Jaki odkurzacz pionowy wybrać? Poznaj zalety najlepszych modeli

Matylda Gruman

Od wyboru dobrego odkurzacza zależy nie tylko porządek w domu, ale też komfort użytkowania. Najlepsze modele pionowe oszczędzą twój czas, nie pozwolą ci się zmęczyć i dokładnie przefiltrują powietrze. Z łatwością odkurzą każdą powierzchnię. Za mało udogodnień? W takim razie niech jeszcze umyją podłogi! Jeśli szukasz odkurzacza dopasowanego do swoich potrzeb, sprawdź, co mogą ci zaoferować nowoczesne urządzenia. Uwzględnij ich parametry i intuicyjne technologie.

 

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza pionowego? Ważne parametry
  2. Czy warto kupić odkurzacz pionowy z funkcją mycia?
  3. Który najlepszy odkurzacz pionowy spełni twoje oczekiwania? Poznaj przydatne rozwiązania

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza pionowego? Ważne parametry

Ładny wygląd i niewielki ciężar to tylko pierwsze wrażenia i stanowczo za wąskie kryteria zakupowe. Od dobrego odkurzacza pionowego wymaga się znacznie więcej. Przed zakupem wymarzonego sprzętu weź pod uwagę takie aspekty i parametry, jak:

  • bezprzewodowa praca – modele, które potrzebują podłączenia do gniazdka elektrycznego, są zwykle tańsze od tych zasilanych akumulatorem. Podczas odkurzania dużej powierzchni wymagają przepinania od wtyczki do wtyczki. Natomiast odkurzacze bezprzewodowe zapewniają nieograniczoną kablem swobodę ruchów. Energię czerpią z naładowanego wcześniej akumulatora;
  • czas ładowania akumulatora – im jest on krótszy, trwa na przykład trzy godziny, tym szybciej przystąpisz do odkurzania. Sprawdź tylko, czy za krótkim czasem ładowania nie podąża też krótki czas pracy bezprzewodowej, bo przecież nie chcesz zbyt często podłączać urządzenia do prądu;
  • maksymalny czas pracy – najlepsze modele są wyposażone w mocne i wydajne akumulatory litowo-jonowe, które po pełnym naładowaniu działają bez strat mocy nawet 120 minut. Pamiętaj, że maksymalny czas pracy zależy od rodzaju odkurzanej powierzchni, stopnia zabrudzeń, ssawek i ustawionego trybu – w minimalnym lub eko jest dłuższy, a w turbo może trwać zaledwie dziesięć minut. Na szczęście nie musisz korzystać z trybu turbo zbyt często. Producenci odkurzaczy stworzyli go z myślą o czyszczeniu bardzo zabrudzonych miejsc – usuwaniu rozsypanego na podłodze żwirku czy wyłapywaniu włosów i sierści z dywanu z długim runem;
  • napięcie akumulatora – powinno wynosić co najmniej 18 V; niższe może nie gwarantować tak efektywnej pracy;
  • wymienny akumulator – na plus za konkretnym modelem odkurzacza przemawia dodatkowa bateria, dzięki której podwoisz maksymalny czas odkurzania. Idealnie, gdy akumulatory mają oddzielne moduły zasilające. Wtedy możesz korzystać z nich naraz – jedną baterię ładować, a drugiej używać w odkurzaczu;
  • mocny silnik – godne uwagi są nowoczesne silniki inwerterowe o konstrukcji zapewniającej optymalny przepływ powietrza. Generujące dużą siłę ssania. O ich niezawodności i wydajnej pracy może świadczyć nawet 10-letnia gwarancja producencka.

odkurzacz pionowy z dobrą mocą ssania

Przeglądając oferty producentów, przyjrzyj się również konstrukcji odkurzacza pionowego, a dokładniej – umiejscowieniu silnika oraz pojemnika na kurz. Elementy te mogą się znajdować wysoko, pod rękojeścią urządzenia, albo u dołu, bliżej szczotki. Każde z rozwiązań ma plusy i małe minusy. Gdy moduł z silnikiem jest wysoko, łatwiej wymienia się akcesoria, odpina odkurzacz ręczny czy odkurza lampy lub sufit. Zakończone lekką rurą i płaską szczotką urządzenie bez problemów dociera do zakamarków lub pod meble. Nie zawsze jednak ma tzw. pozycję parkingową, czyli konstrukcję samostojącą. Może też sprawiać wrażenie cięższego podczas użytkowania.

Silnik ulokowano bliżej szczotki? Taki odkurzacz jest stabilniejszy i cichszy w użytkowaniu (ponieważ jego silnik i cyklony w pojemniku na kurz dzieli od naszych uszu większa odległość). Przeważnie potrafi też stać samodzielnie i ma składany uchwyt (dzięki czemu zajmuje mniej miejsca w szafie). Trudniej się go jednak podnosi, przenosi i manewruje nim pod kanapą czy krzesłami.

  • Waga i ergonomia to kolejne ważne kryteria doboru odkurzacza. Za lekkie i przyjazne w użytkowaniu uznaje się modele, których korpus waży poniżej 2 kg. Przed zakupem upewnij się, czego dotyczy waga podawana przez producenta. Samego korpusu, odkurzacza z rurą i podstawową ssawką czy też odkurzacza ze wszystkimi akcesoriami? Jeśli masz możliwość, sprawdź, jak urządzenie leży w dłoni i jak się je prowadzi. Postaw na model z łatwo odpinanymi modułami, dziecinnie prostym systemem opróżniania zbiornika na kurz i czyszczeniem turboszczotek. W wielu przypadkach działa tu metoda na klik – wystarczy nacisnąć przycisk lub przesunąć dźwignię, by elementy się złączyły bądź rozdzieliły, czemu towarzyszy charakterystyczne kliknięcie.
  • Poziom hałasu szukasz cichego modelu? Odkurzacze pionowe nie są mistrzami dyskretności: emitują dźwięki na poziomie 70–86 dB. Przy czym wartość ta często zależy od stosowanego właśnie trybu, rodzaju szczotki i odkurzanej powierzchni. Nierzadko głośniej znaczy też mocniej i dokładniej.

 

Czy warto kupić odkurzacz pionowy z funkcją mycia?

Wielu ekspertów od sprzątania uważa, że czysta podłoga to taka przetarta na mokro chwilę po odkurzeniu. Tylko w ten sposób można zapobiec dalszemu elektryzowaniu się posadzki, zebrać drobinki kurzu, które zdążyły na nią opaść już po odkurzaniu, a także zmyć wszystkie zanieczyszczenia i alergeny. Jeśli cenisz wygodę i chcesz szybciej się uporać z tymi zadaniami, możesz je połączyć. Sporo dostępnych w naszym sklepie odkurzaczy pionowych bezprzewodowych oferuje funkcję mopowania lub mycia. Prostsze technologicznie modele – wyposażone w nakładki mopujące i wbudowane zbiorniczki z wodą – umożliwiają czyszczenie na mokro podłóg już odkurzonych. Służą do zwilżania posadzek wodą (czystą albo z dodatkiem detergentu) i natychmiastowego ich przecierania.

odkurzacz pionowy z funkcją mycia

Bardziej zaawansowane urządzenia cechuje technologia aktywnego mopowania. Dzięki nasadce mopującej z szybko obracającymi się dyskami (rotacja ponad 200 obr./min) zbierają drobinki kurzu i usuwają uporczywe plamy. Ich nakładki z mikrofibry mogą mieć nawet działanie antybakteryjne, potrafią usunąć ponad 99% bakterii występujących na podłodze. Oczywiście same pady też nadają się do mycia, np. w specjalnym wiaderku z separatorem wody czystej i brudnej oraz mechanizmem odsączania wilgoci. Potrzebujesz więcej życiowych przykładów i argumentów przemawiających za zakupem takiego modelu? Przeczytaj nasz test odkurzacza z technologią aktywnego mopowania.

Jeśli interesuje cię najlepszy model pionowy z funkcją jednoczesnego odkurzania i zmywania, rozejrzyj się za modelem z technologią aktywnego mycia. W zależności od urządzenia jego głowica 2 w 1 składa się ze ssawki (albo dwóch – by odkurzacz mógł czyścić do przodu i tyłu), zbiornika z wodą i nakładek z mikrofibry. Zamiast w ssawkę odkurzacz może być wyposażony w elektroszczotkę, która usuwa zarówno suche, jak i mokre nieczystości. Taka szczotka jest równomiernie nawilżana na całej długości wałka czystą wodą z pojemnika. Obracając się z dużą prędkością, myje podłogę, a zanieczyszczenia kieruje do pojemnika z brudną wodą.

Zaletami nowoczesnych odkurzaczy pionowych z systemem aktywnego mycia są wysoka skuteczność i higiena pracy. Urządzenia dobrze sobie radzą nawet z opornymi plamami, nie rozmazują brudu na podłodze. Rozsądnie dozują czystą wodę, zbierają z wałków jej nadmiar, nie zostawiają na posadzce mokrych plam. W najlepszych modelach szczotki lub dyski są samoczyszczące – wykonane z odpornych i higienicznych materiałów, nie wymagają częstej wymiany.

Polecane odkurzacze pionowe

 

Który najlepszy odkurzacz pionowy spełni twoje oczekiwania? Poznaj przydatne rozwiązania

Dobra moc ssania, brak kabla, wydajny akumulator, cicha praca lub funkcja mopowania to nie wszystko, czego możemy oczekiwać od idealnego odkurzacza pionowego. Wymarzony model powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Trudno mówić o konkretnym uniwersalnym sprzęcie, który zachwyci każdego z nas. Bo gdy dla jednych duży pojemnik na kurz jest atutem (nie trzeba go często opróżniać, hura!), to dla drugich jego wielkość kompletnie nie ma znaczenia (i tak będę wyrzucać śmieci po każdym odkurzaniu, bo są obrzydliwe, nie da się na nie patrzeć). W każdym przypadku warto jednak wiedzieć, co oferują najlepsze odkurzacze, i wybrać te rozwiązania, które najbardziej nam odpowiadają.

  • Elektroniczny panel sterowania z wyświetlaczem – zwykle jest umieszczony na rękojeści odkurzacza. Pozwala m.in. na zmianę ustawień mocy i trybów ssania oraz monitorowanie poziomu naładowania baterii. Informuje o trybie i maksymalnym czasie pracy. Wysyła komunikaty o zatkaniu przewodu lub konieczności konserwacji, np. wyczyszczenia lub wymiany filtra czy opróżnienia pojemnika na kurz. Niektóre modele wyświetlają na ekranie grafiki dotyczące liczby i rodzaju pochłoniętych zanieczyszczeń: kurzu, włosów. Efektownie i przekonująco!

odkurzacz pionowy z lampami LED

  • Tryby pracy – większość modeli oferuje 3–5 trybów mocy (od delikatnego po intensywny). Regulacja mocy ssania może się odbywać metodą elektroniczną na panelu sterowania albo za pomocą przycisków. Godna uwagi jest automatyczna regulacja mocy ssania. Dysponujący nią odkurzacz sam dostosowuje moc do rodzaju podłogi – zwiększa ją na posadzkach miękkich (dywanie, wykładzinie), a zmniejsza na twardych (parkiecie, panelach, płytkach itp.).
  • Podświetlenie przestrzeni roboczej – coraz częściej głowice elektroszczotek mają wbudowane lampy LED z szerokim kątem świecenia. Dzięki nim zauważysz na odkurzanej powierzchni dwa razy więcej nieczystości.
  • Technologia UV – niektóre modele są wyposażone w lampy UV. Skutecznie dezaktywują drobnoustroje i wirusy. Zapewniają higieniczną czystość odkurzanych materacy czy łóżeczek dziecięcych. Są niezastąpione w domach osób uczulonych na kurz.
  • Kilkustopniowa filtracja powietrza – lepsze urządzenia dysponują nawet 5-stopniowym systemem filtracji (od cyklonowego po antyalergiczny HEPA). Usuwają do 99,99% cząsteczek wielkości poniżej 1 mikrometra, zatrzymują bakterie, wirusy, alergeny, zarodniki grzybów itd. Co ważne, ich filtry są zmywalne i trwałe.
  • Zbiornik na kurz – w zależności od urządzenia może mieć pojemność od 0,3 do 1,2 l. W markowych odkurzaczach jest szczelny i łatwy w opróżnianiu. Otwiera się go poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku lub przesunięcie dźwigni – tuż nad koszem na śmieci, bez wznoszenia tumanów kurzu. Przez jego przezroczyste ścianki widać wirujące w nim zanieczyszczenia, co należy jednak uznać za plus. Bo gdy do pojemnika dostanie się biżuteria lub inna kosztowna rzecz, szybko można ją odzyskać.
  • Stacja samoczyszcząca – to wygodne rozwiązanie dostępne w niektórych modelach. Gdy odkurzacz znajduje się w stacji ładującej, można opróżnić jego pojemnik na kurz. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, by nieczystości zostały zassane do specjalnego szczelnego worka umieszczonego w stacji.

odkurzacz pionowy ładowanie

  • Stacja ładująca – większość czasu twój nowy odkurzacz spędzi jednak w stanie spoczynku, dlatego zastanów się, jak chcesz go przechowywać i ładować, by wyglądał ładnie i nie przeszkadzał. Do wyboru masz stacje wiszącą, przykręcaną do ściany, oraz stojącą. Pierwsza pozwala na wykorzystanie przestrzeni wertykalnie i uwolnienie podłogi od sprzętów. Druga cechuje się mobilnością, można przenosić ją z pomieszczenia do pomieszczenia. Wybrane modele poza stacją stojącą mają w wyposażeniu uchwyt przygotowany do montażu naściennego, który służy do odwieszenia odkurzacza. Taki moduł naścienny można też znaleźć w odkurzaczach bez stacji ładującej, czyli modelach o konstrukcji samostojącej. Po odkurzaniu urządzenie stawia się przy ścianie, podłącza do wtyczki, i gotowe – samo się ładuje.
  • Stojak lub wieszak na akcesoria – przydaje się podczas przechowywania. Ułatwia dostęp do konkretnych elementów wyposażenia odkurzacza, pozwala na utrzymanie ich w porządku.
  •  Bogate wyposażenie – od najlepszego odkurzacza oczekuj przede wszystkim elektroszczotek z szybkoobrotowym wałkiem napędzanym własnym silniczkiem albo turboszczotek (z wałkiem napędzanym siłą wciąganego powietrza). Dużej – do czyszczenia podłóg i dywanów, oraz mniejszej – do materacy i tapicerek. Elektro- i turboszczotki świetnie radzą sobie z wyłapywaniem wszystkich nieczystości z odkurzanych powierzchni, ale największe sukcesy odnoszą podczas zbierania włosów i sierści. Na pochwałę zasługują zwłaszcza te z systemem zapobiegającym wplątywaniu się włosów. Idealnie też, gdy są osadzone na elastycznej końcówce o dużym zakresie ruchu. A jaka powinna być rura odkurzacza? Lekka i wytrzymała. Na jej korzyść przemawiają jeszcze technologia flex (czyli funkcja zginania się, aby ułatwić ci odkurzanie pod kanapą czy na szafkach), a także konstrukcja teleskopowa, dzięki której można szybko i wygodnie dopasować długość rury do wzrostu użytkownika. W komplecie z odkurzaczem otrzymasz zazwyczaj mniejsze ssawki – szczelinową (do zakamarków) oraz z włosiem (do odkurzania mebli, roślin i delikatnych przedmiotów). W skład zestawu powinien też oczywiście wchodzić odkurzacz ręczny – lekki, o kompaktowych wymiarach, kompatybilny ze ssawkami i szczotkami.
Polecane odkurzacze pionowe
  • 4 299 zł
  • 1 099 zł
  • 3 579 zł
  • 1 399 zł
  • 1 149 zł
  • 999 zł
  • 659 zł
  • 1 099 zł
  • 2 429 zł
  • 1 899 zł
 

Jaki odkurzacz pionowy wybrać – podsumowanie

Przed podjęciem decyzji przejrzyj ofertę odkurzaczy pionowych w naszym sklepie, zaznacz w kryteriach wyszukiwania parametry, na których najbardziej ci zależy (mocny, wymienny akumulator, cicha praca, elektroszczotki, lampy UV, funkcja mycia podłóg itd.). Poznaj opinie klientów. Sprawdź też, jak niektóre urządzenia wypadły w naszych redakcyjnych testach. Nie kieruj się tylko kryterium cenowym i odpowiedzią na pytanie: jaki odkurzacz pionowy kupić do 500 zł? Choć w tej grupie znajdziesz modele godne polecenia pod względem parametrów, to nie możesz się spodziewać po nich bogatego wyposażenia i bardziej zaawansowanych funkcji. Zerknij na nasz ranking odkurzaczy bezprzewodowych pionowych. Zestawiliśmy w nim najlepsze modele – najchętniej kupowane w RTV EURO AGD i z rekomendacjami ekspertów. A jeśli interesują ci odkurzacze pionowe z funkcją mopowania lub mycia, znajdziesz je w kolejnym rankingu


Artykuł powstał we współpracy z markami Samsung, Electrolux i Tefal


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!