System operacyjny – czym jest i jak wybrać najlepszy?

Autor: Anna

System operacyjny to niezbędne oprogramowanie umożliwiające zarządzanie komputerami osobistymi, tabletami czy smartfonami. Dawniej, aby się nimi posługiwać, potrzebna była spora wiedza. Obecnie systemy operacyjne są proste w obsłudze. Do najpopularniejszych należą Windows 10, Mac OS X i Linux.

Mężczyzna pracuje na komputerze z systemem operacyjnym OS X

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest system operacyjny
 2. jakie są najpopularniejsze systemy operacyjne
 3. na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu operacyjnego

System operacyjny – do czego jest potrzebny?

Laptop z systemem operacyjnym Windows

Systemy operacyjne do obsługi systemu komputera (może to brzmieć dziwnie, ale komputer to także system) są wirtualnym środowiskiem programów, które tworzą bazową platformę programową, umożliwiającą działanie innych zainstalowanych w systemie aplikacji. Może to się wydać skomplikowane, ale przeciętny użytkownik musi wiedzieć tyle, że – ujmując to najprościej jak to tylko możliwe – system operacyjny to podstawowy program, który zarządza procesami w komputerze stacjonarnym, laptopie czy smartfonie. Umożliwia instalację innych programów takich jak odtwarzacze wideo, pakiet MS Office, przeglądarka internetowa czy gry komputerowe, a także koordynuje ich pracę. System operacyjny jest więc niezbędny do tego, aby użytkownik mógł w ogóle skorzystać z potencjału urządzenia.

Jakie są najpopularniejsze systemy operacyjne?

Systemy operacyjne wciąż się udoskonala po to, aby mogły nadążyć za kolejnymi nowoczesnymi technologiami stosowanymi przy produkcji podzespołów komputerowych. Najnowsze wersje popularnych systemów operacyjnych to:

 • Windows 10 – jest to system operacyjny z oknami stworzony przez firmę Microsoft. Windows jest niekwestionowanym liderem wśród tego typu oprogramowań. Większość urządzeń na świecie pracuje na dziesiątej lub jednej ze starszych wersji tego systemu. Jest tak dlatego, że Windows jest systemem uniwersalnym, co stanowi jego wielką zaletę i jednocześnie wadę, gdyż niekiedy trudno go zoptymalizować. Kupując komputer innej firmy niż Apple, na przykład laptopa Dell Inspiron G3 3579 15,6" czy komputer PC MSI Nightblade MI3, możesz być pewny, że będzie on miał zainstalowanego Windowsa 10, gdyż od jakiegoś czasu komputery bez systemu operacyjnego są już rzadkością;
 • Apple Mac OS X – to system operacyjny stworzony przez Apple. Uważany jest za jeden z najbardziej stabilnych systemów, gdyż stworzono go z myślą o konkretnej linii produktów, jakimi są przenośne macbooki, takie jak Apple Macbook Air 13 13,3" czy stacjonarne iMaki, czyli chociażby Apple iMac 27" 5K Retina. Urządzenia na tle konkurencji rzeczywiście wyróżniają się stabilnością działania oraz łatwą możliwością komunikacji z innymi sprzętami działającymi na Mac OS X. Jednak ich zakup wiąże się ze sporym wydatkiem. Do obsługi iPhone’ów Apple stworzyła osobny system operacyjny o nazwie iOS;
 • Linux – to darmowy system operacyjny, a właściwie konglomerat systemów. Do najpopularniejszych należą Ubuntu, Fedora, a także Manjaro i kilka innych. Obecnie dają możliwości zbliżone do Windowsa 10 i Mac OS X, ale początkowa konfiguracja oraz problemy z instalacją gier i programów, jakie trzeba przezwyciężyć, będąc początkującym użytkownikiem Linuxa, wciąż sprawiają, że nie korzysta się z tego systemu tak chętnie, jak z innych;
 • Chrome OS – określa się go najlżejszym systemem operacyjnym, co jest zresztą prawdą. Chrome OS oparty jest na jądrze Linux, bazę stanowi także przeglądarka internetowa Chrome, która spełnia analogiczne funkcje do pulpitu w innych omawianych systemach. Chrome OS do działania wymaga dostępu do internetu. Wszystkie informacje zapisywane są w sieci. Na chwilę obecną, korzystając z tego systemu, można zainstalować właściwie tylko aplikacje dostępne w Google Play. System stworzono z myślą o Chromebookach, takich jak HP Chromebook G3 14" CD570M, które w teorii mają służyć do przeglądania internetu i prostych prac biurowych.
Polecane oprogramowanie
 • 188,99 zł
 • 129,99 zł
 • 79,99 zł
 • 29,99 zł
 • 399 zł

Jaki system operacyjny wybrać – do gier, pracy, użytku domowego

Laptop Lenovo V130-15IKB 15,6" z systemem Windows 10 Professional w zestawie

Jeśli zamierzasz używać komputera do grania w gry komputerowe i chcesz mieć pewność, że będą one działać optymalnie, jedyną rozsądną opcją jest Windows 10. Choć ten system ma swoje wady, to fakt, że z komputerów opartych na Windowsie korzystają streamerzy gamingowi, mówi sam za siebie. Dziesiątka to także najlepszy wybór dla jednostek operacyjnych z przeznaczeniem ogólnoużytkowym.

Do pracy biurowej, takiej jak pisanie i redagowanie tekstów, przygotowywanie prezentacji, obróbka danych oraz temu podobne, powinieneś wybrać Windows lub Mac OS X. Jeśli szczególnie zależy ci na stabilności działania, a dodatkowo posiadasz iPhone’a, system Apple’a będzie najlepszą opcją.

Linux i Chrome OS mają swoich zagorzałych fanów, ale nadal są to w pewnym sensie systemy dla pasjonatów komputerowych. Wybierz je, jeśli lubisz wyzwania i interesują cię nowinki komputerowe albo w przypadku, gdy komputer stanowi wyłącznie narzędzie do przeglądania internetu.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link