Data publikacji: 9 lutego 2020
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Bezprzewodowy dostęp do ulubionych multimediów na wyciągnięcie ręki. Sprawdź, czym jest Apple Airplay!

Poleć znajomemu Drukuj

Nowoczesne technologie zawładnęły życiem każdego z nas. Trudno wyobrazić sobie brak dostępu do bezprzewodowego przesyłu danych. Apple Airplay to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą w prosty sposób transmitować dane na telewizor czy kino domowe. Podpowiadamy, czym różni się funkcja Airplay od jej nowocześniejszej wersji – Airplay 2. Z jakimi urządzeniami jest kompatybilna ta technologia?

Przesyłanie danych z telefonu do telewizora

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na czym polega funkcja Airplay
  2. jakie są różnice między Airplay 1 a Airplay 2
  3. jakie urządzenia są kompatybilne z Apple Airplay

Airplay – co to jest?

Przesyłanie muzyki z telefonu na głośnik

Airplay to technologia, którą wprowadziła na rynek firma Apple – popularny na całym świecie producent urządzeń wykorzystujących najnowocześniejsze rozwiązania. Wraz ze wzrostem liczby osób zainteresowanych jej sprzętem, postanowiła stworzyć produkt umożliwiający przesyłanie muzyki, filmów czy zdjęć podczas połączenia jedynie z domową siecią bezprzewodową. To oznacza koniec problemów z plączącymi się kablami – wystarczy jedynie mieć iPhone, iPod czy iPad! Z czasem udostępniono tę funkcję innym producentom współpracującym z Apple, tak aby i oni mogli tworzyć sprzęt wykorzystujący Airplay.

Jak dokładnie działa ta funkcja? To proste – smartfon, tablet czy komputer działa jak nadajnik, który wysyła dane do routera Wi-Fi, przekazującego treści do odbiornika – telewizora, drugiego komputera czy kina domowego. Co ciekawe, poza samymi multimediami przekazywane są także metadane, czyli tytuły piosenek czy informacje o autorach. Airplay został wydany przez Apple w 2012 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Obecnie powstają kolejne jego edycje – aktualnie najnowszą jest Airplay 2, dająca znacznie większe korzyści.

Apple Airplay 1 a 2 – na czym polega różnica?

Następna edycja Airplay pojawiła się w 2018 roku pod lakoniczną nazwą Airplay 2. Co się zmieniło?

  • W nowej wersji można przesyłać treści na kilka urządzeń jednocześnie.
  • Jakość transmitowanego audio i video jest na jeszcze wyższym poziomie – umożliwiono przesyłanie filmów 4K i zaawansowanych ścieżek dźwiękowych.
  • Nowinką jest możliwość transmitowania różnych multimediów w różnych pomieszczeniach, np. w salonie można przesłać na telewizor film, podczas gdy w pokoju dziecka będzie leciała z radia piosenka. Wszystko to za pomocą jednego nadajnika!
  • Wraz ze wzrostem soundbarów pojawiła się opcja oddzielnego transmitowania obrazu – na telewizor – i oddzielnego dźwięku – na głośniki lub speakerbar, o którym będzie mowa niżej.

Najnowsza wersja urządzenia do przesyłania multimediów, Airplay 2, świetnie spisuje się w nowoczesnym świecie. To kolejny krok w rozwoju technologicznym, który jeszcze bardziej ułatwia korzystanie z otaczających urządzeń. Dzięki tej funkcji można cieszyć się filmami i muzyką na najwyższym poziomie – bez niewygodnego podłączania kabla za każdym razem. Wystarczy jedynie posiadać „nadajnik” w postaci iPhone’a, iPada czy MacBooka i za pomocą kilku kliknięć transmitować multimedia prosto na telewizor czy kino domowe.

Proponowane produkty:
Yamaha MusicCast R-N402D (czarny) <%– –%>
Marantz NR1510 (czarny) <%– –%>
Marantz NR1510 (srebrno-złoty) <%– –%>
Pioneer VSX-534D (czarny) <%– –%>
Pioneer VSX-934 (srebrny) <%– –%>

Urządzenia działające z funkcją Airplay

Zestaw głośników Yamaha AirPlay

Firma Apple umożliwiła zaprzyjaźnionym producentom dostęp do technologii Airplay, tak aby klienci mogli cieszyć się wysoką jakością multimediów i komfortowym użytkowaniem. W RTV EURO AGD dostępnych jest wiele urządzeń wyposażonych w tę najnowocześniejszą funkcję. Jednym z popularniejszych sprzętów wykorzystywanych przy inteligentnych telewizorach jest soundbar. Ten produkt znacznie poprawia jakość dźwięku i zwiększa immersję podczas oglądania filmów lub grania w gry na konsoli. Godnym polecenia modelem jest zdecydowanie Yamaha MusicCast YSP-2700 oraz jego nieco tańszy brat – Yamaha MusicCast BAR 400. Obydwa urządzenia cechuje świetna jakość dźwięku i wysoka jakość wykonania. Wykorzystują wiele funkcji, zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych, jednak co najważniejsze – działają z Airplay! Pierwszy model oferuje dźwięk przestrzenny 7.1 i ma dodatkowy subwoofer uwypuklający basy, drugi zaś posiada 6.1 kanałów, bez dodatkowego wzmacniacza niskich dźwięków.

Kolejnym rodzajem urządzeń multimedialnych są amplitunery. Zdecydowanie warto polecić modele Yamaha MusicCast RX-V685 oraz Denon AVR-X2500H. Oba łączą się z funkcją Airplay, jednak pierwszy wykorzystuje także dodatkowo Airplay 2. Ten typ sprzętu oferuje dźwięk w najwyższej jakości oraz dźwięk przestrzenny 7.2, który pozwala poczuć bogactwo i głębię brzmień. Yamaha MusicCast R-N602 jest propozycją wymagającą nieco mniejszego wkładu finansowego. Tak samo jak poprzednicy, obok innych ciekawych funkcji wykorzystuje technologię Airplay.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Słuchawki to niezbędne akcesorium do smartfona lub po prostu do komfortowego słuchania muzyki. Jaki bezprzewodowy model kupić?
Zobacz więcej   
 Zmywanie to jeden z najmniej lubianych obowiązków domowych. Sprawdź, jakie urządzenie uwolni cię od jego wykonywania.
Zobacz więcej   
 Zestawy kina domowego różnią się parametrami i elementami. Jaki sprzęt wybrać oraz na co zwrócić uwagę?
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów