Data publikacji: 15 listopada 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Bezpieczne i legalne używanie drona – kilka fachowych porad

Poleć znajomemu Drukuj

Do tej pory latanie dronami większości kojarzyło się z poruszaniem zdalnie sterowanych zabawek dla dzieci. Jednak technologia rozwijająca się w zadziwiającym tempie pozwoliła na dołączenie do urządzenia dobrej kamery i konstruowanie coraz solidniejszych dronów, co daje możliwość kręcenia filmów wysokiej jakości, również w celach zarobkowych. Aby w pełni wykorzystać możliwości drona, warto najpierw zapoznać się z kwestiami prawnymi.

Sterowanie dronem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest dron w świetle prawa,

- kiedy jest potrzebna licencja na dron,

-jakie kary grożą za nieprawidłowe używanie drona.

Dron w świetle prawa

Dron w powietrzuDrony w Polsce, nawet tak małe jak DJI Spark Combo, podlegają pod prawo lotnicze i są uznawane za bezzałogowy statek powietrzny. Brzmi to poważnie i takie faktycznie jest, szczególnie jeśli ktoś marzy o lataniu dronem na sporych wysokościach lub w miejscach, w których nie jest to dozwolone – w taki sposób można łatwo narazić się na grzywnę. Kwestie prawne dotyczące dronów w Polsce rozpatrywane są w dwóch rozporządzeniach:
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków,
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 8 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków.
Jeśli więc planujesz latać dronem, koniecznie zapoznaj się z tymi dokumentami, które się uzupełniają i tworzą całkowity obraz legalnego użytkowania drona w Polsce. Co ciekawe, same drony są również podzielone na dwie grupy – poniżej 600 g, np. DJI Mavic Air, i powyżej tej wartości. Dla tych pierwszych dozwolone jest np. latanie dronem w mieście i w pobliżu ludzi. Mimo to należy pamiętać, że cała odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez urządzenie spada na operatora, dlatego zawsze należy zachować maksymalną ostrożność.

WSKAZÓWKA

Nagrywając kamerą z drona, pamiętaj, że Twoje filmy podlegają pod prawo autorskie regulujące warunki utrwalania wizerunków osób, które mogą zostać nagrane.

Licencja na dron – kiedy jest potrzebna, a kiedy nie?

Zacznijmy od tego, kiedy można nie posiadać pozwolenia na dron, a mimo to z niego korzystać:
  • loty rekreacyjne – jeśli użytkowanie drona nie ma charakteru zarobkowego, a odbywa się jedynie w celach sportowych i dla przyjemności. Jednak nawet wtedy operatora obowiązują dodatkowe obostrzenia,
  • DJI Mavic Air (Onyx Black)w zasięgu wzroku – latanie dronem bez pozwolenia jest możliwe wtedy, gdy masz go ciągle w zasięgu wzroku. To ważna zasada, bo dron wypuszczony za daleko może stracić łączność z operatorem i spaść w przypadkowe miejsce, np. na ludzi, którym mógłby zrobić krzywdę,
  • poza miastem, z dala od ludzi – ta zasada obowiązuje przy dronach o wadze powyżej 600 g. Dron powinien być oddalony od ludzi o co najmniej 30 m, zaś od zabudowań min. 100 m,
  • zakazane miejsca – niezależnie od wagi drona zakaz latania obowiązuje nad portami morskimi, kopalniami, wodociągami i ujęciami wody, rurociągami i oczyszczalniami ścieków, zaporami wodnymi i śluzami, liniami energetycznymi i telekomunikacyjnymi, rurociągami paliwowymi. Dotyczy to również obiektów takich jak banki, elektrownie, a także muzea, archiwa, obiekty pocztowe, telewizyjne i radiowe,
  • z daleka od lotnisk – latanie dronem może się okazać szczególnie niebezpieczne przy lotniskach, dlatego należy zachować odpowiednio dużą odległość od portów lotniczych.
Inaczej wygląda kwestia w przypadku uzyskaniu pozwolenia na dron, a w zasadzie na sterowanie nim w szerszym zakresie. Świadectwo kwalifikacji operatorów dronów (UAVO) uprawnia do wykorzystywania drona w celach zarobkowych. Rozróżniamy dwa typy licencji na dron – VLOS, czyli w zasięgu wzroku, oraz BVLOS – poza zasięgiem wzroku. Aby zyskać takie uprawnienia, należy przejść szkolenie i wykonać badania lekarskie. Świadectwo wydawane jest bezterminowo, ale uprawnienia są ważne tylko przez 3 lata.
Proponowane produkty:
DJI Spark (Meadow Green) <%– –%>
DJI Spark (Alpin White) <%– –%>
DJI Spark (Sunrise Yellow) <%– –%>
DJI Mavic 2 Pro <%– –%>
DJI Spark (Lava Red) <%– –%>

Kary za nieprawidłowe używanie drona

Nieprawidłowe użytkowanie drona w Polsce jest dość surowo karane ze względu na zagrożenia, jakie może stwarzać to niepozorne urządzenie. Jeśli więc używasz drona, który ma usterkę, o czym wiesz lub sterujesz nim bez odpowiednich uprawnień, bez badań lekarskich czy w niedozwolonych strefach, musisz się liczyć z konsekwencjami. Najczęściej są to kary grzywny, lecz w zależności od przewinienia może to być również kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 5 lat. Poza stosowaniem się do przepisów prawa należy mieć również ubezpieczenie OC na dron – aby uszkodzenia wyrządzone w przypadku utraty kontroli nad urządzeniem nie obciążyły Twojego portfela.
Latanie dronem może być wspaniałą zabawą, aby jednak tak się stało, należy używać go odpowiedzialnie, wcześniej zapoznając się z całą gamą przepisów obowiązujących operatorów dronów. Jeśli zdecydowałeś się na rozpoczęcie własnej przygody, zobacz ofertę dronów w naszym sklepie. Sprawdź także artykuł Karta pamięci do aparatu – jaką wybrać, aby doposażyć swój sprzęt do nagrywania w niezbędne akcesoria.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu
Foto i kamery
Foto i kamery
Pokaż wybrane artykuły

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas