Data publikacji: 17 lipca 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Co to jest smartfon?

Poleć znajomemu Drukuj

Osoby urodzone w latach 90. XX wieku i wcześniej nostalgicznie wspominają większe od dłoni, grube telefony komórkowe z antenką. Dzisiaj pytanie „Co to jest smartfon?” zadają zarówno maluchy uczące się pierwszych słów, jak i seniorzy, którzy kojarzą te smukłe i lekkie urządzenia z reklam. Ten poradnik wyjaśnia różnice między smartfonem a telefonem i podstawowe funkcje smartfona dla osoby początkującej.

Aplikacja Instagram na smartfonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest smartfon,
- jakie ciekawe funkcje ma smartfon,
- jak i kiedy powstał pierwszy smartfon,
- czym się różni telefon od smartfona,
- czym się różni iPhone od smartfona.

Smartfon – co to jest?

Zdjęcie posiłku robione smartfonem z dobrym aparatemSmartfon to kieszonkowe urządzenie telefoniczne z kolorowym, dotykowym ekranem i systemem operacyjnym (np. Android). Łączy funkcje klasycznego telefonu komórkowego i wielu innych urządzeń (m.in. laptopa, aparatu, kamery, odtwarzacza muzycznego, nawigacji GPS, zegarka, kompasu, dyktafonu).

Smartfon umożliwia zarówno podstawowy kontakt przez rozmowy telefoniczne, SMS-y i MMS-y, jak i wysyłanie e-maili, korzystanie z Facebooka, Twittera, Instagramu czy innych aplikacji, robienie zdjęć lub nagrywanie filmów w najwyższej jakości. W kategorii Telefony i smartfony zobacz nowoczesne smartfony, które robią piękne zdjęcia nawet po zmroku.

Więcej o zaskakujących możliwościach aparatów w smartfonach przeczytaj w artykule „Jaki telefon z dobrym aparatem wybrać?”.

Aplikacje na smartfony wypierają papierowe notatniki i mapy, tradycyjne czasomierze, aparaty, nawigacje, odtwarzacze MP3 i wiele innych urządzeń oraz przedmiotów. Wystarczy dostęp do Internetu i kilka ruchów palcem, aby poznać newsy ze świata lub sprawdzić drogę, jeżeli się zgubisz. A to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Ciekawe funkcje smartfonów

Jedną z ciekawszych funkcji smartfona jest odblokowywanie telefonu poprzez rozpoznawanie rysów twarzy. Samouczące się mechanizmy – jak w iPhonie X – dostrzegają zmiany w wyglądzie i nie pozwalają się oszukać. Z kolei smartfony z ekranami przynajmniej 6-calowymi, jak np. Huawei Mate 10 Pro, pozwalają dzielić ekran tak, aby było możliwe korzystanie z dwóch okien jednocześnie. Ten sam model tłumaczy tekst i głos w 50 językach!

CIEKAWOSTKA

Smartfony z Androidem można lokalizować zdalnie. Użytkownik powinien być zalogowany na koncie Google na smartfonie. Aby go znaleźć, wystarczy skorzystać z funkcji Google Find Your Phone na urządzeniu z dostępem do Internetu. Oprócz mapy wyświetlą się opcje lokalizowania dźwiękiem, blokady i wylogowania oraz wymazania danych.

 
Proponowane produkty:
Nokia 5.1 DS (niebieski) <%– –%>
Nokia 8110 4G (żółty) <%– –%>
Nokia 9 Pureview TA-1087 (niebieski) <%– –%>
Nokia 6.1 Dual Sim (czarny) <%– –%>
Nokia 8110 4G (czarny) <%– –%>

Czym się różni telefon od smartfona? Porównanie telefonów komórkowychKiedy powstał pierwszy smartfon?

Termin „smartfon” powstał w 1995 roku, ale prototyp urządzenia już wcześniej. Pierwszy smartfon z dotykowym ekranem nazywał się Simon i stworzył go IBM w 1992 roku. Ważył ponad pół kilo, a z wyglądu przypominał bezprzewodowy telefon stacjonarny z dużą słuchawką. Miał takie podstawowe funkcje, jak kalkulator, wysyłanie e-maili czy elektroniczny notatnik. Jego pamięć wynosiła 1 MB. Pierwszy smartfon z Androidem powstał w 2008 roku, ale na pierwszą klawiaturę na ekranie dotykowym trzeba było poczekać jeszcze rok.

Smartfon a telefon – różnice

O ile każdy smartfon to telefon, o tyle nie każdy telefon jest smartfonem. Różnice między telefonem a smartfonem tkwią zarówno w wyglądzie, jak i funkcjach. Tradycyjne telefony komórkowe mają klasyczne klawiatury i małe ekrany z niską rozdzielczością.
Smartfony mają ekrany dotykowe w rozmiarze od 4 do 6 cali – przeczytasz o nich w tym artykule.

Korzystanie z telefonu komórkowego sprowadza się głównie do wykonywania połączeń telefonicznych, wysyłania SMS-ów i korzystania z tak prostych funkcji, jak kalendarz, budzik, radio FM itp. Najnowocześniejsze smartfony wykorzystują już sztuczną inteligencję, aby jak najlepiej poznać zwyczaje użytkownika i zoptymalizować dzięki tej wiedzy np. zużycie baterii. Podstawowe telefony komórkowe, jak Manta TEL2202, nie mają Wi-Fi, a jeśli mają aparat, jest bardzo niskiej jakości – 0,3 Mpix. Porównaj ten model z tanim smartfonem Xiaomi Redmi 5A.

Smartfon a iPhone – różnice

IPhone jest smartfonem – inteligentnym telefonem komórkowym – z systemem operacyjnym iOS. O ile na rynku są dostępne smartfony przeróżnych marek, takich jak Samsung, LG czy Asus, o tyle iPhone’y są produkowane wyłącznie przez firmę Apple.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas