Aparat dla początkujących – jaki aparat wybrać z wymienną optyką?

Każdy początkujący fotoamator zadaje sobie pytanie – jaki aparat wybrać z wymienną optyką? Mamy do wyboru profesjonalne lustrzanki, mamy nieco prostsze w obsłudze bezlusterkowce oraz najmniejsze – aparaty kompaktowe. Ale, który będzie najlepszy, żeby rozpocząć przygodę z fotografią? Sprawdźmy to!

Po świecie krąży przekonanie, że im droższy sprzęt kupimy, tym bardziej będziemy potrafili z niego korzystać. Idąc tą logiką – kupno Maybacha dla świeżo upieczonego kierowcy, spowoduje, że zostanie drugim Kubicą? Na pewno będzie mu wygodnie nim jeździć, ale nie stanie się najlepszym kierowcą tylko dlatego, że kupił najdroższy sprzęt. Podobnie jest z aparatami fotograficznymi. Na całe szczęście, korzystając z najdroższej nawet lustrzanki, nie potrącimy nikogo na pasach.

O ile umiejętności jazdy trzeba nabyć, tak umiejętności robienia zdjęć można się dość szybko nauczyć. Nie ujmując profesjonalistom, wiedza z zakresu kadrowania, odpowiedniego naświetlenia czy doboru obiektywów jest ogólnodostępna i łatwo przyswajalna. Sposób jej zastosowania wyróżnia wybitnych twórców od przypadkowych fotografów. Sprawdźmy zatem, co oferują aparaty fotograficzne.

 

Lustrzanka a bezlusterkowiec dla początkujących – co warto wybrać?

Zakup aparatu dla początkującego fotografa to całkiem spore wyzwanie. Wybierając sprzęt do robienia zdjęć, stoimy przed wieloma dylematami dotyczącymi przede wszystkim parametrów technicznych oraz ceny. Dobry aparat powinien cechować się wysokim stosunkiem jakości do kosztów. Najczęściej kojarzone z profesjonalnym fotografowaniem są lustrzanki, na które decydują się niedoświadczeni jeszcze pasjonaci uwieczniania kadrów. Ale czy to jest dobry wybór?

Lustrzanka cyfrowa dla początkujących może wcale nie być najlepszym wyborem. Przede wszystkim jest to sprzęt profesjonalny, ma mnóstwo funkcji i opcji ustawień. Trzeba mieć sporą wiedzę, żeby w pełni wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje lustrzanka. Często zdarza się, że nawet przy najprostszych zdjęciach, wymagana jest podstawowa wiedza z zakresu fotografii, bo tryb auto w lustrzance jest bo… jest. Z racji tego, że lustrzanki są przeznaczone dla profesjonalistów, producenci założyli, że użytkownik będzie wiedzieć jak ustawić aparat. Tryb auto to sposób na przyciągnięcie nowych użytkowników. Niestety, dość mocno ogranicza możliwości aparatu, a to przekłada się na efekt końcowy. Lustrzanki są również cięższe niż inne aparaty z wymienną optyką. To ze względu na ich konstrukcję. W obiektywie znajdują się specjalne lustra, przez to wzrastają rozmiary i jednocześnie waga. Sam korpus też jest większy, ponieważ montowane są w nim większe matryce. I teraz pozostaje pytanie, czy warto wydać dużo więcej pieniędzy, na sprzęt, którego do końca nie potrafimy obsługiwać?

 

 • 1 999 zł
 • 2 239 zł
 • 5 299 zł
 • 3 799 zł
 • 3 749 zł
 • 6 199 zł
 • 11 999 zł
 • 2 699 zł
 • 4 289 zł

Odpowiedzią na pytanie może okazać się bezlusterkowiec dla początkujących. Jest zauważalnie mniejszy i lżejszy, w obiektywie nie zastosowano luster, a w korpusie zamontowano mniejsze matryce. Większość funkcji lustrzanki została przeniesiona do bezlusterkowców, jednakże zostały bardziej poukrywane. Jeśli ktoś chce zmienić konkretną wartość, musi zapamiętać jak wybrać żądaną opcję, w przeciwieństwie do lustrzanki, w której wszystko jest na wierzchu. Tryb automatyczny jest w bezlusterkowcach o wiele bardziej rozbudowany niż w lustrzankach. Zdarza się, że zdjęcia z trybu auto są porównywalne do tych robionych lustrzanką przez profesjonalistów. Jest dużo prostszy w obsłudze oraz dużo tańszy niż lustrzanka. Jest swoistym rodzajem kompromisu, pomiędzy lustrzankami, a aparatami kompaktowymi. Bezlusterkowiec nie wymaga ogromnej wiedzy z zakresu fotografii, żeby wykonywać nim ładne zdjęcia. Oczywiście, świadomy użytkownik, będzie w stanie wykorzystać do maksimum możliwości sprzętu, ale jeśli zależy nam na szybkim robieniu zdjęć w dobrej rozdzielczości, to bezlusterkowiec dla początkującego jest najlepszym wyborem.

 

 • 2 099 zł
 • 3 299 zł
 • 3 449 zł
 • 3 399 zł
 • 11 999 zł
 • 3 999 zł
 • 8 699 zł
 • 13 299 zł
 • 7 549 zł
 • 4 369 zł

Warto poświęcić chwilę na lekturę naszego artykułu, aby poznać więcej różnic pomiędzy lustrzanką a bezlusterkowcem.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatu dla początkujących?

Dobry aparat dla początkujących fotografów to decyzja, która powinna być dokładnie przemyślana. Czy chcemy mieć większą kontrolę nad ustawieniami, czy może kompletnie się tym nie zajmować? Czy zależy nam na tym, żeby aparat był nieduży i mieścił się bez problemu w plecaku? Czy zależy nam na jak największej funkcjonalności? To są pytania, na które początkujący fotograf powinien znać odpowiedzi. Wtedy można przejść do większych konkretów.

Obiektyw jest jednym z ważniejszych elementów aparatu. To od niego zależy w głównej mierze jak będzie wyglądało nasze zdjęcie. Mamy do wyboru specjalne obiektywy do różnego rodzaju zdjęć. Obiektyw typu makro używany jest do fotografii detali, małych obiektów. Dzięki niemu można dostrzec niezauważalne dotąd szczegóły. Dla tych, co wolą obserwację z daleka – teleobiektyw przybliża obraz bez straty jakość nawet z kilkudziesięciu metrów. Dla mniej zdecydowanych, warto wyposażyć aparat dla początkujących w obiektyw uniwersalny. Można nim wykonać, zarówno zdjęcia z bardzo bliskiej odległości, jak i te wymagające większej transfokacji, czyli popularnego zoomu.

Druga sprawa to matryca – im większa, tym większa rozdzielczość. Dzięki mniejszej matrycy uzyskamy większą głębię ostrości. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w aparatach z teleobiektywem. Większe matryce uzyskają mniejszą głębię ostrości, oraz zapewnią lepszą jakość zdjęć, szczególnie w słabych warunkach oświetleniowych.

Aparat fotograficzny dla początkującego fotografa może być wyposażony w dodatkowe funkcje, ułatwiające obsługę sprzętu i wykonywanie zdjęć. Jednym z ważnych rozwiązań poprawiających komfort pracy jest stabilizacja obrazu, czyli zdolność sprzętu do zrobienia nieporuszonych fotografii niemal w każdych warunkach. Stabilizacja realizowana może być optycznie w obiektywie oraz mechanicznie w matrycy.

Istotnym parametrem są waga i wymiary sprzętu. Choć bezlusterkowce z reguły są lżejsze i zgrabniejsze, to rynek zaczyna oferować lustrzanki o optymalnej wadze i gabarytach, co cenią sobie szczególnie amatorzy wycieczek. Zastanawiając się, jaki aparat wybrać z wymienną optyką, trzeba mieć na uwadze, że obiektyw zarówno w lustrzance i bezlusterkowcu, będzie ciężki. W przypadku tego drugiego typu aparatu, cięższy niż sam korpus.

Nie pozostaje nic innego, jak wybrać aparat dla początkujących, wyjść na dwór i zacząć wykonywać zdjęcia!

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link