności charakteryzujących drony jest obserwacja danego obszaru z powietrza. Taka funkcja pozwala na zbieranie informacji na temat terenów potencjalnie niebezpiecznych, ekstremalnych czy niedostępnych dla człowieka. Do takich celów szczególnie przydatny jest wytrzymały na różne warunki atmosferyczne sprzęt, dodatkowo wyposażony w GPS i kamerę, jak DJI Mavic Air Fly More Combo czy DJI Mavic 2 Pro, wzbogacony również o akcelerometr, żyroskop, czujnik ciśnienia i wysokościomierz. Wybierając sprzęt do obserwacji, warto zwrócić uwagę na pojemność baterii. Od wydajności lotu często zależy powodzenie danej misji. Przykładowo Hubsan ZINO PRO zdolny jest do pracy przez 23 minuty, z kolei przewidywany czas lotu statku Parrot ANAFI Extended to aż 75 minut. Zastosowanie dronów z wykorzystaniem bogato wyposażonych narzędzi pomiarowych jest szczególnie przydatne do badań naukowych, np. w obszarach podbiegunowych. Dzięki dronom możliwe jest określenie populacji fok, oszacowanie grubości lodu, kondycji warstwy ozonowej czy stopnia zanieczyszczenia atmosfery. Wykorzystanie dronów sprawdza się także w obserwacji własnego domu i działki. Umożliwia również podziwianie widoków w trakcie urlopu. Dla odciążenia użytkownika od trzymania i obsługiwania kontrolera lotu, producenci wyposażają swoje statki w specjalne tryby pracy, umożliwiające latanie po wcześniej zaplanowanych trasach. Funkcję Follow Me czy HOME posiada m.in. DJI MAVIC PRO PLATINUM FLY MORE COMBO(EU).

Branża filmowa i fotograficzna

Drony wykorzystywane są w branży filmowej nie tylko przez amatorów, ale też producentów filmów dokumentalnych, reżyserów ekranizacji sensacyjnych czy organizatorów różnorodnych eventów i imprez okolicznościowych. Za pomocą bezzałogowych statków powietrznych można wykonać niesamowite i wyjątkowe ujęcia. Choć materiał filmowy i zdjęcia montowane są w specjalnych programach komputerowych po wylądowaniu, to ukazują potencjał drzemiący w tych urządzeniach. Zastosowanie dronów w dziedzinie filmowej jest bardzo szerokie, ale jakość ostatecznej produkcji w dużej mierze zależy od wyposażenia sprzętu. Niektóre urządzenia, jak np. DJI Mavic 2 Pro + kontroler Smart, posiadają wbudowany fabrycznie systemem wizyjny najwyższej jakości. Kamera w dronie pomaga użytkownikowi uchwycić 20-megapikselowe naturalne zdjęcia z powietrza, oddając najmniejsze szczegóły kolorystyczne. A dzięki innym funkcjom, wpływającym na komfort prowadzenia statku i wykonywania zdjęć czy filmów, uzyskuje się świetną jakość zapisanego na dysku materiału.

Proponowane produkty:
DJI Mavic Air Fly More Combo (Arctic White) <%– –%>
DJI Mavic 2 Zoom <%– –%>
DJI Mavic Air 2 Fly More Combo <%– –%>
DJI Mavic 2 Pro <%– –%>
Hubsan X4 H122D STORM <%– –%>

Zastosowanie dronów – transport i inne dziedziny

Pionierami w transporcie z wykorzystaniem dronów są firmy kurierskie. Statki powietrzne tego typu to innowacyjne rozwiązanie na skrócenie czasu dostawy oraz ograniczenie emisji spalin, zatrudniania pracowników czy ponoszenia kosztów eksploatacyjnych samochodów dostawczych, szczególnie na krótkich trasach. W ten sposób zamówione towary mogą być dostarczone do odbiorców w czasie nieprzekraczającym 30 minut, ale na odpowiednio krótkim dystansie. Przeciętny zasięg drona to 500–700 metrów, jak w przypadku chociażby AEE Toruk AP9. Aby dron mógł sprawdzić się w branży transportowej, waga paczki nie może przekraczać jego maksymalnych możliwości obciążenia. Bezzałogowce to coraz bardziej praktyczne narzędzie również w innych dziedzinach. Statki służą też do precyzyjnych oprysków pól, mierzenia działek, monitorowania stanu upraw, nawożenia roślinności czy kontrolowania stanu sieci energetycznej. Pomagają ponadto w poszukiwaniu zaginionych oraz zbiegów ukrywających się w trudnodostępnych miejscach. Mogą pełnić funkcję ratownika pierwszej pomocy przedmedycznej, dostawcy jedzenia na wynos czy opiekuna psa na spacerze. Nierzadko ułatwiają wędkarzom rozrzucanie zanęty, a także służą do rozpędzania zwierzyny z pola, łąki czy sadu. Drony stanowią dobre narzędzie do śledzenia złodziei węgla i innych cennych materiałów oraz do wykonywania oceny stanu technicznego mostów, dróg i budynków.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Utrzymanie czystości w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, z którym w dużej mierze pomaga dobry odkurzacz. Sprawdź ranking odkurzaczy z 2020 roku i poznaj najlepsze modele.
Zobacz więcej   
Ranking lodówek okazać się może bardzo pomocny w wyborze tego kluczowego sprzętu kuchennego. Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować sprawdź czym charakteryzują się te najbardziej popularne w 2020 roku.
Zobacz więcej   
Ranking zmywarek 2020 opracowaliśmy, uwzględniając parametry tych urządzeń, ich najnowocześniejsze funkcje oraz energooszczędność.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów