Czym jest DAB+? Jak działa i co warto o nim wiedzieć?

Autor: Adam

Mimo że DAB+ istnieje już dosyć długo, to nadal wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie „Co to jest DAB+ i co kryje się pod tym skrótem?”. DAB+ to technologia radiofonii cyfrowej, a nazwa jest skrótem od Digital Audio Broadcasting Plus. Powstanie i wdrożenie tej techniki było odpowiedzią na rosnące potrzeby i oczekiwania odbiorców. Dzięki niej jest możliwa emisja dźwięku cyfrowego wraz z szeregiem dodatkowych funkcji.

Radio na blacie stołu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest DAB+ i czym się charakteryzuje
 2. jakie są zalety i wady DAB+
 3. czym kierować się przy wyborze radia DAB+

DAB+: co to jest i czym się charakteryzuje?

Radio cyfrowe ze słuchawkami

Technologia DAB+ jest znana na całym świecie, ale używana głównie w europejskich krajach. W Polsce prekursorem nadawania w sygnale cyfrowym jest Polskie Radio, które obecnie w technologii DAB + nadaje w blisko 20 miastach naszego kraju. Od momentu premiery DAB+ w Polsce nastąpił jej duży rozwój, ponieważ początkowo sygnał cyfrowy docierał jedynie do odbiorców w Warszawie i Katowicach. Do końca 2020 roku zasięg ma obejmować już całą Polskę.

Jedną z kluczowych kwestii, jaka miała wpływ na stworzenie i wdrażanie DAB+, jest przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego. Wykorzystywanie tej technologii pozwala na nadawanie czystego, bezszumowego dźwięku bez zakłóceń i zniekształceń. Poza tym DAB+ daje możliwość przesyłania opisów, obrazów, a nawet informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji. Co bardzo ważne, płynny odbiór sygnału jest możliwy również w ruchu. Aby użytkownicy mogli słuchać radia w tejże technologii, muszą posiadać odpowiedni odbiornik.

Polecane radioodbiorniki
 • 69,99 zł
 • 549 zł
 • 539 zł
 • 129,99 zł
 • 339 zł

Jakie zalety i wady ma technologia DAB+?

Nowoczesne białe radio

Nadawanie w technologii DAB+ ma swoich zwolenników i przeciwników. Należy bowiem podkreślić, że oprócz długiej listy zalet, nadawanie sygnału cyfrowego ma również swoje wady. Rozpocznijmy jednak od plusów DAB+, do których zalicza się:

 • wysoka jakość dźwięku docierającego do odbiorcy;
 • duża odporność na zakłócenia, nawet w przypadku poruszania się z dużą prędkością;
 • łatwość w obsłudze cyfrowych kanałów radiowych;
 • możliwość odtwarzania muzyki ze smartfona, komputera czy tabletu przy pomocy Bluetooth (zarówno muzyka zgromadzona na urządzeniach, jak i odtwarzanie poprzez serwisy takie, jak: Tidal, Spotify, czy iTunes);
 • możliwość planowania nagrywania i odsłuchu określonych programów (nawet z tygodniowym wyprzedzeniem);
 • mniejsza szkodliwość dla środowiska naturalnego (w porównaniu do tradycyjnego sygnału radiowego);
 • duża liczba usług dodatkowych (są to m.in. bardziej złożone niż w przypadku RDS wiadomości tekstowe, system informacji o sytuacji na drodze, możliwość przesyłania obrazków czy przewodników po programach);
 • mniejsze koszty emisji sygnału aniżeli w przypadku tradycyjnej transmisji.

Jeśli chodzi natomiast o wady technologii DAB+, to nie jest ich może tak dużo jak zalet, ale mogą mieć one duże znaczenie dla potencjalnego użytkownika. Przede wszystkim, aby można było odbierać cyfrowy sygnał radiowy, potrzebne są specjalne radioodbiorniki. Ich ceny są jednak wyższe niż tych „zwykłych”. Za dobrej jakości radio obsługujące DAB+, a do takich można zaliczyć m.in. Dual DAB 55 i PURE Evoke H3, trzeba zapłacić odpowiednio ok. 480 i 800 złotych. O tym, na co zwrócić uwagę i jak kupić właściwy radioodbiornik DAB+, będzie mowa w ostatniej części tekstu.

Inną, ale równie istotną, kwestią wydaje się większy pobór mocy odbiorników DAB+ aniżeli tradycyjnych odbiorników do sygnału analogowego. Może nie są to duże różnice, ale warto o nich wiedzieć. Poza tym obecnie samo zainteresowanie technologią ze strony nadawców komercyjnych jest niewielkie. Wystarczy przypomnieć, że w Polsce w DAB+ nadaje tylko Polskie Radio. To z kolei przekłada się także na stosunkowo małe zainteresowanie ze strony odbiorców. W takiej sytuacji dynamiczny rozwój technologii DAB+ w naszym kraju jest raczej mało prawdopodobny. Mimo że rozwój DAB+ może trochę potrwać, to jednak będzie postępował. Wszak cyfrowe radio ma więcej zalet niż radio analogowe i dlatego będzie je wypierało.

Na co zwrócić uwagę i czym kierować się przy zakupie radia cyfrowego DAB+?

Wybór odpowiedniego radioodbiornika DAB+ może być trudny, ponieważ pomimo tego, że na rynku tego typu sprzętu nie ma tak dużo jak tradycyjnych odbiorników, to jednak wybór jest całkiem spory. Kupując urządzenie, zawsze należy zwrócić uwagę na obsługiwane zakresy fal radiowych. Niektóre będą posiadały DAB, ale jest to starsza generacja i różni się od DAB+. Zakres cenowy radioodbiorników do domu jest bardzo zróżnicowany i zależy m.in. od producenta, rodzaju zasilania, wielkości oraz funkcji dodatkowych. Dobry sprzęt, dający możliwość zaprogramowania 20 stacji, z zegarem i alarmem, wyświetlaczem LCD oraz korektorem dźwięku, to chociażby Lenco DIR-170. To jeden z droższych produktów. Jeśli chodzi o te najtańsze, to można tu wymienić Sencor SRD 6400, który kosztuje niespełna 150 zł. Tego typu sprzęt jest jednak dużo prostszy i nie odtwarza dźwięku w stereo, tylko w mono. Poza urządzeniami DAB+ wolnostojącymi są dostępne również takie, które można zabudować. Dobrym wyborem pozwalającym na montaż między szafkami kuchennymi będzie TechniSat DigitRadio 20.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link