Co to jest dysk SSD i który model warto kupić?

Autor: Klaudia

SSD to dyski półprzewodnikowe, dzięki którym komputer stacjonarny lub laptop działają znacznie szybciej. Są bezgłośne i sprawiają, że komputer zużywa mniej energii. Dowiedz się, jakie są rodzaje dysków SSD i czym charakteryzują się poszczególne modele.

Dysk SSD do laptopa można wymienić samodzielnie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest dysk SSD;
 2. jakie są rodzaje dysków SSD;
 3. czym kierować się przy wyborze dysku SSD.

Co to jest dysk SSD?

Nowoczesny dysk SSD do laptopa a klasyczny dysk HDD

Dysk SSD (ang. solid state drive) to szybki dysk twardy. W odróżnieniu od klasycznych dysków HDD nie ma ruchomych części, dlatego też działa niezwykle cicho. Można na nim zarówno zainstalować system operacyjny, jak i przechowywać dane. Dzięki SSD komputer jest gotów do pracy w ciągu kilku sekund i znacznie szybciej wykonuje różne operacje, takie jak np. kopiowanie plików.

Dysk SSD zużywa niewiele energii i tym samym sprawia, że komputer mniej się nagrzewa. Dzięki niemu laptop, ultrabook czy tzw. stacjonarka będą działać dłużej i umożliwią bezpieczniejsze przechowywanie danych. Użytkownicy dysków SSD cenią je również za bezgłośność. Podczas pracy w cichym miejscu komputer jest niesłyszalny i nie rozprasza. Ponadto oferta dysków SSD jest na tyle bogata, że model dla siebie znajdzie zarówno gamingowiec, jak i osoba używająca laptopa wyłącznie do przeglądania stron internetowych.

Jakie są rodzaje dysków SSD?

Wyróżniamy 4 rodzaje dysków SSD do laptopów. Zaliczają się do nich:

 • dysk SSD 2,5'' – to obecnie jeden z najpopularniejszych dysków SSD do laptopów. Ma lekką obudowę podłączaną do złącza SATA. Użytkownikami tych urządzeń są właściciele laptopów i komputerów stacjonarnych, którzy najczęściej wybierają SSD 500 GB. Dyski SSD 2,5'' wyposażone w tę pojemność świetnie nadają się do uruchamiania systemu operacyjnego i archiwizowania danych. Spośród nich warte polecenia są m.in. Samsung 860 EVO i Samsung 860 QVO, z czego drugi z nich to dysk SSD 1 TB;
 • dysk PCI-Express SSD – to najdroższe tego typu rozwiązanie na rynku, lecz za to oferuje największą wydajność. Szybkość wymiany danych zależy od szybkości gniazda PCI-E. Spośród dostępnych modeli wart wyróżnienia jest np. Samsung 970 EVO 500 GB;
 • mSata SSD – jego druga nazwa to Mini-Sata. Tego typu dyski są mniejsze od dysków 2,5'' i montuje się je w urządzeniach mobilnych, np. w notebookach i laptopach
 • M.2 SSD – obsługuje zarówno SATA, jak i PCI-E. Ten rodzaj dysków ze względu na kształt pasuje do ultrabooków i tabletów.

Dyski półprzewodnikowe mogą służyć zarówno jako zewnętrze, jak i wewnętrzne – sposób zastosowania zależy od preferencji użytkownika. Jeżeli zamierzamy korzystać z dysku wyłącznie do uruchamiania systemu, wówczas warto rozważyć zakup dysków SSD 256 GB, SSD 120 GB czy SSD 240 GB.

 • 469 zł
 • 118,99 zł
 • 139,99 zł
 • 459 zł
 • 619 zł

Czym kierować się przy zakupie dysku twardego SSD?

Po lewej – dysk HDD, po prawej – dysk SDD

Najważniejszym parametrem jest prędkość odczytu i zapisu – w przypadku SSD jest ona znacznie większa niż przy dyskach HDD, a im wartość tego parametru będzie wyższa, tym lepiej. Podczas przeglądania poszczególnych modeli zwróćmy uwagę na średnią prędkość odczytu i zapisu, która powinna wynosić około 500 MB/s. Gdy zastanawiamy się, jaki dysk SSD do laptopa warto kupić, uważajmy na najtańsze modele, będące często urządzeniami pierwszej generacji. Ich wadą jest brak sprzętowego buforu zapisu.

W drugiej kolejności zwróćmy uwagę na pojemność dysku i przepustowość. Do wyboru mamy zarówno dyski SSD 1 TB, jak i mniejsze o pojemnościach 128 GB, 256 GB i 512 GB. Jeżeli chodzi o drugi z wymienionych parametrów, użytkownicy najczęściej kupują do laptopów dyski SSD typu SATA III, które gwarantują przepustowość 6 Gbit/s. Jednak nieporównywalnie szybsze są modele M.2 PCI-Express, o których mówi się, że są najlepszymi dyskami SSD.

Podczas przeglądania różnych rodzajów dysków SSD zwróćmy uwagę, z jakiej pamięci korzystają. Do wyboru mamy: MLC, TLC i SLC. Najpopularniejszy i niezawodny rodzaj pamięć TLC to SLC. Poszczególne modele różnią się między sobą ilością bitów informacji zawartych w komórce – im jest ich mniej, tym pamięć jest bardziej wydajna.

Dysk SSD przenośny czy zamontowany w komputerze – co lepiej wybrać?

Zaletą urządzeń SSD jest możliwość stosowania ich zarówno jako dysków wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie dysku SSD z HDD. Urządzenie półprzewodnikowe świetnie nadaje się do uruchamiania wszelkich programów, a dysk HDD do magazynowania danych. Niemniej jednak dysk SSD 500 GB może bez problemu posłużyć nam jako dysk wewnętrzny, na którym zarówno zainstalujemy system operacyjny, jak i będziemy gromadzić pliki. Drugą możliwością jest podłączenie dysku półprzewodnikowego jak dysku zewnętrznego. Zaletą tego rozwiązania będzie szybszy niż w przypadku dysków wewnętrznych SSD transfer danych i lepsza ochrona urządzenia przed uszkodzeniami.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów