Jaką baterię do laptopa wybrać?

Autor: Klaudia

Po kilku latach użytkowania laptopa bateria w nim może trzymać o wiele krócej niż w przypadku nowego urządzenia. W takiej sytuacji konieczna jest jej wymiana lub regeneracja. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę, kupując akumulator do laptopa. Kiedy warto zdecydować się na zamiennik, a kiedy na oryginalną baterię? Czym jest regeneracja?

Laptop leżacy na biuku, obok niego leżą notatnik telefon, długopis, okulary, doniczka. Na ekranie laptopa wyświetlona informacj ao niskim poziomie baterii

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co zwrócić uwagę, kupując baterię do laptopa
  2. co to jest regeneracja baterii

Na co zwrócić uwagę, kupując baterię do laptopa

Na tole leży laptop i narzedzia. Mezczyzna wyjmuje baterie z laptopa

Wiele osób nie wyobraża sobie pracy na innym urządzeniu niż laptop. Za główny powód swojej decyzji dotyczącej wyboru przenośnego komputera podają jego mobilność. Przedstawiciele wielu zawodów mogą wykonywać swoją pracę zdalnie, a co za tym idzie – pracować nie tylko w zaciszu swojego domu, ale także w kawiarni, ogrodzie czy w parku. Dzięki poręcznym i lekkim laptopom staje się to możliwe. Jednak aby komputer przenośny był w pełni mobilny, musi mieć wytrzymałą baterię. Nowe urządzenia posiadają akumulator, dzięki któremu możemy korzystać z laptopa bez konieczności stałego podłączenia do sieci nawet przez 5 godzin. Niestety, wraz z upływem czasu baterie zużywają się, a czas pracy urządzenia korzystającego z ich zasilania znacznie się skraca.

W laptopach zazwyczaj znajdziemy akumulatory litowo-jonowe. Działanie akumulatora jest podobne jak działanie baterii, z tym, że akumulator, jak sama nazwa wskazuje, akumuluje i przechowuje energię elektryczną. Akumulator, który znajdziemy w laptopie, składa się z dwóch ogniw i płytki elektronicznej. Z biegiem czasu, z powodu zużycia się jednego lub dwóch z powyższych elementów, bateria laptopa staje się mniej wydajna i szybciej ulega rozładowaniu.

Kiedy bateria w laptopie jest już zużyta na tyle, że uniemożliwia to codzienną pracę, to mamy do wyboru dwie opcje – kupić nowy akumulator lub oddać baterię do regeneracji. Jeżeli zdecydujemy się na zakup nowej baterii, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

  • Model baterii nowa bateria musi być dopasowana do marki i modelu naszego laptopa. Aby dowiedzieć się, jaka bateria pasuje do naszego sprzętu, musimy wyjąć baterię z komputera, a następnie sprawdzić oznakowanie na naklejce znamionowej. Powinniśmy znaleźć tam kod baterii, czyli konfigurację liter i cyfr charakterystycznych dla danego producenta komputera. Przykładowo dla marki Asus kod będzie wyglądał AXX, np. A48, natomiast dla marki Apple – AXXXX, np. A1247.
  • Pojemność i moc baterii – pojemność baterii wyrażona jest w mAh, a moc w Wh. Pojemność określa, jaka jest całkowita ilość energii zgromadzonej w baterii. Im wyższa jest wartość mAh lub Wh, tym dłużej będziemy mogli pracować na laptopie zasilanym baterią. Na rynku możemy spotkać akumulatory o niskiej wartości mAh, takiej jak 2200 mAh (np. w Green Cell AS75 – Asus), oraz wysokiej wartości mAh, wynoszącej aż 8700 mAh (np. w Green Cell Pro AP20PRO – Apple).
  • Napięcie – czyli różnica potencjałów elektrycznych między dwoma punktami obwodu lub pola elektrycznego. Jego jednostką jest wolt (V). Kupując baterię do laptopa, należy zwrócić uwagę na napięcie. Informację o jego wartości znajdziemy na zużytej baterii przy symbolu „V”. W laptopach najczęściej spotkać można napięcia wynoszące: 7,2 V, 9,6 V, 10,8 V, 11,1 V i 14,4 V.

Kupując nową baterię, możemy zdecydować się na zamiennik lub oryginał. Wiele osób twierdzi, że jedynie oryginał zapewni doskonałe i długotrwałe działanie. Nie jest to do końca prawda. Obecnie na rynku są zamienniki równie dobre, co oryginalne akumulatory. Decydując się na zakup zamiennika, powinniśmy dokładnie sprawdzić jego parametry i dane techniczne oraz jakość ogniw, które dany producent nam oferuje. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości komponentów zamiennik może działać równie wydajnie jak oryginalna bateria. Wśród zamienników poleca się markę Green Cell, która oferuje akumulatory do laptopów takich marek, jak Dell (np. Green Cell DE27 – Dell), HP (np. Green Cell HP05 – HP) czy Lenovo (np. Green Cell LE06 – Lenovo).

  • 149,99 zł
  • 99,99 zł
  • 169,99 zł
  • 229 zł
  • 229 zł

Co to jest regeneracja baterii?

Laptop lezy na stole. Widoczne dłonie mężczyzny, który wyjmuje baterie z laptopa

Kiedy nie chcemy kupować nowej baterii, możemy zdecydować się na regenerację zużytej. Czym jest taka regeneracja? Cały proces opiera się na wymianie ogniw oraz zerowaniu kontrolera akumulatora. Regenerację baterii da się przeprowadzić w większości serwisów komputerowych. W internecie znajdziemy również sposoby na domową regenerację baterii, jednak nie należy podejmować takich działań na własną rękę, ponieważ nieumiejętne ich zrobienie może skutkować całkowitym uszkodzeniem akumulatora. Większość modeli baterii do laptopa można poddać regeneracji, ale są odosobnione modele, w przypadku których jest to niemożliwe. Aby dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja z naszą baterią, najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu i zasięgnąć porady specjalisty.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów