Komputer wolno chodzi i pracuje – przyczyny i najpopularniejsze rozwiązania problemu

Autor: Piotr

Wolno działający komputer, nagłe spowolnienia i utrata stabilności pracy to najczęstsze trudności, z którymi spotykają się właściwie wszyscy użytkownicy komputerów. Na szczęście w większości przypadków wolno pracujący komputer można naprawić samemu i sprawić, że zacznie żyć „drugim życiem”.

Mężczyzna przed komputerem, zmartwiony niewłaściwie działającym urządzeniem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. nagłe spowolnienie komputera najczęściej może być wynikiem działania w tle niepożądanych programów;
  2. jeżeli sprzęt ma już wiele lat, może istnieć konieczność wymiany poszczególnych podzespołów, np. dysku twardego;
  3. w związku z rozwojem technologicznym nawet do przeglądania internetu potrzeba coraz mocniejszego sprzętu – warto wzbogacić komputer o dodatkowe kości RAM.

Komputer wolno chodzi? Pierwsze kroki do uratowania zacinającego się sprzętu

Mężczyzna trzymający śrubokręt nad komputerem, dokonujący prac serwisowych

Problemy z wolno działającym komputerem są powszechną zmorą użytkowników. W wielu wypadkach następują one jednak na skutek braku regularnych zabiegów konserwacyjnych. Dostrzegłszy, że komputer zaczyna wolniej działać lub zacina się, warto wpierw oczyścić go ze zbędnych programów i aplikacji. Bardzo możliwe, że na dysku twardym nie ma już wystarczająco dużo wolnej przestrzeni. Należy pamiętać, że na partycji, na której zainstalowany jest system operacyjny komputera, powinno być co najmniej 10 GB wolnej przestrzeni dyskowej.

Do konserwowania i czyszczenia komputera warto wykorzystywać ogólnodostępne programy, odpowiadające za usuwanie z komputera zbędnych, nagromadzonych plików tymczasowych. Jeśli występują problemy z uruchomieniem komputera lub komputer uruchamia się wolno, zacina się, to z autostartu warto wyłączyć niepotrzebne aplikacje. Po samym włączeniu komputera powinny automatycznie uruchamiać się tylko niezbędne programy i oprogramowania systemowe.

Nie zawsze jednak problemy z wolno działającym, spowalniającym pracę, komputerem wynikają z braku właściwej konserwacji. Niestety, z biegiem lat niektóre podzespoły tracą na wydajności. Przykładem może być dysk twardy, którego żywotność zwykle nie przekracza około 10 lat. Podstawową czynnością zwiększającą czas jego eksploatacji jest bieżące wykonywanie procesu defragmentacji dysku. Choć wiąże się to z ponowną instalacją systemu, czasem warto rozważyć wymianę dysku na nowy. Przed wymianą należy zgrać dane na nowoczesny dysk zewnętrzny. Obecnie oprócz bardzo pojemnych dysków HDD można na rynku znaleźć ultraszybkie dyski SSD. Ich montaż z pewnością nada komputerowi wigoru!

Polecane oprogramowanie
  • 1 039 zł
  • 89,90 zł
  • 169,99 zł
  • 118,99 zł
  • 649 zł

Jak rozwiązać problem wolno pracującego komputera? Usuwanie wirusów i optymalizacja sprzętowa

Klucz hydrauliczny położony na klawiaturze komputera lub laptopa

Jeżeli zaobserwuje się nagłe spowolnienie pracy komputera, to można przypuszczać, że w tle działają wirus, oprogramowanie szpiegujące, trojan, robak lub malware. Aby temu zapobiec, należy mieć pełną wersję profesjonalnego programu antywirusowego oraz bieżąco aktualizować system operacyjny. Jeśli mimo to dostrzeże się problem, warto od razu przeskanować cały komputer, wybierając zawsze opcję „pełne skanowanie”.

Inną przyczyną powolnego otwierania się stron internetowych i ładowania aplikacji może być przegrzewanie się. To poważny problem, ponieważ w ekstremalnych przypadkach faktycznie jest w stanie doprowadzić np. do spalenia się procesora. Co najmniej raz do roku zaleca się czyszczenie wentylatorów i wnętrza obudowy. Laptopy z kolei można zanieść do serwisu, w którym zostaną rozkręcone i przeczyszczone.

Każdy sprzęt z czasem się zużywa, ale to nie wszystko – powstające w coraz nowszej technologii aplikacje, a nawet strony internetowe, wymagają wyższej wydajności. Wobec tego zaleca się co kilka lat usprawnienie komputera. Warto wyposażyć jednostkę w nowoczesny procesor, który jest „rdzeniem” każdego urządzenia. Przyśpieszenie pracy osiąga się też dzięki instalacji dodatkowych kości pamięci RAM DDR4. Jeżeli wykorzystuje się komputer do gier, warto po jakimś czasie zainwestować w nową kartę graficzną, np. GeForce GTX 1050 Ti, gwarantującą możliwość zabawy na najwyższych ustawieniach graficznych.

Co zrobić, gdy komputer się nie uruchamia?

W zdecydowanie najgorszej sytuacji są użytkownicy, których komputery się nie włączają. Nie musi to jednak oznaczać konieczności pożegnania się z ukochanym sprzętem. Przyczyną może być np. zepsuty zasilacz lub niedziałający przycisk włączania. Jeśli jednak pod względem technicznym ze sprzętem jest wszystko w porządku, to znak, że prawdopodobnie komputer padł ofiarą zgubnego oprogramowania wirusowego.

W takim wypadku najbardziej poleca się oddanie komputera w ręce profesjonalistów. Bardzo możliwe, że komputer będzie działał znowu sprawnie, jednak konieczne okaże się formatowanie. W trakcie tego procesu usuwane są wszystkie dane na dysku i programy. Wobec tego warto już teraz pamiętać, aby regularnie zgrywać istotne pliki na dysk zewnętrzny lub chmurę online.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów