Wykorzystanie dronów w życiu codziennym – do czego mogą służyć bezzałogowe statki powietrzne?

Autor: Ola

Zastosowanie dronów jest nieograniczone. Bezzałogowe statki latające nie stanowią już domeny branży wojskowej i rozrywkowej. Stały się również narzędziem pracy wielu grup zawodowych życia codziennego i na każdym kroku zaskakują swoimi nietuzinkowymi umiejętnościami. Poznaj możliwości dronów!

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. do czego mogą służyć drony
  2. jak bezzałogowe statki powietrzne wykorzystują kurierzy, wędkarze, rolnicy czy geodeci
  3. dlaczego drony zyskują coraz szersze grono zwolenników

Zastosowanie dronów – obserwacja

Drony definiowane są jako bezzałogowe maszyny latające, czyli takie, do lotu których nie jest wymagana obecność załogi na pokładzie. Takie rozwiązanie otwiera bardzo szerokie możliwości zastosowań tych urządzeń. Jedną z dominujących zdolności charakteryzujących drony jest obserwacja danego obszaru z powietrza. Taka funkcja pozwala na zbieranie informacji na temat terenów potencjalnie niebezpiecznych, ekstremalnych czy niedostępnych dla człowieka. Do takich celów szczególnie przydatny jest wytrzymały na różne warunki atmosferyczne sprzęt, dodatkowo wyposażony w GPS i kamerę, jak DJI Mavic Air Fly More Combo czy DJI Mavic 2 Pro, wzbogacony również o akcelerometr, żyroskop, czujnik ciśnienia i wysokościomierz. Wybierając sprzęt do obserwacji, warto zwrócić uwagę na pojemność baterii. Od wydajności lotu często zależy powodzenie danej misji. Przykładowo Hubsan ZINO PRO zdolny jest do pracy przez 23 minuty, z kolei przewidywany czas lotu statku Parrot ANAFI Extended to aż 75 minut. Zastosowanie dronów z wykorzystaniem bogato wyposażonych narzędzi pomiarowych jest szczególnie przydatne do badań naukowych, np. w obszarach podbiegunowych. Dzięki dronom możliwe jest określenie populacji fok, oszacowanie grubości lodu, kondycji warstwy ozonowej czy stopnia zanieczyszczenia atmosfery. Wykorzystanie dronów sprawdza się także w obserwacji własnego domu i działki. Umożliwia również podziwianie widoków w trakcie urlopu. Dla odciążenia użytkownika od trzymania i obsługiwania kontrolera lotu, producenci wyposażają swoje statki w specjalne tryby pracy, umożliwiające latanie po wcześniej zaplanowanych trasach. Funkcję Follow Me czy HOME posiada m.in. DJI MAVIC PRO PLATINUM FLY MORE COMBO(EU).

Branża filmowa i fotograficzna

Drony wykorzystywane są w branży filmowej nie tylko przez amatorów, ale też producentów filmów dokumentalnych, reżyserów ekranizacji sensacyjnych czy organizatorów różnorodnych eventów i imprez okolicznościowych. Za pomocą bezzałogowych statków powietrznych można wykonać niesamowite i wyjątkowe ujęcia. Choć materiał filmowy i zdjęcia montowane są w specjalnych programach komputerowych po wylądowaniu, to ukazują potencjał drzemiący w tych urządzeniach. Zastosowanie dronów w dziedzinie filmowej jest bardzo szerokie, ale jakość ostatecznej produkcji w dużej mierze zależy od wyposażenia sprzętu. Niektóre urządzenia, jak np. DJI Mavic 2 Pro + kontroler Smart, posiadają wbudowany fabrycznie systemem wizyjny najwyższej jakości. Kamera w dronie pomaga użytkownikowi uchwycić 20-megapikselowe naturalne zdjęcia z powietrza, oddając najmniejsze szczegóły kolorystyczne. A dzięki innym funkcjom, wpływającym na komfort prowadzenia statku i wykonywania zdjęć czy filmów, uzyskuje się świetną jakość zapisanego na dysku materiału.

Polecane drony
  • 749 zł
  • 5 499 zł
  • 5 049 zł
  • 3 659 zł
  • 6 599 zł

Zastosowanie dronów – transport i inne dziedziny

Pionierami w transporcie z wykorzystaniem dronów są firmy kurierskie. Statki powietrzne tego typu to innowacyjne rozwiązanie na skrócenie czasu dostawy oraz ograniczenie emisji spalin, zatrudniania pracowników czy ponoszenia kosztów eksploatacyjnych samochodów dostawczych, szczególnie na krótkich trasach. W ten sposób zamówione towary mogą być dostarczone do odbiorców w czasie nieprzekraczającym 30 minut, ale na odpowiednio krótkim dystansie. Przeciętny zasięg drona to 500–700 metrów, jak w przypadku chociażby AEE Toruk AP9. Aby dron mógł sprawdzić się w branży transportowej, waga paczki nie może przekraczać jego maksymalnych możliwości obciążenia. Bezzałogowce to coraz bardziej praktyczne narzędzie również w innych dziedzinach. Statki służą też do precyzyjnych oprysków pól, mierzenia działek, monitorowania stanu upraw, nawożenia roślinności czy kontrolowania stanu sieci energetycznej. Pomagają ponadto w poszukiwaniu zaginionych oraz zbiegów ukrywających się w trudnodostępnych miejscach. Mogą pełnić funkcję ratownika pierwszej pomocy przedmedycznej, dostawcy jedzenia na wynos czy opiekuna psa na spacerze. Nierzadko ułatwiają wędkarzom rozrzucanie zanęty, a także służą do rozpędzania zwierzyny z pola, łąki czy sadu. Drony stanowią dobre narzędzie do śledzenia złodziei węgla i innych cennych materiałów oraz do wykonywania oceny stanu technicznego mostów, dróg i budynków.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny