Rodzaje i działanie płyt indukcyjnych

Z tego artykułu dowiesz się:jakie są rodzaje płyt indukcyjnych jaką płytę indukcyjną wybrać: z ramką czy bez ramki na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty indukcyjnej
Autor: Joanna

Planujesz zakup płyty indukcyjnej i zastanawiasz się nad tym, którą z nich warto wybrać? Poniżej prezentujemy przegląd najważniejszych parametrów, które pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji. Zobacz, jaka płyta indukcyjna będzie najlepsza w Twojej kuchni! Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego produktu.

Zobacz także: Jaką płytę indukcyjną wybrać?

Rozmiar i kształt płyty indukcyjnej – jakie wybrać?

Płyta indukcyjna z ramką

Płyty indukcyjne to nowoczesne i inteligentne urządzenia, które zrewolucjonizowały rynek sprzętów AGD. Są atrakcyjnie wizualnie, energooszczędne, a ponadto funkcjonalne. Oferują wiele ustawień, które usprawniają i uprzyjemniają codzienne gotowanie. Ich działanie opiera się na mechanizmie wytwarzającym pole magnetyczne. Do zalet płyt indukcyjnych należy szybkość pracy, precyzja w nagrzewaniu się pola indukcyjnego, a także łatwość utrzymania urządzenia w czystości.

Wymiary płyt indukcyjnych związane są z liczbą pól grzejnych. Najczęściej producenci oferują urządzenia z 4 lub 5 grzałkami. Poza standardowymi urządzeniami z czterema polami, znajdziesz także niestandardowe modele wyposażone w dwa, trzy lub nawet pięć pól. Co ważne, parametr ten nie ma ostatecznego wpływu na kształt płyty. Producenci oprócz tradycyjnego rozstawienia garnków proponują ich szeregowe umiejscowienie. Ponadto warto pamiętać, że pola grzejne nie muszą być tej samej wielkości. Najmniejsze mają średnicę 140 mm, największe nawet ponad 200 mm. Producenci oprócz tradycyjnego okrągłego kształtu oferują pola kwadratowe lub owalne, co ma jeszcze bardziej podkreślać nowoczesność płyty. Najmniejsze modele indukcji mają szerokość 27 cm, największe nawet powyżej 100 cm.

Możesz też spotkać się z tzw. płytami bezstrefowymi. Na ich powierzchni znajduje się na tyle dużo induktorów, że garnek można stawiać w zasadzie w każdym miejscu płyty.

Polecane płyty do zabudowy
  • 3 499 zł
  • 1 699 zł
  • 799 zł
  • 1 449 zł
  • 979 zł
Płyta z funkcją booster

Czy wiesz że...

Funkcja booster może być dostępna na jednym polu grzejnym lub na wszystkich. Jest to jednak funkcja, która w dużym stopniu wpłynie na końcową cenę płyty indukcyjnej.

Płyta z funkcją booster

Jak działa płyta indukcyjna? Funkcjonalność urządzeń

Płyta indukcyjna Bosch

Działanie płyty polega na wytwarzanym przez zwój indukcyjny polu magnetycznym. W momencie dostarczenia do niego prądu, zaczyna się on nagrzewać. Specyfika tego typu kuchenek polega na ogrzewaniu jedynie dna naczynia, co w rezultacie przekłada się na energooszczędność. Dzięki temu, iż nie dochodzi do strat ciepła, proces gotowania trwa nieporównywalnie krócej niż w przypadku kuchenki gazowej. Producenci oferują wybór płyt wymagających zasilania prądem o napięciu 230 V lub 400 V. Urządzenia o większej mocy zdecydowanie lepiej sprawdzą się w dużych kuchniach gastronomicznych, gdzie mamy pewność solidnej instalacji energetycznej. Do codziennego, domowego gotowania, wystarczająca będzie moc 230 V. Płyta indukcyjna to bardzo funkcjonalne i inteligentne urządzenie. Różnorodność dostępnych modeli pozwala na dobranie płyty idealnej dla naszych potrzeb. Dobrej jakości płytę możemy zakupić już za cenę do 1000 zł.

Model Amica PI6540PTK to czteropalnikowa, ceramiczna płyta do zabudowy, która posiada m.in. przydatną blokadę przed przypadkowym uruchomieniem. Ponadto urządzenie rozpoznaje wielkość garnka i automatycznie dostosowuje do niego wielkość pola grzewczego. Przydatną funkcją jest opcja automatycznego podgrzewania, którą znajdziemy w produkcie Electrolux EHH6240ISK. Udogodnienie to z powodzeniem zastąpi kuchenkę mikrofalową i w bardzo krótkim czasie odgrzeje posiłek. Niektóre z modeli (jak Bosch PIE631FB1E) oferują możliwość restartu i szybki powrót do gotowania. Funkcja ta jest bardzo przydatna w momencie przypadkowego zalania płyty podczas gotowania posiłku. Opcja ReStart zapamiętuje temperaturę ogrzewania, następnie błyskawicznie wyłącza urządzenie i po ponownym uruchomieniu natychmiast powraca do gotowania.

Płyty indukcyjne z wyższej półki cenowej, jak Bosch PVS651FB5E, oferują rozbudowane funkcje, m.in.: 17 poziomów mocy grzania, czasowy wyłącznik bezpieczeństwa, sygnał dźwiękowy końca pracy, wyświetlacz zużycia energii czy też możliwość podłączenia do piekarnika. Dla fanów ciekawego wzornictwa i minimalizmu producenci oferują białe płyty indukcyjne (np. Electrolux Slim-fit EIV63440BW). Oprócz ciekawego designu wyróżniają się one super cienką konstrukcją, która zamontowana w kuchennym blacie w podobnej, jasnej kolorystyce będzie niewidoczna.

Płyta indukcyjna z ramką czy bezramkowa?

Dostępne są dwa rodzaje płyt indukcyjnych – z ramką i bez niej. Czym się różnią? Modele bezramkowe (jak Samsung NZ64N9777BK) to takie, których krawędzie zostały oszlifowane, przez co tworzą jednolitą powierzchnię z blatem. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać je w czystości – brak ramki oznacza mniej miejsc, w które mogą wnikać zabrudzenia. Natomiast płyty indukcyjne z ramką to urządzenia, w których ceramiczna powierzchnia została otoczona stalową listwą (np. Samsung NZ64H37075K). Krawędzie zyskują w ten sposób dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Alternatywę dla tych rozwiązań stanowią płyty indukcyjne, w których dwie krawędzie są wykończone listwą, a dwie nie, jak np. w modelu Bosch PXE675BB1E.

Kupiłeś płytę indukcyjną? Jeśli chcesz, aby służyła Ci przez długi czas, zwróć uwagę na jej poprawną pielęgnację. O tym, jak czyścić płytę indukcyjną, by jej nie porysować, przeczytasz w tym artykule.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link