Czym się różni Maxtra od Maxtra Plus? Który filtr warto kupić?

Autor: Marcin

Dzbanek filtrujący pozwala przygotować znacznie zdrowszą i smaczniejszą wodę, pozbawioną szkodliwych cząsteczek. Jednak o ile sam zakup dzbanka nie jest skomplikowany, o tyle warto bliżej przyjrzeć się jego użytkowaniu, w tym wymianie filtrów. Czy lepiej zastosować filtry Maxtra czy Maxtra Plus? Czym one się różnią? A może lepiej skorzystać z zamienników?

Kobieta nalewająca wodę z dzbanka z filtrem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa dzbanek filtrujący wodę
  2. czy lepiej kupić oryginalne filtry czy zamienniki
  3. czym różni się filtr Maxtra od Maxtra Plus

Jak działa dzbanek filtrujący wodę?

Przefiltrowana woda w dzbanku i szklance, stojąca na blacie

Dzbanki filtrujące wodę są coraz częściej obecne w kuchniach. Każdy model, bez względu na producenta, złożony jest z trzech elementów – pojemnika, który trzeba uzupełniać wodą, filtra oraz specjalnego pojemnika, w którym będzie zbierać się czysta, przefiltrowana woda. W wielu modelach na pokrywie dzbanka znajduje się specjalny wskaźnik, informujący o dniu, w którym dzbanek został po raz pierwszy napełniony wodą. Po upływie miesiąca od tej daty wskaźnik znajdzie się w końcowym punkcie skali. Będzie to dla nas wskazówka, że konieczna jest wymiana filtra na nowy. W niektórych modelach producenci montują specjalną LED-ową lampkę, przypominającą, że należy wymienić wkład. Zazwyczaj w takim przypadku lampka miga na czerwono. Trzeba jednak pamiętać, że po jakimś czasie baterie mogą ulec wyczerpaniu, tym samym lampka przestaje działać, a wymiana w większości przypadków nie jest możliwa. Samo działanie dzbanków filtrujących wodę nie jest skomplikowane. Wystarczy zdjąć pokrywę dzbanka, wlać odpowiednią ilość wody, która zacznie przepływać przez filtr, by następnie trafić do pustej przegrody. Takie rozwiązanie sprawia, że nie ma zagrożenia mieszania się wody przefiltrowanej z tą, która jeszcze nie uległa filtrowaniu. Czas całego procesu może być różny w zależności od rodzaju dzbanka. Standardowo jest to około 90 minut. Warto dodać, że po zmianie filtra pierwsza oczyszczona woda nie nadaje się do spożycia. Dobrym wyborem będzie zakup dzbanka Brita Elemaris XL w kolorze czarnym w zestawie z dwoma filtrami Maxtra. Innym sprawdzonym modelem jest Brita Marella XL w kolorze niebieskim. Warto także rozważyć zakup dzbanka Brita Style.

  • 29,99 zł
  • 99,99 zł
  • 25,99 zł
  • 69,99 zł
  • 69 zł

Filtr do dzbanka – zamiennik czy oryginał?

Filtrowana woda wlewana do szklanki

Jeśli zdecydujemy się na zakup dzbanka filtrującego wodę, musimy liczyć się z tym, że co jakiś czas będziemy ponosić koszty jego eksploatacji. Wiąże się to przede wszystkim z koniecznością wymiany filtra. Mamy dwa wyjścia – albo skorzystamy z oryginalnych filtrów, albo zdecydujemy się na zakup tańszych zamienników. Warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie lepsze. Najpopularniejszymi wkładami filtrującymi są Maxtra i Maxtra Plus. Efektywność wkładów zależy od wielu czynników, np. od jakości wody. Wkłady zużywają się dużo szybciej w twardej wodzie, szczególnie w wielu przypadkach dotyczy to zamienników. Co więcej, zamienniki mogą mieć negatywny wpływ na tempo filtrowania. Czas, w jaki uzyskamy oczyszczoną wodę, nadającą się do spożycia, ulegnie wydłużeniu. Standardowo oczyszczona woda pojawia się w komorze dzbanka po mniej więcej półtorej godziny. Przy zastosowaniu zamienników ten czas będzie dłuższy nawet dwukrotnie. Filtrowana przez zamienniki woda bardzo często ma specyficzny posmak i zapach. Tak więc walory smakowe również przemawiają na korzyść oryginalnych filtrów. Warto również przyjrzeć się składowi oryginalnego filtra i zamienników. We wkładach Maxtra Plus znajdziemy mieszaninę jonu i aktywnego węgla, a wymiennik jonowy umożliwia zredukowanie twardej wody węglanowej, czyli popularnego kamienia. Ponadto eliminuje z wody metale. Dzięki obecności aktywnego węgla smak i zapach wody ulegnie zdecydowanej poprawie poprzez pozbycie się m.in. chloru. W zamiennikach wszystko stoi pod znakiem zapytania

Filtry Maxtra czy Maxtra Plus – które wybrać?

Jeśli już wiemy, że lepiej wybrać oryginalne wkłady filtrujące wodę, warto zastanowić się, czym różnią się filtry Maxtra i Maxtra Plus, a więc te najczęściej i najchętniej stosowane. Tym samym uzyskamy odpowiedź, dlaczego na opakowaniach filtrów Maxtra pojawia się symbol +. Wkłady filtrujące Maxtra Plus są nowym produktem, jaki na rynek zdecydowała się wypuścić firma Brita, jeden z czołowych producentów w tej branży. Ich głównym zadaniem jest zastąpienie poprzednich modeli, a więc filtrów Maxtra. W nowych filtrach od razu da się zauważyć specyficzny, opływowy kształt. Nie mniej jednak są one cały czas dopasowane do wszystkich modeli dzbanków Brita. Co więcej, zostały wyposażone w technologię Micro Flow, dzięki czemu proces filtrowania wody jest jeszcze dokładniejszy. Dodatkowo została powiększona powierzchnia filtrująca, którą producent wyposażył w gęstą siatkę, która jest skuteczną zaporą dla cząsteczek stałych. Jeśli chcemy sprawić sobie prezent w postaci dzbanka z wkładem Maxtra i Maxtra Plus, to warto kupić modele, takie jak Brita Marella Cool w kolorze niebieskim lub biały Brita Marella Cool w zestawie z 3 wkładami.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link