Blu-ray, czyli następca DVD

Autor: Jerzy

Płyty Blu-ray oferują przede wszystkim większą pojemność, dzięki czemu możliwe jest umieszczanie na nich filmów w pełnej wysokiej rozdzielczości (1920x1080).

 

Zobacz pełną ofertę odtwarzaczy Blu-ray w naszym sklepie!


Od roku 2006, kiedy to po raz pierwszy Blu-ray stał się dostępny dla miłośników domowego kina, format ten stopniowo przekształcał się z niszowego rozwiązania dla koneserów, w coraz bardziej dopracowany produkt dla mas. W porównaniu do DVD, płyty Blu-ray oferują przede wszystkim większą pojemność, dzięki czemu możliwe jest umieszczanie na nich filmów w pełnej wysokiej rozdzielczości (1920x1080). Dodatkowym atutem zwiększonej pojemności jest możliwość przechowywania materiałów filmowych w zapisie progresywnym czyli bez przeplotu, który jest kompromisowym rozwiązaniem jeszcze z lat 30-tych ubiegłego wieku.

 

Pomimo rosnącej popularności w dalszym ciągu szereg pojęć i rozwiązań technicznych standardu Blu-ray nie jest znanych wielu konsumentom. W niniejszym poradniku wyjaśniamy pokrótce najważniejsze terminy i rozwiązania. Na początek nieco historii.

Blu-ray profil 1.0

Pierwsze odtwarzacze płyt Blu-ray działały zgodnie z tzw. profilem 1.0. W porównaniu do dzisiejszych urządzeń tego typu oferowały one bardzo okrojoną funkcjonalność, ale brakowało im najlepszych funkcji interaktywnych, dostępnych w późniejszych modelach.

Blu-ray profil 1.1

pendriveOdtwarzacze zgodne z profilem 1.1 wyposażono w pierwsze funkcje interaktywne, możliwość odtwarzania plików z filmami lub muzyką z podłączonej pamięci USB oraz funkcję obrazu w obrazie PIP , dzięki której odtwarzacze mogły wyświetlać więcej niż jeden materiał wideo naraz.

 

  • 349 zł
  • 1 349 zł
  • 549 zł
  • 399 zł
  • 869 zł

Blu-ray profil 2.0

blu-ray liveProfil 2.0 to aktualnie najnowocześniejszy standard odtwarzaczy Blu-ray. Urządzenia te obsługują dodatkową pamięć o pojemności 1GB oraz posiadają gniazdo Ethernet  umożliwiające podłączenie odtwarzacza do Internetu. Istotną nowością jest funkcja BD Live, która pozwala pobrać z Internetu dodatkowe materiały, takie jak wideoklipy czy zwiastuny filmów i to w dodatku w wysokiej rozdzielczości (HD).

Zobacz odtwarzacze Blu-ray profil 2.0

Pozostałe funkcje

kabel HDMIWszystkie odtwarzacze Blu-ray obsługują standard BD Java, znany także pod nazwą BD-J, który umożliwia obsługę zaawansowanych funkcji interaktywnych, znacznie przewyższających możliwości odtwarzaczy DVD. Ponieważ każdy odtwarzacz posiada funkcje zabezpieczające filmy przed nielegalnym kopiowaniem, odtwarzacz Blu-ray najlepiej połączyć z odbiornikiem telewizyjnym za pomocą kabla HDMI. Połączenie telewizora innym rodzajem kabla niż HDMI może powodować utratę jakości obrazu.

Inną zaletą zaletą HDMI jest obsługa standardu CEC (ang. Consumer Electronics Control), który umożliwia sterowanie jednym urządzeniem za pomocą drugiego, na przykład odtwarzaczem Blu-ray za pomocą pilota od telewizora.

Aktualizacja oprogramowania

tył odtwarzacza blu-ray

Działanie współczesnych odtwarzaczy płyt Blu-ray można poprawić instalując najnowszą wersję oprogramowania (ang. firmware). W odtwarzaczach zgodnych z profilem 2.0 aktualizacja jest procesem stosunkowo prostym: wystarczy podłączyć odtwarzacz do Internetu, a w większości przypadków urządzenie samo zacznie pobierać plik z aktualizacją. W innych modelach aktualizację oprogramowania można przeprowadzić za pomocą pamięci USB.


Zobacz odtwarzacze Blu-ray z gniazdem USB

Zobacz odtwarzacze Blu-ray z gniazdem Ethernet

Legalna, cyfrowa kopia filmu

Płyty Blu-ray są zabezpieczone przed kopiowaniem, w związku z czym nie jest możliwe przekopiowanie filmów do przenośnego odtwarzacza multimediów. Pomimo tego niektóre płyty Blu-ray, jak np. „Odlot”, zawierają cyfrową kopię lub plik wideo w formacie umożliwiającym jego przekopiowanie do przenośnego odtwarzacza multimediów. 

Zobacz pełną ofertę odtwarzaczy Blu-ray w naszym sklepie!


Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link