Data publikacji: 6 grudnia 2018
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Co to jest AirPlay i jak działa?

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Nowoczesne technologie od dekad pojawiają się w codziennym życiu, oferując coraz to lepsze możliwości rozrywki i komunikacji. Jednym z systemów, który pozwala na bogate korzystanie z urządzeń różnego typu, jest AirPlay – czym jest i jakie możliwości daje użytkownikom?

Przesyłanie danych z telefonu do telewizora

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- kiedy powstał AirPlay,

- jakie możliwości daje,

- jakie zalety ma AirPlay 2.

Przesyłanie muzyki z telefonu na głośnikOdrobina historii – czym jest AirPlay?

AirPlay jest technologią stworzoną przez markę Apple. Stała się następcą innego popularnego systemu, AirTunes, który powstał na potrzeby bezprzewodowego przesyłania muzyki z serwisu iTunes. Generalną zasadą działania tej technologii było powielanie dźwięków z programów obsługiwanych na urządzeniach Apple na innych sprzętach, np. zestawie kina domowego.

Apple AirPlay w porównaniu do AirTunes zyskało o wiele lepszą jakość przesyłanej muzyki, możliwość przekazywania zdjęć i filmów oraz klonowania obrazu z komórki lub komputera na duży ekran poprzez Apple TV. Ponadto system przesyła również metadane, a więc informacje o aktualnie granych piosenkach – ich tytuły i wykonawców – a całość działa na podobnej zasadzie jak system RDS w radiach. Dodatkowo udostępniono algorytm, dzięki któremu inni producenci mogli zacząć tworzyć kompatybilny z systemem Apple AirPlay sprzęt, np. głośniki bezprzewodowe. System AirPlay miał swoją premierę w 2010 roku i od tamtej pory ewoluuje, dając coraz to nowsze rozwiązania użytkownikom.

Jak działa Apple AirPlay?

Korzystanie z technologii AirPlay jest możliwe, jeśli posiadasz nadajnik marki Apple. Może to być zarówno iPhone, iPod, jak i komputer Mac lub PC, na którym zainstalowana jest aplikacja iTunes. Odbiornikami natomiast są urządzenia AirPort Express, Apple TV oraz wszystkie te, z którymi współpracuje marka Apple i umożliwia im tworzenie technologii kompatybilnych z systemem AirPlay Apple – przykładem takich urządzeń mogą być głośniki AirPlay Yamaha czy amplitunery Pioneer. Do przesyłania danych wykorzystywane jest WI-Fi, dlatego urządzenia sieciowe, np. routery, jedynie pośredniczą w transmisji.

WSKAZÓWKA

Jeśli chcesz korzystać z możliwości systemu AirPlay, a posiadasz urządzenia Microsoft lub Android, możesz pobrać specjalne aplikacje, które umożliwią przesyłanie lub odbieranie danych w tej technologii. AirPlay Android i AirPlay Windows dają duże możliwości tym, u których nie wszystkie urządzenia posiadają logo nadgryzionego jabłka.

Proponowane Towary:

Yamaha MusicCast R-N402D (czarny) <%– –%>
Yamaha MusicCast RX-A880 AVENTAGE (czarny) <%– –%>
Yamaha MusicCast RX-D485 (tytanowy) <%– –%>
Yamaha MusicCast R-N402D (srebrny) <%– –%>
Yamaha MusicCast RX-V485 (czarny) <%– –%>

Zestaw głośników Yamaha AirPlayAirPlay 2 – co się zmieniło?

AirPlay Apple królował na rynku przez kilka lat, dopóki w 2018 roku nie pojawił się jego godny zastępca – AirPlay 2. System został zaprezentowany przy okazji aktualizacji oprogramowania do wersji IOS 11.4 i rozszerza dotychczasowe możliwości przesyłania danych:

  • do tej pory system AirPlay umożliwiał przesyłanie z jednego nadajnika do jednego odbiornika. Obecnie posiadając AirPlay iPhone, przez telefon możesz przesyłać ulubioną muzykę do kilku urządzeń jednocześnie,
  • Apple AirPlay nie pozwalał dotychczas na przesyłanie obrazu do jednego, a dźwięku do drugiego odbiornika – w nowej wersji to się zmieniło,
  • jeśli doposażysz swoje mieszkanie w głośniki AirPlay HomePod, będziesz mógł z jednego nadajnika przesyłać różne utwory do odbiorników.

Jest to więc milowy krok w stronę rozwoju systemów typu kino domowe czy multiroom i daje użytkownikom możliwość pełnego korzystania z ulubionych źródeł audio czy wideo. Oprócz samych urządzeń potrzebnych do obsługi technologii AirPlay ważne będzie również wsparcie szeregu specjalnych aplikacji, z którymi korzystanie z nowoczesnych systemów będzie o wiele prostsze, np. Air Home Video, AirFlick czy AirMedia Player.

Jeśli jesteś fanem „i-urządzeń”, koniecznie przeczytaj również nasz artykuł Apple MacBook – poznaj wszystkie za i przeciw.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak wybrać ekran do projektora?

Przeczytaj poradnik wyboru ekranu do projektora, by podjąć właściwą decyzję.
Zobacz więcej   

Jaki subwoofer wybrać?

Zobacz, jaki subwoofer warto wybrać do domowego zestawu głośników!
Zobacz więcej   

Głośnik Bluetooth na imprezę – jaki wybrać?

Jaki głośnik Bluetooth na imprezę kupić? Zobacz polecane modele!
Zobacz więcej   

Znajdź nas