Wybieramy okap podszafkowy – na co zwrócić uwagę?

Autor: Sara

Okap podszafkowy jest przede wszystkim rozwiązaniem uniwersalnym. Taki okap pasuje praktycznie do każdej kuchni i nie ma znaczenia, czy jest to duża przestrzeń, czy niewielki metraż. Nie trzeba również organizować dodatkowego miejsca specjalnie dla okapu. Jest to szczególnie cenne w przypadku bardzo małej kuchni.

Kuchnia w pełni wyposażona z okapem podszafkowym.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest okap podszafkowy i jakie jest jego podstawowe zadanie
  2. na jakie parametry okapu podszafkowego warto zwrócić uwagę
  3. jakie są polecane modele okapów podszafkowych

Do czego służy okap podszafkowy?

Okap z zapalonym światłem, wbudowany w białe szafki.

Podstawowym zadaniem okapu podszafkowego jest oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu. Jednak powinniśmy patrzeć nie tylko na ten aspekt, gdy będziemy szukać tego właściwego okapu do naszej kuchni. Istotną cechą jest również jego wydajność. Trzeba też zwrócić uwagę na poziom generowanego przez niego hałasu. To, że okap podszafkowy będzie pochłaniał sprawnie powietrze, nie oznacza jeszcze tego, że okaże się w pełni odpowiedni. Jako że takie urządzenie często nadaje się do małych pomieszczeń, to dobry okap np. dla rodzin z małymi dziećmi musi być jak najcichszy.

Na co zwracać uwagę przy zakupie okapu podszafkowego?

Pierwszym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest wydajność okapu. Wydajny okap podszafkowy będzie w stanie przefiltrować całe powietrze w pomieszczeniu w ciągu godziny przynajmniej sześciokrotnie. Wydajność okapu powinna być dopasowana do rozmiarów naszej kuchni, więc najpierw należy dokonać pomiarów pomieszczenia, w którym będzie się on znajdował. Wydajność jest podawana w metrach sześciennych na godzinę. Przy wyborze okapu podszafkowego ważne są też jego rozmiary. Najskuteczniejszym okapem będzie taki, który jest trochę szerszy od kuchenki. Wtedy będzie się bez problemu pozbywał oparów unoszących się nad kuchenką podczas gotowania. W przypadku okapu kuchennego podszafkowego niezwykle istotną kwestią jest wybór filtra, który służy do zbierania zanieczyszczeń i lotnych cząsteczek tłuszczu z powietrza. Przeważnie oferowane są okapy podszafkowe z filtrami metalowymi – najczęściej aluminiowymi. Filtry takie mają postać siateczki montowanej od spodu urządzenia o przybliżonych wymiarach 15 cm/30 cm. Bez problemu można je wyciągnąć i umyć. Oczyszczają one powietrze z wszelkich brudnych cząsteczek (przede wszystkim z tłuszczu, dlatego są nazywane filtrami przeciwtłuszczowymi). Można je wielokrotnie czyścić i stosować przez długi czas. Spotyka się także modele z filtrami fizelinowymi. Są to filtry jednorazowego użytku, dlatego należy wymieniać je co kilka miesięcy, w zależności od intensywności użytkowania okapu. Ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest głośność okapu. Osoby ceniące sobie ciszę powinny wybrać najcichszy okap: od 56 do 60 dB, a najlepiej od 51 do 55 dB.

Polecane okapy kuchenne
  • 1 819 zł
  • 899 zł
  • 1 899 zł
  • 799 zł
  • 449 zł

Na jakie modele okapów podszafkowych warto zwrócić uwagę?

Dłoń mężczyzny dotykająca okap szafkowy, który ma zapalone światło.

Na rynku dostępnych jest wiele dobrych modeli okapów podszafkowych. Są to produkty w różnym przedziale cenowym, ale spełniające funkcje, o których wspomnieliśmy wyżej. Pierwszym z proponowanych modeli może być pochłaniacz podszafkowy SeeNERGY Telescopica Touch 60. Jest to okap pozwalający oszczędzać energię – montując go, mamy pewność płacenia niższych rachunków za prąd. Posiada on klasę oszczędności A. Dzięki takiej wydajności przepływu dynamicznego okap ten umożliwia większe oczyszczenie powietrza w ciągu 60 minut pracy. Ten model będzie odpowiedni zarówno do mniejszych, jak i większych kuchni. Jego atutem jest również dobra jakość oświetlenia przy niskim poborze energii. Sprawia to, że dokładniej wykonamy prace kuchenne, a przy tym nasz rachunek za światło nie będzie wyższy. Producent wyposażył sprzęt w elektroniczny wyświetlacz wskazujący aktualne parametry jego pracy. Co jakiś czas w tym okapie warto sprawdzać wskaźnik zabrudzenia filtra przeciwtłuszczowego, wykonanego z aluminium i odpornego na działania korozji. Duży plus tego modelu stanowi wysokiej jakości filtr węglowy pozwalający zniwelować nieprzyjemne zapachy.

Kolejny dobry okap szafkowy to Amica OSE5111I, dostępny w atrakcyjnej cenie. Jego wymiary to 49,8 × 7,67 × 47 cm, a poziom hałasu określany jest na 64 dB. Posiada aluminiowe filtry przeciwtłuszczowe oraz oświetlenie LED. Waga przedmiotu wraz z opakowaniem wynosi 5 kg. Objęty został 24-miesięcznym okresem gwarancyjnym. Trzecim godnym uwagi produktem jest pochłaniacz kuchenny podszafkowy Elica ELIBLOC HT GR/A/60. Dzięki wbudowanemu filtrowi przeciwtłuszczowemu ma możliwość segregacji tłuszczu od oparów. Dzięki temu chronimy nasze meble kuchenne przed zatłuszczeniem. Poziom hałasu urządzenia wynosi 71 dB. Obok wyżej wymienionych modeli warto jeszcze zwrócić uwagę na cichy okap podszafkowy Bosch DUL62FA51 oraz SeeNERGY Incasso Vetro 52 (czarny) – okap o dużej mocy i niskim poziomie głośności (57 dB).

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link