Konfiguracja telefonu krok po kroku – jak ją zrobić?

Autor: Joanna

Mało jest osób, które na co dzień nie używają telefonu. Rynek w tym segmencie jest niezwykle bogaty, stąd coraz chętniej zmieniamy modele na nowsze. Nowy telefon to często konieczność skonfigurowania go pod swoje preferencje. Jak zabrać się do tego?

Kobieta, w lewej ręce trzyma smartfon, prawa ręka spoczywa na ekranie dotykowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest konfiguracja;
  2. jak konfigurować urządzenia z systemem Android;
  3. jak skonfigurować dostęp do Internetu i aktywować opcję MMS u kilku największych operatorów.

Konfiguracja telefonu – co to takiego?

Sześć różnych modeli smartfonów z włączonymi wyświetlaczami o różnych systemach operacyjnych.

Wielki Słownik Języka Polskiego pod hasłem konfiguracja wyróżnia 3 znaczenia. Jedno z nich odnosi się do komputera. W tym przypadku konfiguracja definiowana jest jako: „ustawienie parametrów potrzebnych do działania programu komputerowego lub urządzenia połączonego z komputerem”. Konfigurować możemy obecnie nie tylko komputery, bo wraz z rozwojem technologii pojawiły się mniejsze urządzenia – telefony komórkowe oraz smartfony. Również te urządzenia muszą mieć ustawione parametry potrzebne do prawidłowego działania, czyli w taki sposób, w jaki chcemy. Konfiguracja jest działaniem niezbędnym przy pierwszym uruchomieniu naszego telefonu, dlatego przyjrzymy się, w jaki sposób ją przeprowadzić na urządzeniach z najpopularniejszym systemem operacyjnym.

Konfiguracja urządzeń z systemem Android

Urządzenia działające w oparciu o system Android, np. smartfony Samsung Galaxy, w tym modele takie jak Samsung Galaxy Note9 SM-N960F czy Samsung Galaxy A50 SM-A505, są konfigurowane w kilku etapach.

Na przykładzie telefonu z systemem Android 6 Marshmallow (ten system posiada m.in. Huawei Y6 2017, Samsung Galaxy S7 SM-G930 32GB czy Xiaomi Redmi Note 4 32GB) przyjrzyjmy się konfiguracji. Po wyborze języka, bo tak przywita nas ekran przy pierwszym uruchomieniu, będziemy mogli połączyć się z siecią Wi-Fi lub włączyć transmisję danych pakietowych (najlepiej zadbać wcześniej o wykupienie pakietu, aby pieniądze nie znikały z naszego konta). Następnie otrzymamy możliwość założenia konta Google. Będziemy mogli to zrobić po połączeniu się z siecią bezprzewodową. Kolejną czynnością, o którą zostaniemy poproszeni, będzie akceptacja zasad i warunków korzystania ze smartfona. System wymaga zaznaczenia „Umowy licencyjnej użytkownika końcowego” i „Zasad ochrony prywatności”, zaś pola dotyczące „Danych diagnostycznych” czy „Materiałów marketingowych” możemy pozostawić puste. Kolejnym działaniem jest logowanie na konto Google i założenie nowego konta. Ważne, by zapamiętać login i hasło, ponieważ będą one wymagane do odzyskania danych logowania w przypadku, gdy np. o nich zapomnimy. Można również na tym etapie podać numer telefonu.

Po założeniu konta Google można np. utworzyć kopie zapasową, dzięki której nasze pliki, ustawienia i kontakty nie przepadną w razie problemów z telefonem. Po ustawieniu daty, godziny i strefy czasowej przechodzimy do zabezpieczenia swojego telefonu tak, by utrudnić dostęp do niego osobom nieupoważnionym. Jest kilka możliwości takiego zabezpieczenia: kod PIN, odcisk palca, hasło pisane lub wzór określony za pomocą palca. Po ustaleniu rodzaju zabezpieczenia i jego potwierdzeniu przechodzimy do końcowych etapów konfiguracji telefonu – np. decydujemy o tym, czy chcemy włączyć powiadomienia w tle płynące z aplikacji. Po zaznaczeniu końcowych zgód możemy zakończyć konfigurowanie naszego telefonu.

  • 1 099 zł
  • 1 499 zł
  • 549 zł
  • 899 zł
  • 1 499 zł

Jak skonfigurować ustawienia sieciowe i włączyć opcje MMS-ów?

Kobieta trzymająca w ręku telefon. W tle na stoliku znajduje się komputer.

Przyjrzyjmy się, w jaki sposób skonfigurować Internet i MMS-y w telefonach najpopularniejszych sieci komórkowych: Orange, Play oraz Plus.

W sieci Orange ustawienia MMS i sieciowe można skonfigurować po wejściu na stronę orange.pl i zalogowaniu się na swoje konto. Należy wówczas wybrać z menu Dla osób prywatnych → Więcej → Aplikacje i narzędzia → Konfiguracja telefonu. Potem musimy wybrać producenta i model naszego telefonu, a następnie usługę, którą chcemy skonfigurować, np. Internet, MMS czy E-Mail i zaznaczyć opcję „Wyślij konfigurację SMS”, aby przyszła na nasz telefon wiadomość z gotową konfiguracją.. Należy ją otworzyć i zainstalować, a jako kod PIN wpisać: 1234.

W przypadku sieci Play przy pierwszym uruchomieniu użytkownik otrzymuje SMS konfiguracyjny i instaluje wiadomość w telefonie. Jeśli jej nie otrzyma lub ją usunie, może skonfigurować telefon przez Internet i skorzystać z formularza na stronie operatora. Po wpisaniu tam swojego numeru otrzyma ustawienia konfiguracyjne na swój telefon.

W sieci Plus wystarczy wpisać swój 9-cyfrowy numer telefonu należący do sieci Plus w pole na dole strony, a następnie kliknąć w przycisk „Pobierz PIN", który zostanie wysłany na podany numer telefonu. Po wpisaniu otrzymanego kodu do odpowiedniego pola w formularzu i wciśnięciu przycisku „Wyświetl ustawienia" należy postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie i skonfigurować wybrane ustawienia na swoim telefonie. Można także dokonać konfiguracji, wysyłając SMS na numer 8090 o odpowiedniej treści (dostępne komendy SMS pojawią się poniżej po wpisaniu prawidłowego kodu PIN).

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów