Telewizor z zakrzywionym ekranem – czym różni się od płaskich telewizorów

Autor: Joanna

Telewizory z zakrzywionym ekranem to wciąż nowinka technologiczna. Od kilku lat zdobywają jednak coraz większą popularność – kuszą oryginalnym, nowoczesnym designem i wysoką jakością obrazu. Zastanawiasz się, co daje zakrzywiony ekran i czym się różni od płaskiego? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania!

Telewizor curved na stoliku w salonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak działają telewizory z zakrzywionym ekranem,

- jakie są zalety takich telewizorów,

- jakie wady ma telewizor z zakrzywionym ekranem,

- jaki wybrać telewizor – płaski czy zakrzywiony.

Telewizor z zakrzywionym ekranem na ścianie w salonieTelewizor z zakrzywionym ekranem a z płaskim

Choć przez lata producenci sprzętu RTV starali się, by wytwarzane przez nich ekrany stawały się coraz bardziej płaskie, od kilku lat na rynku pojawiają się telewizory z zakrzywionym ekranem. Czym różnią się one od klasycznych telewizorów LED?
W telewizorach curved ekran jest wyraźnie wklęsły. Jego kształt przypomina krzywiznę ludzkiego oka – dzięki temu przy idealnym ustawieniu telewizora każdy punkt na wyświetlaczu znajduje się w takiej samej odległości od oglądającej osoby. Zakrzywienie ekranu powoduje, że wydaje się on szerszy, a obraz nabiera większej głębi. Dodatkowym wyróżnikiem takich telewizorów jest ich nowoczesny design.
 

Zalety telewizorów z zakrzywionym ekranem

Zastanawiasz się, co daje zakrzywiony ekran w telewizorze? Mówiąc najogólniej, wklęsły kształt wyświetlacza pozwala uzyskać wyższą jakość obrazu. Dotyczy to różnych czynników, które razem składają się na lepsze doświadczenie podczas oglądania filmów lub grania w gry.

WARTO WIEDZIEĆ

Antywirus z jednej strony pomaga w czyszczeniu komputera, z drugiej strony – przez nieustanne działanie w tle – może spowalniać jego pracę. Wybierając program antywirusowy, przeczytaj testy porównujące zarówno wydajność, jak i konfigurację trybów pracy. Ściągnij też program przeznaczony do czyszczenia systemu.

Jakie korzyści w praktyce oferują telewizory z zakrzywionym ekranem?
  • obraz bez zniekształceń,
  • lepsze kąty widzenia,
  • wrażenie głębi,
  • większy kontrast,
  • brak problemu nierównego podświetlenia.

Chcesz wiedzieć więcej o jakości obrazu w telewizorze? Sprawdź nasz artykuł Co to jest HDR i jak wpływa na jakość obrazu. Wyjaśniamy!

Polecane telewizory
  • 2 899 zł
  • 2 999 zł
  • 1 849 zł
  • 1 499 zł
  • 7 999 zł

Telewizory z zakrzywionym ekranem – wady

Urządzenia z wygiętym ekranem nie pozostają bez wad. Niedogodnością związaną z konstrukcją telewizora jest fakt, że może odbijać światło ze źródeł umieszczonych na bocznej ścianie.
Co jeszcze przemawia na niekorzyść telewizora z zakrzywionym ekranem? Cena urządzenia – nowoczesne modele o wklęsłym wyświetlaczu wciąż pozostają droższe od telewizorów z płaskim ekranem LCD LED. Warto jednak pamiętać, że dostępne na rynku zakrzywione telewizory to urządzenia wyposażone w najnowocześniejsze funkcje, co przekłada się na ich koszt.

Telewizor z zakrzywionym ekranem Samsung UE55MU6672 CurvedJaki wybrać telewizor ­– curved czy płaski?

Wbrew powszechnej opinii korzyści z zakrzywionego ekranu odczuwa się nie tylko siedząc idealnie naprzeciwko telewizora. Nowoczesne modele, takie jak Samsung UE55MU6672 Curved, są zaprojektowane z myślą o kilku osobach oglądających filmy wspólnie.
Uwzględniono także przeciętną odległość między telewizorem a kanapą – dlatego nie musisz siedzieć bardzo blisko urządzenia, by doświadczyć głębi obrazu. Oczywiście im bliżej ekranu się znajdujesz, tym bardziej realistyczny będzie obraz – dlatego telewizor curved sprawdzi się świetnie do grania w gry na konsoli.
Ze względu na rozmiary telewizora, modele z zakrzywionym ekranem nie są najlepszym wyborem do małych pomieszczeń. Jeśli szukasz telewizora do niewielkiego pokoju, lepiej będzie zdecydować się na model ze zwykłym, płaskim kineskopem.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów