SSD to dyski półprzewodnikowe, dzięki którym komputer stacjonarny lub laptop działają znacznie szybciej. Są bezgłośne i sprawiają, że komputer zużywa mniej energii. Dowiedz się, jakie są rodzaje dysków SSD i czym charakteryzują się poszczególne modele.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Co to jest dysk SSD?

Dysk SSD (ang. solid state drive) to szybki dysk twardy. W odróżnieniu od klasycznych dysków HDD nie ma ruchomych części, dlatego też działa niezwykle cicho. Można na nim zarówno zainstalować system operacyjny, jak i przechowywać dane. Dzięki SSD komputer jest gotów do pracy w ciągu kilku sekund i znacznie szybciej wykonuje różne operacje, takie jak np. kopiowanie plików.
Dysk SSD zużywa niewiele energii i tym samym sprawia, że komputer mniej się nagrzewa. Dzięki niemu laptop, ultrabook czy tzw. stacjonarka będą działać dłużej i umożliwią bezpieczniejsze przechowywanie danych. Użytkownicy dysków SSD cenią je również za bezgłośność. Podczas pracy w cichym miejscu komputer jest niesłyszalny i nie rozprasza. Ponadto oferta dysków SSD jest na tyle bogata, że model dla siebie znajdzie zarówno gamingowiec, jak i osoba używająca laptopa wyłącznie do przeglądania stron internetowych.
Jakie są rodzaje dysków SSD?
Wyróżniamy 4 rodzaje dysków SSD do laptopów. Zaliczają się do nich:
- dysk SSD 2,5'' – to obecnie jeden z najpopularniejszych dysków SSD do laptopów. Ma lekką obudowę podłączaną do złącza SATA. Użytkownikami tych urządzeń są właściciele laptopów i komputerów stacjonarnych, którzy najczęściej wybierają SSD 500 GB. Dyski SSD 2,5'' wyposażone w tę pojemność świetnie nadają się do uruchamiania systemu operacyjnego i archiwizowania danych. Spośród nich warte polecenia są m.in. Samsung 860 EVO i Samsung 860 QVO, z czego drugi z nich to dysk SSD 1 TB;
- dysk PCI-Express SSD – to najdroższe tego typu rozwiązanie na rynku, lecz za to oferuje największą wydajność. Szybkość wymiany danych zależy od szybkości gniazda PCI-E. Spośród dostępnych modeli wart wyróżnienia jest np. Samsung 970 EVO 500 GB;
- mSata SSD – jego druga nazwa to Mini-Sata. Tego typu dyski są mniejsze od dysków 2,5'' i montuje się je w urządzeniach mobilnych, np. w notebookach i laptopach
- M.2 SSD – obsługuje zarówno SATA, jak i PCI-E. Ten rodzaj dysków ze względu na kształt pasuje do ultrabooków i tabletów.
Dyski półprzewodnikowe mogą służyć zarówno jako zewnętrze, jak i wewnętrzne – sposób zastosowania zależy od preferencji użytkownika. Jeżeli zamierzamy korzystać z dysku wyłącznie do uruchamiania systemu, wówczas warto rozważyć zakup dysków SSD 256 GB, SSD 120 GB czy SSD 240 GB.
Czym kierować się przy zakupie dysku twardego SSD?

Najważniejszym parametrem jest prędkość odczytu i zapisu – w przypadku SSD jest ona znacznie większa niż przy dyskach HDD, a im wartość tego parametru będzie wyższa, tym lepiej. Podczas przeglądania poszczególnych modeli zwróćmy uwagę na średnią prędkość odczytu i zapisu, która powinna wynosić około 500 MB/s. Gdy zastanawiamy się, jaki dysk SSD do laptopa warto kupić, uważajmy na najtańsze modele, będące często urządzeniami pierwszej generacji. Ich wadą jest brak sprzętowego buforu zapisu.
W drugiej kolejności zwróćmy uwagę na pojemność dysku i przepustowość. Do wyboru mamy zarówno dyski SSD 1 TB, jak i mniejsze o pojemnościach 128 GB, 256 GB i 512 GB. Jeżeli chodzi o drugi z wymienionych parametrów, użytkownicy najczęściej kupują do laptopów dyski SSD typu SATA III, które gwarantują przepustowość 6 Gbit/s. Jednak nieporównywalnie szybsze są modele M.2 PCI-Express, o których mówi się, że są najlepszymi dyskami SSD.
Podczas przeglądania różnych rodzajów dysków SSD zwróćmy uwagę, z jakiej pamięci korzystają. Do wyboru mamy: MLC, TLC i SLC. Najpopularniejszy i niezawodny rodzaj pamięć TLC to SLC. Poszczególne modele różnią się między sobą ilością bitów informacji zawartych w komórce – im jest ich mniej, tym pamięć jest bardziej wydajna.
Dysk SSD przenośny czy zamontowany w komputerze – co lepiej wybrać?
Zaletą urządzeń SSD jest możliwość stosowania ich zarówno jako dysków wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie dysku SSD z HDD. Urządzenie półprzewodnikowe świetnie nadaje się do uruchamiania wszelkich programów, a dysk HDD do magazynowania danych. Niemniej jednak dysk SSD 500 GB może bez problemu posłużyć nam jako dysk wewnętrzny, na którym zarówno zainstalujemy system operacyjny, jak i będziemy gromadzić pliki. Drugą możliwością jest podłączenie dysku półprzewodnikowego jak dysku zewnętrznego. Zaletą tego rozwiązania będzie szybszy niż w przypadku dysków wewnętrznych SSD transfer danych i lepsza ochrona urządzenia przed uszkodzeniami.