Prasowanie parą – zasady działania parownicy, przegląd modeli, wskazówki efektywnego prasowania

Autor: Mariusz

Jeszcze do niedawna prasowanie było jedną z bardziej czasochłonnych i nielubianych czynności domowych. Sytuacja się zmieniła dzięki urządzeniom parowym. Prasowanie parownicą w szybki i bezpieczny sposób wygładzi nawet głębokie zagniecenia. Poznaj zasady działania sprzętu i wybierz model dla siebie!

Kobieta prasuje w pionie parownicą brązową koszulę

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa parownica
  2. jak prasować parownicą
  3. dlaczego prasowanie parą cieszy się zainteresowaniem

Prasowanie parą w pionie – zasady działania parownicy

Damskie dłonie prasują żelazkiem parowym bluzkę w paski

Parownica do prasowania to coraz powszechniej wykorzystywany w gospodarstwach domowych przyrząd wygładzający zagniecenia na ubraniach i innych tekstyliach. To nowoczesna i wygodna alternatywa dla tradycyjnego żelazka parowego, choć coraz częściej producenci małego AGD tego typu udoskonalają swoje produkty w technologię umożliwiającą prasowanie parą w pionie. Prasowanie parownicą to komfortowa i bezpieczna metoda pracy. Pozwala zaoszczędzić czas przeznaczany na rozkładanie deski do prasowania w klasycznej metodzie prasowania oraz miejsce w schowku, w którym deska zajmuje sporo miejsca. Parownica taka jak Philip Steam&Go GC363/30 to kompaktowe urządzenia o niewielkich gabarytach ze zbiornikiem na wodę, generatorem pary, dyszami, otworami na gorącą mgłę oraz komfortową rączką. Małe modele, jak Blaupunkt VSI601 czy Tefal Access Steam Care, bez problemu zmieszczą się w walizce, dlatego można je zabrać w podróż służbową czy na urlop. Ich obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy uzupełnić zbiornik wody i włączyć przycisk startu. Po chwili nagrzewania urządzenie jest gotowe do pracy, a strumień pary wodnej zostaje wyrzucany po przytrzymaniu spustu. Uwalniana para do prasowania, przedostając się pomiędzy włókna ubrania, natychmiast je rozluźnia, dzięki czemu zagniecenia znikają. Parownica nie tylko usuwa nierówności, ale też umożliwia szybkie odświeżenie odzieży czy dziecięcych maskotek i pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z materiału. Likwiduje też drobnoustroje i neutralizuje pozostałości po środkach czyszczących. Na podobnej zasadzie działają też większe, stacjonarne modele, jak SteamOne Minilys Plus z osobnym zbiornikiem na wodę, długim wężem łączącym pojemnik ze stopą prasującą oraz wieszakiem na wysięgniku ułatwiającym prasowanie parą.

  • 209 zł
  • 867 zł
  • 867 zł
  • 1 199 zł
  • 116,99 zł

Jak prasować parownicą?

Kobieta prasuje parownicą fioletową sukienkę

Prasowanie parą nie wymaga szczególnego przygotowania i nie zajmuje wiele czasu. W zależności od modelu przed rozpoczęciem prasowania należy wyjąć pojemnik na wodę z parownicy jak w przypadku Philips Steam&Go GC350/40, SteamOne S-Travel i Ariete 4167 czy nawet Tefal Ixeo QT1020 lub otworzyć otwór wlewu, a następnie napełnić zbiornik wodą do maksymalnego poziomu. Należy również upewnić się, że został on ponownie prawidłowo zainstalowany i zamknięty. Tak przygotowania parownica do prasowania wymaga już tylko podłączenia do gniazda elektrycznego. Po upływie czasu zaprogramowanego indywidualnie dla każdego modelu, urządzenie sygnalizuje gotowość do pracy, czyli uwalniania pary. Prasowanie parą w pionie należy rozpocząć od przyłożenia płyty parowej głowicy do materiału i wciśnięcie przycisku pary. Należy go trzymać nieprzerwanie aż do zakończenia prasowania. Niektóre modele posiadają dodatkową końcówkę z włosiem, jak RAVEN EPA001, co ułatwia wygładzanie zagnieceń i układanie włókien. Inne z kolei są na tyle rozbudowane, że prasowanie odzieży staje się przyjemnością. Dotyczy to szczególnie modeli wolnostojących, takich jak SteamOne SteamOne Dualys, który posiada nie tylko szczotkę, ale też wieszak wielofunkcyjny, nakładkę do prasowania kantów i rękawicę. Prasowanie koszul parą jest niezwykle komfortowe z wykorzystaniem Philips ComfortTouch GC557/30, której sylwetka została zaprojektowana z myślą o wymagającej garderobie.

Parownice do prasowania – przegląd modeli

Rynek oferuje szeroki asortyment parownic. Decydując się na jej zakup, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów technicznych urządzenia. Przede wszystkim gabaryty parownicy i pojemność zbiornika na wodę. Niewielkie, ale poręczne modele to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą od czasu do czasu odświeżyć bluzkę czy spódnicę lub inne pojedyncze części garderoby. Russell Hobbs Steam Genie 25600-56 wyposażony w zbiornik wody 0,22 l i systemem 45 sekundowego czasu nagrzewania, idealnie sprawdzi się w tej roli. Natomiast dla osób spędzających więcej czasu przy odświeżaniu i prasowaniu garderoby wielu członkom rodziny bardziej polecana jest opcja SteamOne Minilys o mocy 1900 W i strumieniu wytwarzania pary wartości 40g/min. Model ponadto posiada wiele dodatkowych funkcji, które usprawnią prasowanie parą w pionie.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link