Pralka nie pobiera wody – co może być powodem?

Autor: Klaudia

Pralka bez wątpienia jest jednym z najważniejszych sprzętów AGD, jaki posiadamy w domu. Niestety czasami może zdarzyć się, że przestanie działać w prawidłowy sposób. Do częstych awarii należy zaliczyć sytuację, kiedy urządzenie nie będzie pobierać wody. Co jest tego przyczyną? Czy możemy naprawić to we własnym zakresie?

Przerażona kobieta trzymająca drzwi pralki.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co może być główną przyczyną tego, że pralka nie pobiera wody
  2. jak sprawdzić, czy uszkodzony hydrostat może być przyczyną niepobierania przez pralkę wody
  3. jakie modele pralek są najmniej awaryjne

Pralka nie pobiera wody – co może być główną przyczyną?

Osoba naprawiająca pralkę trzyma w dłoniach spiralę.

Jeśli pralka nie pobiera wody, to częstą przyczyną tego stanu rzeczy może być usterka elektroniczna, a w szczególności uszkodzony programator. Naprawę warto rozpocząć od jego zrestartowania. Jest to prosta czynność i sprowadza się głównie do dłuższego przytrzymania przycisku „Start”, który znajduje się w przedniej części pralki. W niektórych modelach proces ten może odbywać się nieco inaczej, dlatego też lepiej zagłębić się w instrukcję obsługi, w której producent na pewno ten problem omówił. Jeśli restartowanie programatora nie pomogło, to mamy praktycznie pewność, że przyczyna awarii znajduje się w innej części. Aby ją znaleźć, konieczne będzie zdjęcie tylnej części obudowy i wnikliwe prześledzenie wnętrza urządzenia.

Powinniśmy pamiętać, że jeśli do końca nie jesteśmy pewni swojej wiedzy i umiejętności w tej dziedzinie, nie warto ryzykować jeszcze poważniejszym uszkodzeniem pralki. W takim przypadku wezwanie specjalisty będzie najlepszą opcją. Gdy zastanawiamy się, dlaczego pralka nie pobiera wody, trzeba rozważyć też inne przyczyny. Poleca się zacząć od sprawdzenia, w jaki sposób układa się wąż pralki, oraz czy nie ma nigdzie żadnych zagięć, które mogłyby skutkować nieprawidłowym działaniem urządzenia. Można również dokręcić wszystkie zawory. Takie działanie powinno pomóc. Gdy pralka dalej nie pobiera wody, wówczas przyczyną może być dużo poważniejsza usterka, np. uszkodzony elektrozawór pralki. Często zdarza się, że usterka może polegać na pobieraniu wody bezpośrednio do bębna i szybkim opróżnianiu go w trakcie prania, przez co program zostanie przerwany.

Polecane pralki
  • 1 649 zł
  • 3 489 zł
  • 1 929 zł
  • 1 399 zł
  • 4 599 zł

Pralka nie pobiera wody – przyczyną uszkodzony hydrostat

Specjalista zaglądający do wnętrza pralki.

Gdy pralka nie pobiera wody, to równie częstą przyczyną może być uszkodzony hydrostat. Jego główną funkcją w pralce jest zamykanie i otwieranie przepływu dla wody. Jeśli rura hydrostatu ulegnie zatkaniu, to woda nie będzie mogła dostać się do wnętrza pralki, a czujniki pralki będą wysyłać błędne sygnały. Najprostszym sposobem będzie zdjęcie górnej pokrywy pralki i wymontowanie elementu o owalnym kształcie, do którego podpięte są przewody. Jeśli jednak nie czujemy się zbyt pewnie, lepiej wezwać na pomoc fachowca, który z pewnością poradzi sobie z takim zadaniem. Jeśli zauważymy, że wewnątrz rurki znajdują się jakieś zabrudzenia, to należy je usunąć. Jeżeli okaże się to niemożliwe, wtedy jedynym wyjściem będzie wymiana rurki na nową.

Jeśli wiemy, czemu pralka nie pobiera wody, to warto pamiętać, że często może się zdarzyć odwrotna sytuacja – pralka nie będzie wypompowywać wody. W takim przypadku dobrze zacząć od sprawdzenia drożności węża oraz tego, czy pompa pralki nie została zablokowana. Naprawę trzeba rozpocząć od wyjęcia filtra. Jeśli jednak w bębnie zalega woda, to należy ją najpierw spuścić, gdyż w innym przypadku musimy liczyć się z tym, że zaleje nam łazienkę.

Które modele pralek są najmniej awaryjne?

Pralka jest jednym z najważniejszych urządzeń znajdujących się w każdym domu. Na rynku jest wiele dobrych modeli pralek, dlatego też każdy znajdzie urządzenie spełniające jego oczekiwania. Ważne, aby nasz zakup – bez względu na to, czy wydamy kilkaset złotych czy kilka tysięcy – okazał się w praktyce sprawny i pozbawiony usterek. Wśród konsumentów niesłabnącą popularnością cieszy się model Indesit IWSC 51052 C ECO PL o pojemności 5 kg i wymiarach 42 x 59,5 x 85 cm. Producent wyposażył urządzenie w szereg różnego rodzaju programów, dzięki którym możemy prać tkaniny wykonane z różnych materiałów. Dzięki podstawowemu programowi „Bawełna” możemy prać bawełniane tkaniny w dużym zakresie temperatury, od 30 przez 45 do nawet 90 stopni Celsjusza. To program idealny do prania koszul czy T-shirtów. Ten tryb prania świetnie sprawdzi się także przy delikatnych obrusach czy ręcznikach. Kolejna sprawdzona pralka, której awaryjność jest na maksymalnie niskim poziomie, to Bosch WLT24460PL Serie 6 VarioPerfect o klasie energooszczędności A+++ i pojemności 6,5 kg. Firma Samsung również produkuje dobre pralki. Często wybieranymi modelami są: Samsung WW70J5446FW, o pojemności 7 kg i maksymalnej prędkości wirowania sięgającej 1440 obrotów na minutę, oraz Samsung WF60F4EFW2W, o dodatkowej funkcji Eco Bubble, dzięki której tkaniny po praniu będą jeszcze czystsze. Godnym polecenia urządzeniem będzie także pralka Amica DAW 6103 LSW o pojemności 6 kg.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link