Wybieramy okap ścienny – na co trzeba zwrócić uwagę?

Autor: Joanna

Obecnie okap stanowi wyposażenie niemal każdej kuchni. To praktyczne urządzenie nie tylko pełni funkcję ochronną mebli i pozostałych urządzeń AGD, ale też pozwala ładnie wkomponować się w styl kuchni, podkreślając jej unikalny design. Jaki więc powinien być dobry okap ścienny?

Okap kuchenny przymocowany do ściany z dwoma włączonymi światelkami.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie cechy posiada okap ścienny i jakie spełnia zadania
  2. czym kierować się przy zakupie okapu ściennego
  3. jakie są polecane modele okapów ściennych

Co warto wiedzieć o okapie ściennym?

Kobieta ustawiająca parametry okapu, który znajduje się pomiędzy szafkami.

Wybierając okap do naszej kuchni, będziemy kierować się wieloma kryteriami. Jednym z wyborów będzie okap ścienny z wyraźnie zaznaczonym kominem, który zostaje podczepiany do kanału wentylacyjnego. Może mieć on różny kształt: od koła po kwadrat czy sześcian. Często przypominają one modele „retro”. Okapy te cenione są nie tylko za dobre wykonywanie zadań, ale również estetykę i wygląd, stąd też ich popularność. Nadadzą się zarówno do nowo urządzanych kuchni, jak i tych starszych. Okap ścienny pozwoli zadbać o ściany w kuchni oraz pozostałe meble i urządzenia, które aktualnie się tam znajdują. Szczególnie chodzi o ochronę przed tłuszczem i wilgocią. Dodatkowo niweluje odczuwanie nieprzyjemnego zapachu. To niezbędne urządzenie, jeśli dużo gotujemy czy smażymy. W konsekwencji pomaga nam zadbać o nasze zdrowie, wykluczając możliwość pojawiania się np. pleśni lub grzybów.

Czym kierować się przy wyborze okapu ściennego?

Gdy wybieramy okap do naszej kuchni, ważnym kryterium jest powierzchnia pomieszczenia. Im jest ona większa, tym urządzenie musi mieć większą moc, aby w pełni spełnić swoje zadania. Dodatkowo warto sprawdzić w specyfikacji konkretnego urządzenia, jaki jest poziom dźwięku wydawanego w trakcie pracy. Cichsze urządzenie to gwarancja większego komfortu pracy. Istotny parametr to również wymiar okapu i sposób, w jaki nim się steruje. Przeważnie w sprzedaży są okapy od 60 do 120 cm szerokości. Niektóre, bardziej zaawansowane okapy ścienne producenci mogą wyposażać w szereg dodatkowych funkcji, jak np. oświetlenie lampami LED, funkcje automatycznego wyłączania się po określonym czasie czy pracę w trybie 24 godziny na dobę. W tej ostatniej urządzenie monitoruje poziom oparów w kuchni i załącza się w chwili, kiedy należy je zniwelować.

Polecane okapy kuchenne
  • 399 zł
  • 739 zł
  • 599 zł
  • 399 zł
  • 1 819 zł

Na jakie modele okapów ściennych warto zwrócić uwagę?

Okap ścienny umieszczony nad kuchenką gazową w kuchni, pomiędzy wiszącymi szafkami.

Spośród okapów ściennych warto zwrócić uwagę na kilka modeli. Pierwszym z nich jest okap ścienny Teka DHI 90. Model ten idealnie nadaje się na duże płyty, ponieważ ma szerokość 90 cm. Dzięki temu będzie mógł w pełni spełnić swoje zadanie, a jego praca okaże się efektywna. Trzeba pamiętać, że nie należy wybierać mniejszych okapów niż szerokość płyty. Okap ten zapewni nam także dobrą jakość światła (oświetlenie typu LED), nie pobierając przy tym dużej ilości prądu. Posiada klasę A, jeśli chodzi o sposób oświetlenia. W konsekwencji możemy być pewni, że wykonamy w komfortowych warunkach, przy odpowiednim oświetleniu prace w kuchni, a przy tym zaoszczędzimy na zużyciu prądu. Producent wyposażył okap w odpowiedni filtr odtłuszczający. Jego zadaniem jest rozgraniczenie pary i tłuszczu, by ten nie osiadał się na innych urządzeniach AGD oraz meblach. Filtr został wykonany z dobrych jakościowo materiałów i jest odporny na korozję. Warto zwrócić uwagę jeszcze na poziom hałasu, jaki generuje okap. Producent zaznaczył, że sytuuje się on na poziomie 57 dB. Srebrny kolor okapu powoduje, że stylowo będzie nam pasował w zasadzie do każdego typu mebli.

Drugi model to okap Faber Tweet EG8 BK 55. To nieco tańsza propozycja, ale równie dobra. Producent wyposażył ten model w opcję maksymalnego przyspieszenia usuwania oparów. Dzięki tzw. opcji „turbo” okap uruchamia swoją pełną moc i szybko pochłania zanieczyszczenia. Zastosowanie dyfuzora sprawia, że poziom głośności, jaki wytwarza okap w czasie pracy, jest mniejszy o kilka decybeli i wynosi 68 dB. Zadbano tu również o oddzielenie tłuszczu od oparów poprzez zastosowanie filtra odtłuszczającego. Tym samym zachowujemy porządek w kuchni oraz dbamy o inne meble i akcesoria. Godnym uwagi modelem okapu kuchennego ściennego jest Smeg KCV80NE2. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla osób, które z jednej strony cenią sobie praktyczną i bezawaryjną pracę a z drugiej – możliwość zaoszczędzenia zużycia prądu. Dzięki klasie A+ okap jest nie tylko energooszczędny, ale i jego działanie będzie przyjazne środowisku. Do tego jest on wydajny – dzięki klasie A w ciągu godziny może oczyścić większą ilość powietrza aniżeli pozostałe modele. Producent zadbał o dobry okres gwarancyjny, wynoszący 24 miesiące. Dodatkowo w okapie zamontowano energooszczędne lampy LED, dzięki którym możemy pracować w kuchni w komfortowych warunkach.

Ciekawa opcja to Miele DA6096W (czarny) – srebrno-czarny stylowy okap pasujący do wystroju wielu kuchni. Jego szerokość (prawie 90 cm) pozwala wykorzystać w pełni jego możliwości praktycznie przy większości płyt. Posiada filtr oddzielający tłuszcz od oparów i dobrej jakości oświetlenie. Kolejnym godnym polecenia produktem będzie Faber Veil WH Corian 90, objęty 24-miesięcznym okresem gwarancyjnym.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link