Ile kosztuje notebook, jakie są rodzaje i jaki wybrać? Porady

Autor: Ola

Notebook to rodzaj mobilnego komputera. Ile kosztuje notebook i jaki wybrać? Wszystko zależy od tego, jakie będzie przeznaczenie naszego urządzenia. Notebook dobry do domu to np. model uniwersalny z dużym, ponad 15-calowym ekranem, a notebook dla grafika to mobilna stacja robocza.

Kobieta pracuje w domu na tradycyjnym laptopie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. o rodzajach notebooków dostępnych na rynku
  2. o cenach notebooków

Notebooki – dostępne na rynku rodzaje

Mężczyzna pracuje na laptopie typu ultrabook

Notebooki, czyli przenośne komputery, w znacznym stopniu wyparły komputery stacjonarne. Dynamiczny rozwój branży IT spowodował, że na rynku pojawiły się różne rodzaje komputerów mobilnych, które mogą ważyć np. około 5 kg lub być kilkukrotnie mniejsze. Wśród notebooków znajdziemy m.in.:

  • Ultrabooki – są cienkie (niektóre ważą nawet poniżej kilograma), wydajne i mają atrakcyjny wygląd. Ich pomysłodawcą jest firma Intel. Pierwsze modele pojawiły się na rynku w 2011 roku i od tamtej pory cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Na uwagę zasługuje ich rozmiar – najcieńsze urządzenia mają niewiele ponad 1 cm grubości. Ich zaletą jest mocna bateria, która po pełnym naładowaniu może pracować przez około 10 godzin. Niektóre modele ultrabooków wyróżnia szybka gotowość do pracy oraz dotykowy ekran. Komputer tego typu nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na wielu portach. Ze względu na smukły wygląd, liczba gniazd w ultrabookach jest ograniczona. Problem ten może rozwiązać urządzenie ze złączem stacji dokującej, jednak musi być ona obsługiwana przez dany model komputera. Przykładem popularnego ultrabooka jest Apple Macbook Pro 13 2019.
  • Notebooki uniwersalne/laptopy – jest to najczęściej wybierany notebook przeznaczony do użytku uniwersalnego. Składa się z dwóch połączonych ze sobą części. Pierwsza jest monitorem, druga jednostką zasadniczą urządzenia. Tego typu komputery dostępne są w różnych konfiguracjach i rozmiarach. Zależnie od naszych potrzeb znajdziemy, np. małe i lekkie urządzenia 12-calowe, jak Acer Spin 1 oraz nieco większe, o przekątnej 13 lub 14 cali. Przykładem takiego większego laptopa jest Apple Macbook Air 13. Najlepiej do domu nadają się notebooki z dużym, ponad 15-calowym ekranem, np. Dell Inspiron G3 3579.
  • Notebooki konwertowalne/hybrydowe – są to notebooki, które łączą w sobie funkcjonalność laptopa i tabletu. Tego typu urządzenia mogą mieć dotykowy ekran i być mobilne, a równocześnie posiadać klawiaturę i sprawdzać się podczas pracy np. w biurze. Wspólną cechą wszystkich hybryd jest ekran zamocowany na specjalnych zawiasach. Taka budowa pozwala na wykonanie monitorem pełnego obrotu i przypięcie go do spodniej części klawiatury lub całkowite rozłączenie obydwu elementów. Tzw. hybrydy są produkowane z troską o elegancką stylistykę i ergonomię. Nie będą jednak dobrym rozwiązaniem dla graczy, ponieważ ze względu na swoje wymiary nie pozwalają na zainstalowanie najbardziej wydajnych procesorów i kart graficznych.
  • Mobilne stacje robocze – to notebook dla grafika, architekta lub innej osoby potrzebującej podczas pracy zaawansowanych parametrów komputera. Tego typu laptopy są bardziej wydajne, a często też większe i cięższe od pozostałych modeli. Umożliwiają tworzenie rozbudowanych grafik i modeli 3D. Mobilne stacje robocze zostały wyposażone w mocne, mobilne procesory oraz szybkie dyski twarde.

CZY WIESZ, ŻE...

Notebook oraz laptop to to samo urządzenie, a określenia te funkcjonują wymiennie. W języku polskim w mowie potocznej częściej pojawia się słowo laptop, ponieważ jest łatwiejsze w wymowie i piśmie. Słowo notebook jest częstsze dla środowiska biznesowego.

Polecane laptopy

Notebook – cena przenośnego komputera

Kobieta pisze na notebooku

Ile kosztuje notebook? Wszystko zależy od tego, jakie ma parametry i rozmiar. Ceny wahają się od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli interesuje nas notebook tani, do 1000 zł, możemy postawić na laptop 2 w 1, jak np. Acer Spin 1 z dotykowym ekranem. Modelem korzystnym cenowo jest też Lenovo V130-15IGM. Ten notebook w cenie do 1500 zł ma dysk 1000 GB i pracuje na systemie operacyjnym Windows 10. Dobrym notebookiem do 2000 zł będzie np. Huawei MateBook D. Posiada on 14-calowy ekran oraz pamięć 8 GB RAM. A jaki warto wybrać notebook do 3000 zł? Jedną z propozycji jest Lenovo V130-15IKB. Waży on niespełna 2 kg i ma wbudowany dysk SSD, który zapewnia cichą pracę urządzenia. Wśród droższych modeli notebooków na uwagę zasługuje Acer Predator Triton 500. Model ten został wyposażony w pamięć 32 GB RAM i ekran 15,6 “, które sprawiają, że będzie to bardzo dobry wybór dla graczy. Urządzenie cechuje szybka i płynna praca, dzięki czemu laptop umożliwia uruchomienie kilku aplikacji jednocześnie oraz korzystanie z różnych zaawansowanych programów multimedialnych i graficznych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów