Projektor Wi-Fi – jak działa i jaki model wybrać?

Autor: Mariusz

Projektor multimedialny z funkcją Wi-Fi to powszechnie spotykane urządzenie. Jeśli zastanawiamy się nad jego zakupem, warto wiedzieć, że do wyboru mamy różne rodzaje projektorów. Który z nich okaże się najlepszy?

Projektor z opcją WiFi stojący na drewnianym blacie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. w jaki sposób działają projektory DLP i LCD z funkcją Wi-Fi
  2. na jakie rodzaje dobrze zwrócić jeszcze uwagę
  3. które modele rzutników Wi-Fi warto kupić

Projektory DLP i LCD z funkcją Wi-Fi

Tył projektora WiFi wraz z przewodami znajdujacy się na biurku sali konferencyjnej.

Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów projektorów wyposażonych w funkcję Wi-Fi. Główne różnice znajdziemy nie tylko w sposobie generowania, ale i wyświetlania obrazu.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest projektor Wi-Fi DLP. W tego typu urządzeniach obraz generowany jest przez procesory. Zazwyczaj jest ich kilka i każdy z nich posiada dedykowaną pamięć RAM. Zasada działania takiego projektora opiera się przetworzeniu sygnału na obraz, który jest tworzony przez sięgającą kilku tysięcy liczbę niewielkiej wielkości luster, a następnie przekazywany do obiektywu rzutnika. W kolejnym kroku pozostaje jedynie zadbać o kolory. W tym celu światło zostaje przepuszczone przez dedykowany filtr RGB lub, w zależności od modelu, pryzmat. Warto wiedzieć, że jeśli urządzenie posiada większą liczbę procesorów, to tym samym posiada większa liczbę luster. Rzutnik Wi-Fi DLP to urządzenie o bardzo dobrym kontraście, a przy tym idealnie odwzorowujące czerń. Efekt końcowy, który uzyskujemy, czyli obraz, jest płynny. Trzeba jednak uważać na lampy, które po kilku tysiącach godzin mogą wymagać wymiany. Dobrym wyborem będzie model BenQ GV1, o jasności 200 ANSI lumen, kontraście 100000:1 i żywotności lampy na poziomie 20000 godzin. Jeśli w budżecie mamy przeznaczone nieco więcej środków, to warto rozważyć zakup modelu Acer K650I, o jasności na poziomie 14000 ANSI lumen. Na uwagę w tym urządzeniu zasługuje wysoka rozdzielczość Full HD i duża ilość złączy.

Drugim rodzajem projektorów Wi-Fi są modele LCD. W tego typu urządzeniach generowanie obrazu jest zadaniem matrycy o charakterze ciekłokrystalicznym. Jest ona przebijana bardzo mocnym strumieniem światła. Największą zaletą takich projektorów jest to, że są o wiele tańsze niż wcześniej omawiane projektory DLP. Są to więc rzutniki budżetowe, wyposażone m.in. w funkcję Wi-Fi, czyli łączności bezprzewodowej. Ilość matryc w urządzeniach jest różna. W prostszych urządzeniach, a tym samym tańszych, jest tylko jedna matryca. W bardziej zaawansowanych są zazwyczaj 3 matryce LCD, a zatem lepszej jakości. W tym przypadku cena idzie w parze z jakością. Tańsze modele mają nieco słabszy kontrast, a w konsekwencji obraz, który otrzymujemy, jest średniej jakości. Modele o większej ilości matryc lepiej oddają głębię kolorów, ale za to słabiej odwzorowują czerń. Dobrą opinią cieszą się projektory Epson EH-TW650 o jasności 3100 ANSI lumen i kontraście 15000:1. Na uwagę zasługuje tutaj także moc lampy, wynosząca 210 W. Równie dobrym modelem, polecanym do szkół, uczelni, biur oraz domów, jest Epson EH-TW5650 3D.

  • 2 499 zł
  • 5 149 zł
  • 13 299 zł
  • 6 599 zł
  • 1 529 zł

Na jakie inne projektory z funkcją Wi-Fi zwrócić uwagę?

Włączony projektor ustawiony na blacie stołu.

Ciekawym rozwiązaniem może być wybór projektora łączącego w sobie funkcje i cechy modeli DLP i LCD. To tzw. rzutniki LCOS. Producenci wykorzystują w nich matryce o charakterze ciekłokrystalicznym, jednak została zmieniona ich lokalizacja. W modelach LCOS znajdują się one na lustrach, przez co nie ma możliwości, aby światło przebijało się przez nie. Zamiast tego światło odbija się od lustra, by następnie trafić w obręb obiektywu. Prezentowany w ten sposób obraz jest niezwykle wysokiej jakości, z doprecyzowaniem szczegółów. Warto odnotować też jego dobrej jakości płynność. Nie dochodzi do sytuacji, kiedy co jakiś czas się zatrzymuje. Nie można mieć ponadto negatywnych uwag do kontrastu i samego odwzorowania kolorów. Wszystko jest na bardzo wysokim poziomie. Rzutniki LCOS są urządzeniami o szerokim zastosowaniu – od biur i szkół po prywatne pomieszczenia. Niestety nie należą do najtańszych modeli na rynku, stąd też nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na ich zakup.

Jakiś czas temu bardzo popularnym rozwiązaniem były projektory CRT, które bazowały na lampach, wytwarzających po jednym kolorze. W efekcie dawały one ciekawy kontrast i niezłe nasycenie barw. Obecnie są już trudno dostępne, a to ze względu m.in. na ich wagę, sięgającą nawet kilkudziesięciu kilogramów.

Jakie parametry powinien posiadać dobry projektor Wi-Fi?

Kupując projektor Wi-Fi, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Podstawowymi parametrami są na pewno rozdzielczość obrazu, jego kontrast i jasność. Ponadto nie zapominajmy o formacie obrazu, co ma znaczenie m.in. przy oglądaniu filmów. Istotna jest też żywotność lamp. Parametr ten opisywany jest w godzinach i jeśli producent zapewnia nas o większej żywotności lamp, tym lepiej dla nas, ponieważ rzadziej będziemy musieli je wymieniać. Kupując projektor Wi-Fi, pamiętajmy o sprawdzeniu, jakie rodzaje wejść i wyjść zostały zamontowane w urządzeniu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów