Aparat z wymienną optyką – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Autor: Zofia

Fotografia to nie tylko pasja, ale też możliwość uchwycenia wyjątkowych chwil. Podróżując ze sprzętem, coraz bardziej cenimy sobie niewielkie rozmiary aparatów. Dobrym wyborem dla osób, które chcą uzyskać zdjęcia w dobrej jakości, wykonane urządzeniem o niewielkich gabarytach, są bezlusterkowce oraz aparaty kompaktowe. Zobacz, czym różnią się te rodzaje aparatów oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Fotografowanie bezlusterkowcem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym się charakteryzują bezlusterkowce
 2. na jakie parametry aparatów z wymienną optyką zwrócić uwagę
 3. jakie aparaty z wymienną optyką polecamy

Kompaktowe bezlusterkowce – czym się charakteryzują?

Aparaty fotograficzne to urządzenia, które są obecne niemal wszędzie – nie tylko w rękach profesjonalnych fotografów, ale także amatorów, którzy chętnie uwieczniają ciekawe chwile. Kupując tego rodzaju sprzęt, warto zainwestować w wersję z wymienną optyką. Dostęp do wielu różnych obiektywów pozwala na wykonywanie zdjęć w zróżnicowanych warunkach. Aparaty kompaktowe lub inaczej bezlusterkowce są świetną propozycją dla osób chcących robić zdjęcia w dużo lepszej jakości, niż te wykonane telefonem. Są to aparaty cyfrowe o niewielkich wymiarach, ale o dużych możliwościach.

Aparat kompaktowy z wymienną optyką to sprzęt zamknięty w niewielkiej obudowie. Możemy dobierać do nich obiektywy przeznaczone do różnych warunków oświetleniowych, mniejszym lub większym zoomie. Jeżeli chodzi o konstrukcję tego typu urządzenia, opiera się ona na schemacie, który nie wykorzystuje lustra. Oznacza to, że obraz przenosi się bezpośrednio na matrycę. Przy zastosowaniu tej technologii bezlusterkowce posiadają wizjery elektroniczne.

Zakup aparatu z wymienną optyką – na co zwrócić uwagę?

Kupując aparat kompaktowy z wymienną optyką, warto przyjrzeć się kilku parametrom. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno cechy samego aparatu, czyli body, ale także właściwości obiektywów, które możemy wykorzystać w danym modelu. Wybierając odpowiedni model bezlusterkowca, warto rozważyć zakup z dwoma obiektywami. Możemy wyróżnić kilka właściwości aparatów kompaktowych z wymienną optyką, którym warto się przyjrzeć:

 • wielkość matrycy – rozmiar matrycy wiąże się z wielkością body aparatu. Wyróżniamy Full frame , ASP-C oraz 4/3;
 • rozdzielczość – im większa rozdzielczość, tym więcej szczegółów może być zapisanych na obrazie;
 • jakość nagrywania filmów – wyróżniamy dwa rodzaje jakości nagrywanych filmów: Full HD o wymiarach 1920 x 1080 oraz 4K, czyli 4096 x 3112 – dająca obraz o największej jakości, z dużą ilością detali i szerokim spektrum kontrastów i kolorów;
 • stabilizator obrazu – w bezlusterkowcach możemy znaleźć stabilizatory umieszone w obiektywie, które wykorzystują wbudowane silniczki, przesuwające soczewki. Drugim rodzajem jest stabilizator w korpusie, który wykorzystuje wbudowane w aparat czujniki żyroskopowe.

Poza samymi parametrami aparatu, powinniśmy przyjrzeć się także typom obsługiwanych obiektywów. Polecamy dobór odpowiedniego zestawu body oraz obiektywów, który zapewni nam dostęp do pożądanej przez nas optyki. Wśród obiektywów do kompaktowych bezlusterkowców możemy znaleźć m.in. fisheye, makro, tele czy szerokokątny.

 • 2 539 zł
 • 9 099 zł
 • 4 749 zł
 • 9 459 zł
 • 7 099 zł

Polecane aparaty z wymienną optyką

Wybór odpowiedniego aparatu z wymienną optyką to niełatwa sprawa. Warto pamiętać, aby podczas zakupu kierować się parametrami, które najbardziej nas interesują. W sklepach znajdziemy bezlusterkowce, które z pewnością sprostają wymaganiom zarówno bardziej zaawansowanych fotografów, jak i amatorów.

Modelem godnym polecenia jest Canon EOS M50 + 15-45mm + torba SB130 + karta 16GB. Aparat posiada w zestawie obiektyw o ogniskowej 15–45mm, przydatny w fotografii codziennej. Dodatkowym atutem tego zestawu jest specjalna torba do przechowywania sprzętu oraz karta pamięci 16GB. Drugą propozycją z jednym obiektywem jest Sony Alpha a7K (ILCE-7K) + 28-70 mm. Aparat posiada dołączony obiektyw o ogniskowej 28–70 mm, który zapewnia szeroki kąt widzenia oraz przybliżenie. Ciekawym dodatkiem, który ułatwia pracę, jest uchylny ekran LCD.

Jeżeli poszukujemy aparatu z dwoma wymiennymi obiektywami, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na Olympus E-M10 Mark III + EZ-M1442 IIR + ED 40‑150 R Traveller Kit. Zestaw oferuje dwa obiektywy zmiennoogniskowe z szerokim i wąskim kątem widzenia. Sprzęt nagrywa filmy w jakości 4K. Godnym uwagi jest także sam design aparatu, który odnosi się do klasycznego wyglądu aparatów Olympus. Drugą propozycją zestawu jest Sony Alpha a6000 (ILCE-6000Y) + 16-50 mm + 55-210 mm. Ten model posiada dwa skrajnie różne obiektywy – standardowy oraz teleobiektyw.

Jeśli poszukujemy samego body, bez dołączonych obiektywów, warto kupić Panasonic DC-GH5S - body. Jest to propozycja aparatu profesjonalnego, do nagrywania filmów w najwyższej jakości. Dodatkowo posiada 5-osiową, wbudowaną w korpus stabilizację obrazu. Drugą propozycją body jest Sony a7 III (ILCE-7M3B) body. Ten sprzęt posiada opcję podglądu na żywo z autofokusem oraz technologię NFC. Ma rozdzielczość 24,2 Mpix oraz nagrywa filmy w 4K.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów