Jaką butelkę filtrującą wodę wybrać?

Autor: Adam

Wszyscy, którzy preferują lub interesują się zdrowym stylem życia powinni zaopatrzyć się w butelki filtrujące wodę. To butelki wielokrotnego użytku, dzięki którym ograniczamy używanie klasycznych plastikowych butelek. Ma to pozytywny wpływ na środowisko. Co warto wiedzieć o takich butelkach i gdzie je kupić?

Przezroczysta butelka filtrujaca wodę w pozycji poziomej na białym tle.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działają butelki filtrujące wodę i jakie są plusy i minusy ich używania
  2. jakie parametry butelki filtrującej wodę są ważne
  3. jakie są polecane modele butelek filtrujących wodę

Jak działają butelki filtrujące wodę?

Młoda kobieta pijąca wodę z butelki filtrującej na tle trawy i drzew.

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami rosnącej popularności takich tematów, jak zdrowy styl życia i zdrowa żywność. Dzięki temu, że staramy się coraz świadomiej dobierać produkty, które jemy i pijemy oraz dbamy w większej mierze o środowisko, komfort naszego życia ulega poprawie. W powyższy obraz idealnie wpisuje się butelka filtrująca wodę. To rzecz, którą wszędzie możemy mieć przy sobie, zabierając na spacer, na siłownię czy do pracy. Daje nam ona pewność, że zawsze pod ręką mamy dobrej jakości wodę. Dzięki zastosowaniu butelki filtrującej zmniejszamy korzystanie z klasycznych butelek plastikowych. Butelka ta, czasami nazywana bidonem filtrującym, ma specjalny filtr węglowy, dzięki któremu woda jest non stop oczyszczana i filtrowana. Jakiś czas temu byliśmy świadkami pojawienia się dzbanków filtrujących.

Obecnie butelki filtrujące niejako rozwijają ten trend, ale ich działanie jest nieco inne, ponieważ w butelce cały proces filtracji zachodzi w chwili, gdy pijemy wodę. Wynika to z miejsca, gdzie został usadowiony filtr w butelce, a zazwyczaj jest to górna jej partia. Filtr oczyszcza wodę z różnych drobinek – od piasku po wszelkie inne elementy, które mogły dostać się do wody np. z rur. Poradzi sobie również z chlorem, który jest obecnie nieodłącznym dodatkiem „kranówki”. Dzięki temu woda, którą wypijemy z butelki zyska na smaku. Czasami może zdarzyć się, że w danej chwili z kranu popłynie woda o niezbyt przyjemnym zapachu. Po przelaniu jej do butelki filtr węglowy niweluje ten zapach i bez przeszkód będziemy mogli ugasić pragnienie, nie obawiając się, że np. dostaniemy rozstroju żołądka. Zakup takiej butelki to ekonomiczne rozwiązanie. Jeśli będziemy o nią dbać, odpowiednio często myć, wymieniać filtry, to spokojnie możemy ją użytkować przez długie miesiące, a nawet lata. Warto zwrócić uwagę, że filtry powinno wymieniać się po około 180–200 litrach przefiltrowanej i oczyszczonej wody.

Jakie są największe zalety używania butelek filtrujących? Przede wszystkim czynnik ekonomiczny. Nie musimy już kupować codziennie wody źródlanej. Dzięki butelce możemy bezpiecznie pić wodę z kranu. Duży plus stanowi to, że używanie bidonów filtrujących jest ekologiczne – nie zaśmiecamy środowiska plastikowymi butelkami, które, jak wiemy, dość długo się rozkładają. Kolejny plus to fakt, że to przedmiot wielokrotnego użytku, w którym do przywrócenia pełnej sprawności wystarczy jedynie wymiana filtra. Ponadto butelki te są pozbawione wyraźnych wad. Trzeba pamiętać jednak o częstym ich myciu, w tym ustnika, w którym mogą pojawiać się różne drobne zanieczyszczenia. Dodatkowo sprawdzajmy przed zakupem grubość materiału, z jakiego butelka jest wykonana. Im jest on grubszy, tym okaże się odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne.

  • 69,99 zł
  • 249 zł
  • 29,99 zł
  • 69 zł
  • 59,99 zł

Na jakie parametry butelki filtrującej wodę zwrócić uwagę?

Kobieta po biegu pijąca wodę z butelki filtrującej.

Rynek oferuje różnego rodzaju butelki, o prostych i specyficznych kształtach, tradycyjnych lub bardziej trendy kolorach. Jednak jest kilka cech, na które trzeba zwrócić uwagę. Przede wszystkim pojemność butelek filtrujących wodę. To kryterium ważne ze względu na to, do jakich celów chcemy przeznaczyć butelkę. Jeśli zabieramy ją ze sobą na spacer, siłownię lub do pracy, to lepiej wybrać kompaktowe rozwiązanie o pojemności 0,5 litra lub 0,75 litra. Jeśli butelek będziemy używać w domu, to oczywiście mogą być modele o większej pojemności. Dla wielu podstawowym kryterium zakupu jest cena. Obecnie dobre jakościowo produkty można kupić już za 30–40zł. Trzeba pamiętać, że to inwestycja we własne zdrowie. Dobrze sprawdzić, co otrzymujemy w konkretnym zestawie w tej cenie. Czy jest to komplet butelki i filtra, czy może tylko sama butelka, do której trzeba dokupić filtr. Tutaj warto wspomnieć też, że ceny filtrów do różnych butelek różnią się od siebie. Dobrym wyborem na pewno będzie butelka filtrująca posiadająca atest. To znak, że będzie bezpieczna nie tylko dla nas, ale i środowiska.

Na jakie modele butelek filtrujących warto zwrócić uwagę?

Po pierwsze – na Dafi Butelka filtrująca 0,5l (miętowy). To butelka wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze miętowym o pojemności 0,5 litra. Jest idealna do zabrania w podróż lub na spacer. Drugą propozycję stanowi Dafi Butelka filtrująca 0,7 l z 2 filtrami (stalowa), nieco większa od poprzedniej, w zestawie z dwoma filtrami. Dobrze zwrócić uwagę także na Brita Fill & Serve, którą można myć w zmywarce. Godnymi uwagi są także modele Brita Fill & Go Active (limonkowy), o wyglądzie bidonu, oraz Brita Fill & Go Vital (niebieski).

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link