Co lepiej kupić: procesor czy kartę graficzną? Przegląd opcji

Autor: Marcin

Przy wyborze wszystkich komponentów do komputera decyzję należy podjąć dopiero wtedy, gdy ustalimy kilka ważnych czynników. Podobnie sprawa wygląda w sytuacji, gdy zastanawiamy się co kupić – procesor czy kartę graficzną.

Procesor komputera z bliska

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. za co odpowiada procesor
 2. za co odpowiada karta graficzna
 3. co lepiej kupić: procesor czy kartę graficzną

Za co odpowiada procesor w komputerze?

Zbliżenie systemu chłodzenia karty graficznej

Procesor bardzo często nazywany jest mózgiem komputera i najważniejszym z jego komponentów. To właśnie on jest odpowiedzialny za wykonywanie większości czynności, jakie użytkownik “zleca" sprzętowi, zaczynając od tak prozaicznych, jak pisanie tekstu na klawiaturze, odtwarzanie muzyki, tworzenie dokumentów czy też wysyłanie ich do drukarki. Z fachowego punktu widzenia, procesory wykonują swego rodzaju ciągi wielu jednoczesnych operacji, zaś na podstawie wyników rozważań matematyczno-logicznych realizują żądania wysyłane przez użytkownika.

Kolejnym z podstawowych zadań procesora jest przetrzymywanie tzw. danych tymczasowych, które w przyszłości mogą być ponownie wykorzystane do wykonania danych czynności. Z perspektywy użytkownika, możliwość ta gwarantuje mu, że np. otwieranie przeglądarki internetowej czy wysłanie dokumentu do drukarki odbędzie się znacznie szybciej. Rodzaj wykonywanej pracy przez ten komponent może się różnić z uwagi na najbardziej ogólny podział, który zawiera:

 • procesory do grania,
 • procesory do obróbki graficznej,
 • procesory biurowe.

Najsłabsze są rzecz jasna procesory biurowe. W przypadku tego przeznaczenia nie muszą one być bardzo szybkie czy wydajne, ponieważ podczas pracy wykonywane są znacznie mniej obciążające czynności. Przykładem może być chociażby Intel® Core™ i7-9700K. Co innego w przypadku procesorów do grania lub obróbki graficznej, takich jak AMD Ryzen 5 3600X. Skomplikowane czynności, angażujące wiele podzespołów, wręcz wymagają posiadania odpowiednio jakościowej infrastruktury sprzętowej, dzięki czemu cały proces może być wykonany szybciej i sprawniej.

Polecane karty graficzne
 • 2 499 zł
 • 1 249 zł
 • 3 949 zł
 • 1 429 zł
 • 2 319 zł

Za co odpowiada karta graficzna w komputerze?

Płyta główna z kartą graficzną

Podobnie jak procesor, karta graficzna również odgrywa bardzo ważną rolę. Jej jakość jest odczuwalna przede wszystkim przez graczy, którym zależy na jak najlepszej jakości podczas rozgrywki, a także osoby pracujące nad grafikami lub materiałami wideo. Co prawda komputer bez problemu potrafiłby działać bez jej obecności, jednak to właśnie ona wpływa na jakość grafiki, jaką użytkownik obserwuje na ekranie swojego monitora.

Najbardziej ogólny podział kart graficznych dzieli je na dwa rodzaje:

 • zintegrowane karty graficzne – spotykane najczęściej w laptopach, przeznaczone głównie do obowiązków biurowych. Współpracują z procesorem w zakresie dzielenia pamięci operacyjnej RAM, przez co są nieco mniej wydajne;
 • dedykowane karty graficzne – nazywane również zewnętrznymi. Ich praca także polega na dzieleniu pamięci RAM, ale same w sobie posiadają większą jej ilość.

Powyższy podział w prosty sposób odnosi się do oferowanej jakości. Zintegrowane karty graficzne, choćby były z najwyższej półki, nie są w stanie zagwarantować użytkownikowi takiego samego poziomu grafiki i treści wyświetlanych na ekranie. Dedykowane modele zapewniają też szybsze i sprawniejsze działanie całego komputera.

Oprócz procesora i karty graficznej, jeszcze kilka innych komponentów odgrywa bardzo ważną rolę w kontekście skompletowania całego zestawu komputerowego. Istotna jest zarówno pamięć RAM, jak i płyta główna, którą niejednokrotnie nazywa się kluczową częścią urządzenia. To właśnie od niej zależy, jaki można zamontować procesor i jaką wybrać kartę graficzną. Co więcej, wszystkie pojedyncze podzespoły muszą być kompatybilne z płytą główną. W przeciwnym wypadku niektóre z nich, a nawet i wszystkie, mogą działać w ograniczonym zakresie lub kompletnie do siebie nie pasować.

Co lepiej kupić – procesor czy kartę graficzną?

Wiele urządzeń ma to do siebie, że wybór konkretnego modelu czy pasujących do niego komponentów musi być poparty analizą. W przypadku dylematu co lepiej kupić – procesor czy kartę graficzną – wszystko tak naprawdę zależy od tego, do jakiego celu komputer ma służyć. Jeśli nad wyborem zastanawia się osoba używająca go jedynie do prac biurowych, przeglądania stron internetowych czy wykonywania niezbyt skomplikowanych prac, wówczas wybór powinien paść na procesor. Zapewni on nie tylko szybsze działanie, ale i większą płynność przy uruchomieniu kilku aplikacji jednocześnie. W zupełności wystarczające mogą być modele Intel® Core™ i3-9100F czy AMD Ryzen 5 1600 AF.

Jeśli jednak nad wyborem zastanawia się gracz, któremu zależy na uzyskaniu jak najlepszej grafiki w trakcie rozgrywki, z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie karta graficzna. Wybór nowszego modelu od tego samego producenta bardzo często może dawać efekt w postaci znacznie lepszych wrażeń podczas rywalizacji w pojedynkę lub online. W takich przypadkach komponent ten jest nierzadko najważniejszym ze wszystkich. Dlatego decydując się np. na MSI Radeon RX 5700 GAMING X, można być pewnym wyraźnych efektów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów