Dekoder satelitarny – wybieramy model pod własne potrzeby

Autor: Zosia

Rynek dekoderów satelitarnych rozwija się dynamicznie. Dekoder satelitarny 4K jest już powszechnie dostępny. Czy wiesz, jakie parametry posiada? A może lepiej postawić na dekoder uniwersalny?

Mężczyzna stojący na dachu, zajmuje się konwerterem przymocowanym do anteny satelitarnej.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są sposoby posiadania dekodera – abonament, na własność;
  2. jakie są rodzaje dekoderów satelitarnych;
  3. jakie dodatkowe funkcje powinien posiadać dekoder.

Dekoder satelitarny – od operatora czy na własność?

Dekoder leżący na stoliku po prawej stronie, obok pilot.

Dekoder satelitarny jest urządzeniem, które znajduje się praktycznie w każdym domu. Aby stać się jego posiadaczem, mamy dwie możliwości – po pierwsze wydzierżawić go od operatora telewizyjnego lub w drugiej opcji kupić urządzenie na własność.

Zacznijmy od oferty operatora i możliwości nabycia dekodera wraz z abonamentem. Już na początku będziemy ograniczeni co do możliwości modelu, jaki byśmy chcieli. Konkretny model zostanie nam narzucony „z góry”. Przeważnie otrzymuje się dekoder prosty w obsłudze (często abonentami operatorów są osoby starsze i mniej zaawansowane w obsłudze tego typu urządzeń), a do niego kartę, dzięki której będziemy mogli odbierać kanały znajdujące się w pakiecie operatora. Pakiety te będą różnić się ilością kanałów dostępnych w konkretnej cenie.

Istotną kwestią jest też oprogramowanie takiego dekodera. Jest ono już zainstalowane przez operatora, a wszelkie jego aktualizacje dokonują się automatycznie, o czym jesteśmy informowani specjalnym komunikatem. Dotyczy to także nowych wersji oprogramowania, które operator zdecydował się wprowadzić do swoich dekoderów, głównie jako formę zabezpieczenia przed osobami starającymi się je rozkodować. W przypadku, kiedy samodzielnie dokonamy zakupu dekodera na własność, wszelkie aktualizacje oprogramowania musimy dokonywać samemu. Zanim wybierzemy odpowiedni model dekodera, trzeba sprawdzić i upewnić się, że pozwoli nam on na odbiór kanałów, które chcemy oglądać. Chodzi tu zarówno o kanały polskich, jak i zagranicznych operatorów dostarczających sygnał. Istotnym parametrem w tym przypadku jest standard kodowania (obsługiwany dzięki czytnikowi kart znajdującemu się w urządzeniu). Często zmienia się on, a każdy operator ma inne własne standardy kodowania.

Polecane tunery dvb-t
  • 299 zł
  • 139,99 zł
  • 179,99 zł
  • 109,99 zł
  • 139,99 zł

Rodzaje dekoderów – czym kierować się przy wyborze?

Dekoder leżący na stoliku, obok karta do dekodera.

Na rynku jest wiele modeli dekoderów. Można je klasyfikować według różnych kryteriów. Jednym z najpopularniejszych są standardy odtwarzanego obrazu. Najnowszym trendem jest dekoder satelitarny 4K. Dzięki niemu będziemy mogli odtwarzać obraz z rozdzielczością ponad 8 milionów pikseli. Jest to tzw. technologia Ultra HD. Charakteryzuje się ona obecnością pikseli w poziomie i w pionie. W przypadku obrazu w formie kinowej w poziomie mamy 4096, natomiast w pionie 2160. Na obrazie telewizyjnym jest ich mniej.

Technologia 4K jakością wyświetlanego obrazu, wszelkimi detalami i szczegółami przewyższa ciągle popularne technologie HD oraz Full HD. Jak to wygląda w praktyce? Przykładem takiego dekodera 4K może być model Ferguson Ariva 4K w zestawie z pilotem. Jest on zgodny m.in. ze standardem DVB-S, dzięki czemu daje możliwość odbierania kanałów zarówno radiowych jak i telewizyjnych o różnym standardzie. Na wyposażeniu posiada również czytnik do kart od płatnych operatorów. Mamy więc możliwość wykupienia oferty dowolnie wybranego operatora. Posiada opcję Wi-Fi, więc możemy bezprzewodowo podłączyć go do Internetu, dzięki czemu bez problemu przeprowadzimy wszelkie aktualizacje oprogramowania. Warto wspomnieć o systemie operacyjnym. Producent wyposażył go w system Android Lollipop Netflix w podstawowej wersji 5.1.1. W urządzeniu zamontowano także wejścia typu HDMI, dzięki czemu jakość przekazywanego sygnału jest bardzo dobra. Model posiada wejścia USB oraz wejście na kabel ethernetowy. Produkt objęty jest 24-miesięczna gwarancją. W komplecie z dekoderem 4K warto mieć również telewizor obsługujący ten format obrazu. Można wybrać jeden z modeli: Sony KD-55XF9005, Philips 55OLED804/12, Samsung QLED QE65Q67RAT lub Sony KD-55AG8. Popularne są również: dekoder satelitarny HD i SD. Obsługują one zazwyczaj rozdzielczość 576p, 720p oraz 1080i.

Dodatkowe funkcje dekoderów

Każdy dekoder, bez względu na to, w jakiej rozdzielczości przekazuje obraz, powinien posiadać kilka podstawowych funkcji. Warto, by każdy z modeli był zaopatrzony w instrukcję obsługi i menu języku polskim. W innym przypadku starsze osoby mogą mieć problem z obsługą urządzenia, tym samym nie będą w stanie w pełni wykorzystać jego możliwości. Ciekawym rozwiązaniem może być dekoder cyfrowy z nagrywarką. Mówimy wówczas o technologii PVR Ready, która umożliwia nagranie swojego preferowanego programu. Dzięki temu możemy zapisywać swoje ulubione seriale, programy rozrywkowe czy wydarzenia sportowe.

Kolejną funkcją jest Wi-Fi Ready, dzięki której możemy połączyć się bezprzewodowo z domową siecią. Przydatna jest również EPG. Dzięki niej sprawdzimy aktualny program telewizyjny oraz zdobędziemy więcej szczegółów na temat naszych ulubionych seriali czy filmów. Warto by nasz dekoder satelitarny miał też funkcję umożliwiającą zatrzymywanie i przewijanie aktualnie oglądanego programu. Oczywiście wyjątkiem są programy nadawane „na żywo”. Te jednak można zapisać na dysku i później odtwarzać w dowolny sposób.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link