Czym jest smartfon? Jakie ma zalety? Jak kupić dobrej jakości model?

Autor: Klaudia

Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku mało kto przypuszczał, że na przestrzeni kolejnych dekad powstanie urządzenie, które łączyło będzie telefon z centrum rozrywki. Obecnie smartfony są jednymi z najpowszechniej dostępnych i najtańszych rozwiązań, na które pozwolić może sobie praktycznie każdy. Każdego roku na rynek wchodzą nowe modele tych telefonów, wzbogacone w dodatkowe funkcje.

Aplikacja Instagram na smartfonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie zalety posiada smartfon
  2. do czego można wykorzystać smartfon
  3. czym kierować się podczas zakupu smartfona

Czym jest smartfon?

Zdjęcie posiłku robione smartfonem z dobrym aparatem

Co to jest smartfon? Jego nazwa nawiązuje do dwóch angielskich słów: smart, oznaczającego ‘mądry’ oraz telephone, oznaczającego ‘telefon’. Taką nazwę zawdzięcza mnogości funkcji, którymi dysponuje. To nie tylko standardowy telefon, za pomocą którego można skontaktować się z dowolną osobą, oraz urządzenie do wysyłania i odbierania SMS-ów i MMS-ów. Standardem już jest, że każdy smartfon wyposaża się w aparat fotograficzny i kamerę. Ponadto dzięki możliwości łączenia się z internetem można surfować po ulubionych stronach lub spędzać czas w mediach społecznościowych. Na wyposażeniu smartfona znajdują się również GPS, dyktafon oraz odtwarzacz multimediów – plików wideo i audio.

Na wybór konkretnego modelu smartfona składa się wiele czynników, w tym przede wszystkim to, do czego będzie wykorzystywany i przez kogo. Inne urządzenie sprawdzi się bowiem w przypadku osoby starszej, a inne u nastolatka czy biznesmena.

Dla kogo smartfon?

Korzystanie ze smartfona nie ma ograniczeń wiekowych. Jednak, zanim dokona się zakupu, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, tak aby zoptymalizować funkcjonalność urządzenia. Jeśli ma to być telefon biznesowy, należy wziąć pod uwagę, że będzie eksploatowany w bardzo dużym stopniu poprzez m.in. wielogodzinne rozmowy. Taki model smartfona powinien być wyposażony w programy do edytowania dokumentów. Osoby, które uwielbiają robić zdjęcia i uwieczniać każdy moment na kamerze muszą bliżej przyjrzeć się określonym parametrom technicznym. Wiele modeli smartfonów ma wbudowany bardzo wysokiej jakości aparat, co z powodzeniem zastąpi profesjonalny sprzęt początkującego fotografa. Młodzi ludzie i nastolatkowe często korzystają z rozmaitych aplikacji. Aby działały one sprawnie i płynnie, warto zwrócić uwagę na system operacyjny.

  • 549 zł
  • 4 799 zł
  • 1 599 zł
  • 799 zł
  • 449 zł

Na co zwracać uwagę podczas zakupu smartfona?

Czym się różni telefon od smartfona? Porównanie telefonów komórkowych

Co powinien mieć dobry smartfon? Przede wszystkim dobrej jakości wyświetlacz. Na rynku dostępne są takie smartfony, które praktycznie całe są ekranem, np. Apple iPhone X. Ekrany OLED Super Retina HD pozwalają na dostrzeżenie głębi kolorów, np. Apple iPhone Xs. Popularne i cieszące się zaufaniem klientów są ekrany SUPER AMOLED (ulepszona wersja ekranów OLED). Wyróżnia je energooszczędność i dobry kontrast. Są ultracienkie i znacznie szybciej reagują na dotyk. Jednym z przykładów jest Samsung Galaxy Note. Smartfony z wyższej półki często na wyposażeniu posiadają również ochronną warstwę szkła chroniącego przed urazami mechanicznymi.

Niezwykle ważny jest także procesor, który określany bywa sercem każdego smartfona. Zasada jest prosta – im więcej rdzeni i większe taktowanie procesora, tym lepiej dla użytkownika. Smartfony działają na różnych systemach operacyjnych: Androidzie (np. Huawei P30 Pro 6, Xiaomi Mi 9), Windows Phone i iOS (wszystkie modele Apple). Warto się też upewnić, jaki jest czas pracy baterii. Optymalna pojemność akumulatora mieści się w zakresie od 1200 do 1900 mAh.

Praktycznie każdy dobrej jakości smartfon wyposażony jest w moduły, które ułatwiają transmisję danych. Poza podstawowymi, jak Wi-Fi, Bluetooth czy 3G/4G/LTE, najnowsze modele mają także moduł NFC, który służy do transferu danych między urządzeniami (np. wirtualny portfel).

Jakie akcesoria do smartfona?

Smartfon z dodatkowymi akcesoriami zyskuje na funkcjonalności. Warto zatem dokupić do niego kilka niezbędnych gadżetów. Wielu producentów do opakowania ze smartfonem dokłada zestaw słuchawkowy, który pozwala na swobodne słuchanie muzyki w wysokiej jakości brzmieniu. Przydatne jest ponadto posiadanie ładowarki bezprzewodowej, która ułatwia ładowanie bez obecności gniazdek elektrycznych, oraz powerbanku, sprawdzającego się przede wszystkim w podróży. Aby chronić ekran smartfona, dobrym rozwiązaniem jest zakup etui, które na wypadek upadku zapobiegnie pojawieniu się na wyświetlaczu nieestetycznych „pajączków”. Pęknięcie wyświetlacza może także uszkodzić smartfon.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów