Data publikacji: 28 września 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Poznaj rodzaje okapów kuchennych i wybierz idealny do Twojej kuchni

Poleć znajomemu Drukuj

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego okapu kuchennego nie jest łatwy. W sklepie napotkasz estetyczny i minimalistyczny okap do zabudowy, ale także tradycyjny i ponadczasowy model kominowy. Zanim porównasz ich parametry, powinieneś się zastanowić, czy lepszy od pochłaniacza będzie okap kuchenny z wyciągiem. Czym się różnią i jak wybrać najlepszy? Przeczytaj nasz poradnik, aby rozwiać wątpliwości.

Elegancki okap kuchenny wyspowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym różni się okap kuchenny od pochłaniacza,

- jakie są rodzaje pochłaniaczy,

- jak wybrać właściwy okap do kuchni.

Czym różni się okap kuchenny od pochłaniacza?

Okapem kuchennym nazywa się dwa urządzenia spełniające tę samą funkcję, jednak znacząco różniące się sposobem działania oraz instalacji. Właściwy okap kuchenny możliwy jest do zamontowania jedynie w domu, i to nie w każdym. Znacznie bardziej uniwersalny jest pochłaniacz, którego popularnym rodzajem jest okap do zabudowy.
 • Okap kuchenny – zwany także wyciągiem – to urządzenie działające w trybie otwartym, a więc usuwające zanieczyszczenia na zewnątrz domu. Jest efektywniejszy i działa kompleksowo. Wymaga podłączenia do pojedynczego i osobnego kanału wywiewnego, więc w przypadku budynków z łączoną wentylacją zastosowanie go nie jest możliwe – zanieczyszczenia usuwane z jednej kuchni trafiałby do innej. W pomieszczeniu powinien znajdować się osobny kanał do wentylacji kuchni, wyodrębniony dla okapu.
 • Pochłaniacz – działa w trybie zamkniętym i ma ograniczoną funkcjonalność: usuwa zapachy po gotowaniu oraz tłuszcz, ale nie samo powietrze. Działa dzięki wymiennym filtrom i zasilaniu elektrycznemu.

WARTO WIEDZIEĆ

W okapach stosuje się filtry różnego rodzaju. Metalowe – stalowe albo aluminiowe – zatrzymują tłuszcz i są trwałe. By poprawnie działały, musisz je regularnie czyścić, czyli myć w wodzie. Z kolei filtry węglowe służą do wyłapywania zapachów i są konieczne do zamontowania w pochłaniaczach. Są to filtry wymienne.

Pochłaniacz – rodzaje

Minimalistyczny okap kuchenny podszafkowyUniwersalne pochłaniacze dzielą się na następujące rodzaje pod względem sposobu i miejsca montażu. Wyróżniamy:
 • okap przyścienny, zwany także kominowym, taki jak ten model marki Akpo, dzielący się na dodatkowe podrodzaje. Może być skośny, standardowy, okrągły, prostokątny lub rustykalny. Jak wskazuje nazwa, charakteryzuje go montaż bezpośrednio na ścianie,
 • okap wyspowy, przeznaczony dla osób posiadających otwartą kuchnię, w której znajduje się wyspa. Charakteryzuje się montażem na suficie – zwisa z niego. Podobnie jak okap przyścienny dzieli się na podrodzaje z uwagi na zróżnicowane kształty,
 • okap sufitowy wbrew pozorom nie jest tożsamy z wyspowym. Tego typu pochłaniacz znajduje się na podwieszonym suficie i zazwyczaj zrównuje z nim. Świetnie wpisuje się we wnętrza minimalistyczne. Podobnie montuje się okap do zabudowy typu wkład, taki jak chociażby ten model marki Akpo – w szafce, na równi z nią,
 • okap do zabudowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów, ponieważ doskonale wpisuje się w stylistykę kuchni. Wyróżnić tu można okap kuchenny podszafkowy oraz okap teleskopowy, np. ten model marki Smeg. Oba są minimalistyczne i dyskretne – nie dominują nad kuchnią jak przyścienny czy wyspowy,

WARTO WIEDZIEĆ

Okapy podszafkowe można znaleźć także w wersji nieprzeznaczonej do zabudowy. Montuje się je wówczas bezpośrednio na ścianie, jako swoisty daszek dla kuchenki. Mogą odznaczać się niższą wydajnością względem innych rodzajów pochłaniaczy.

 • okap blatowy to kolejny model odpowiedni dla miłośników minimalizmu i elegancji oraz osób ceniących spójną stylistykę w kuchni. Ich zakup wiąże się w większym wydatkiem niż zakup jednego z poprzednich pochłaniaczy,
 • okap narożny – ostatni ze głównych rodzajów pochłaniaczy. Jak sugeruje nazwa, montuje się go w rogu pomieszczenia. Jest widoczny, ale z uwagi na marginalne położenie nie dominuje w aranżacji kuchennej. Przykładem jest estetyczny model marki Best Upper.
Proponowane produkty:
Amica OKC6242S <%– –%>
MPM 61-PX-62 <%– –%>
Amica OKS6541S <%– –%>
Akpo WK-9 Isla Luna <%– –%>
Candy CBT625/2W <%– –%>

Okap kuchenny dopasowany do Twojej kuchni

Klasyczny okap kuchenny teleskopowy przyściennyRodzaje okapów to tylko jeden z elementów, na jakie powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego urządzenia filtrującego do swojej kuchni –
sprawdź wszystkie kryteria wyboru okapu kuchennego. Nie mniej ważna jest wydajność, liczona w m3/h. Dobry pochłaniacz przefiltruje powietrze w pomieszczeniu aż sześć razy na godzinę – przez tę wartość pomnóż więc objętość kuchni.

Wydajność wiąże się z poziomem głośności okapu kuchennego. Jeżeli masz otwartą kuchnię, zwłaszcza połączoną z salonem, przyjrzyj się modelom o niższej wartości dB.

Sposób sterowania urządzeniem z kolei związany jest z wygodą użytkowania pochłaniacza. Urządzenia dzielą się na mechaniczne i elektroniczne – te pierwsze są wyposażone w klasyczne przyciski i suwaki służące do regulacji. Nowoczesne elektroniczne mają wbudowany intuicyjny panel dotykowy, na którym wyświetlane są także dodatkowe informacje, np. o pracy w danej chwili. Ponadto mają szereg niestandardowych, acz przydatnych opcji: programowanie czasu wyłączenia, tryb intensywnego pochłaniania, lepsze oświetlenie.

Wiele wskazuje na to, że najwydajniejszym i najbardziej funkcjonalnym urządzeniem do filtracji jest okap kuchenny. Jeśli z uwagi na budowę domu nie możesz go zamontować, wybierz pochłaniacz. Sprawdź naszą ofertę pochłaniaczy zapachów i wybierz rodzaj dopasowany do Twojej kuchni sposobem montażu, wielkością i designem.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Klasa energetyczna chłodziarki do wina ma duże znaczenie, ponieważ urządzenie to pracuje właściwie bez przerwy. 
Zobacz więcej   
Odpowiedni wybór karty pamięci pozwoli na komfortowe użytkowanie kamery sportowej. 
Zobacz więcej   
Karta pamięci do kamerki GoPro pozwala nie tylko na nagrywanie, ale również na przechowywanie filmów i zdjęć zrobionych sportową kamerą. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

ZAKUPY PRZEZ TELEFON

 • Konsultant pomoże w realizacji zakupów tylko przez telefon

855 855 855
Czynne do 21:00

Koszt połączenia według taryfy lokalnej Twojego operatora

połączenie interaktywne

 • Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich. Wspólnie będziecie mogli umieszczać produkty w koszyku.
 • Doradca pomoże w wyborze produktu
 • Opowie o najnowszych promocjach
 • Przygotuje zamówienie/rezerwację dla Ciebie, jeżeli zechcesz
 • W każdej chwili będziesz mógł/a zakończyć połączenie z doradcą
SZCZEGÓŁY

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów