Nawigacja GPS od A do Z – działanie, wybór, obsługa

Autor: Sara

Nowoczesne urządzenia z nawigacją GPS, w tym smartfony, smartwatche i nawigacje ręczne, umożliwiają odczytanie aktualnej pozycji na mapie miasta lub świata w celu odnalezienia bezpiecznej drogi co celu. Modele nawigacji samochodowych ostrzegają również przed fotoradarami czy utrudnieniami w ruchu. Jaką nawigację kupić do wygodnego podróżowania?

Nawigacja GPS z uchwytem samochodowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. do czego służy nawigacja GPS
 2. jakie rodzaje urządzeń z nawigacją GPS wyróżniamy
 3. jak wybrać dobrą nawigację samochodową
 4. czy warto kupić nawigację samochodową z rejestratorem jazdy

Do czego służy nawigacja GPS?

Global Positioning System (GPS) to technologia ustalania pozycji na całej kuli ziemskiej, która pozwala precyzyjnie wskazać długość i szerokość geograficzną odbiornika. Współczesne urządzenia z nawigacją GPS są zdolne wyświetlić położenie użytkowania na mapie, rejestrować przebytą trasę, monitorować pracę kierowcy, a nawet przypisać lokalizację do wykonywanych zdjęć, by unikalny budynek czy urokliwy krajobraz stał się łatwy do odnalezienia w przyszłości.
Nawigacja GPS z uchwytem motocyklowym
Jak działa GPS? Każdy odbiornik przy ustalaniu pozycji łączy się z minimum trzema satelitami orbitującymi nad ziemią. Na podstawie czasu dotarcia sygnału rozpoznawczego obliczane są współrzędne na kuli ziemskiej. Nawigacje GPS wykorzystywane są zarówno przez służby ratownictwa medycznego czy wojsko, jak i sportowców, kierowców oraz osoby chcące szybko zamówić taksówkę czy wysłać swoje położenie znajomym, np. za pomocą komunikatora internetowego. System GPS oferuje również wysoki poziom bezpieczeństwa w trakcie górskich wędrówek czy żeglowania.
Możliwość szybkiego odnalezienia drogi to nie jedyne zalety urządzeń z mogłem GPS. Nawigacje do samochodu, jak Garmin DriveSmart 51 LMT-D EU, są wyposażone w zestaw głośnomówiący Bluetooth i sterowanie głosowe – wszystko to dla pełnej wygody prowadzenia pojazdu. Dzięki integracji z usługą TripAdvisor na bieżąco wyświetlają również przydatne rekomendacje dot. hoteli, restauracji czy atrakcji na trasie.

CIEKAWOSTKA

Precyzja nawigacji GPS zależy od widoczności satelitów na niebie. W sprzyjających warunkach pogodowych oraz z dala od przeszkód terenowych moduły GPS zainstalowane w urządzeniach mobilnych, nawigacji samochodowej i ręcznej określają pozycję użytkownika z dokładnością nawet jednego 1 metra!

Rodzaje urządzeń z nawigacją GPS

Istnieje wiele urządzeń korzystających z systemu GPS – należą do nich m.in. nowoczesne urządzenia mobilne wyposażone w moduł GPS, profesjonalne nawigacje ręczne dla podróżników oraz nawigacje samochodowe. Różnice między nimi wynikają z innych funkcji dodatkowych, przydatnych do uprawiania sportu czy poruszania się w mieście, na drodze lub w ekstremalnych warunkach.
Samochodowa nawigacja dla ciężarówek i kamperów
Rodzaje sprzętu z nawigacją GPS:
 • Smartfon – urządzenia mobilne z systemem Android czy iOS i modułem GPS umożliwiają korzystanie z Map Google lub dedykowanych aplikacji do odnajdywania drogi w terenie. Ich zaletą jest możliwość pobierania map do pamięci sprzętu (by korzystać z nich offline) oraz ustalanie lokalizacji wraz z natężeniem ruchu, trasami rowerowymi, ukształtowaniem terenu, a nawet aktualnym rozkładem jazdy transportu publicznego dzięki połączeniu z internetem. Jeśli szukasz smartfona z GPS-em do ekstremalnych wypraw, wybierz model z pyłoszczelną, wodoodporną obudową, np. myPhone Hammer Energy. Po zaopatrzeniu się w odpowiedni uchwyt, np. Forever BH-110, z nawigacji GPS w smartfonie możesz korzystać również podczas jazdy na rowerze.
Mobilne urządzenia z nawigacją GPS – smartwatch, smartfon, tablet
 • Smartwatch – inteligentny zegarek z nawigacją GPS i wodoszczelną kopertą to propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku, w tym sportowców, rowerzystów, sympatyków pływania czy pieszych wędrówek. Modele takie jak Huawei WATCH GT Sport korzystają z aż trzech systemów satelitarnego pozycjonowania dla jeszcze dokładniejszego ustalania pozycji: GPS, GLONASS i GALILEO. Przechowują również dane przebytej trasy, by optymalizować parametry treningu. Smartwatche sprawdzają się też na co dzień dzięki funkcji odbierania SMS-ów czy powiadomień z mediów społecznościowych.
 • Nawigacja ręczna – przenośny sprzęt w wytrzymałej obudowie, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podróży w trudnym terenie z dala od sieci GPS i internetu. Urządzenia takie jak Garmin Gpsmap 64 zostały wyposażone w specjalne anteny o wysokiej czułości do błyskawicznego ustalania pozycji nawet w gęstych lasach czy głębokich dolinach. Najlepsze nawigacje ręczne działają również jako komunikator satelitarny. Przykładem może być Garmin inReach SE+, umożliwiający wysyłanie wiadomości tekstowych, nadawanie sygnału SOS czy publikowanie wpisów w mediach społecznościowych z dowolnego miejsca na ziemi.
Samochód wyposażony w zintegrowaną nawigację GPS
 • Nawigacja samochodowaalternatywa dla osób, które nie posiadają samochodu z wbudowanym modułem GPS i mapami. Duży ekran, łatwa aktualizacja i uchwyt montażowy w zestawie czynią nawigacje samochodowe niedrogim sposobem na zwiększenie komfortu podróży pojazdem osobowym, ciężarówką, kamperem czy motocyklem. Dzięki obsłudze komunikatów TMC/RDS z poziomu urządzenia możesz również na bieżąco śledzić informacje na temat korków czy robót drogowych na trasie.

WARTO WIEDZIEĆ

By wygodnie i bezpiecznie śledzić trasę na ekranie smartfona w samochodzie, warto zaopatrzyć się w specjalny uchwyt z mocowaniem na szybie pojazdu. Regulowana konstrukcja pozwala ustawić ekran urządzenia pod czytelnym dla kierowcy kątem, a dodatkowy adapter rowerowy, taki jak w modelu Tracer TRAUCH42893, przyda się w trakcie wypraw kolarskich.

 • 1 999 zł
 • 999 zł
 • 649 zł
 • 529 zł
 • 799 zł

Jak wybrać dobrą nawigację samochodową?

Najlepsza nawigacja samochodowa łączy wysoki komfort obsługi z łatwym dostępem do wysokiej jakości map Europy i całego świata. Przed zakupem konkretnego modelu sprawdź, jakie mapy zostały zainstalowane w urządzeniu i jaki typ subskrypcji przewidział producent. Warto wybierać zwłaszcza nawigacje samochodowe z bezpłatną, dożywotnią aktualizacją, oferujące najnowsze trasy bez dodatkowych kosztów.
Smartfon z lokalizacją GPS i mocowaniem do roweru
Istotnym parametrem nawigacji samochodowej jest wielkość ekranu. Większy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości sprawia, że trasa, fotoradary czy utrudnienia w ruchu są lepiej widoczne, a dodatkowa powłoka antyodblaskowa minimalizuje refleksy świetlne. By zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, wybierz model nawigacji GPS z asystentem pasa ruchu i ostrzeganiem o zagrożeniach, np. Garmin DriveSmart 61 LMT-D EU. Dzięki temu nie przegapisz ważnego zjazdu z drogi oraz dowiesz się z wyprzedzeniem o ostrych zakrętach, zmianach prędkości, przejazdach kolejowych, przejściach dla zwierząt, drogach jednokierunkowych czy jeździe pod prąd.
Profesjonalna nawigacja GPS dla podróżników
Jaka nawigacja sprawdzi się do podróżowania samochodem ciężarowym i kamperem? Z pomocą przychodzą konstrukcje wyposażone w funkcję wyznaczania trasy na podstawie rozmiaru pojazdu, jego masy i załadunku. Przykładem może być Garmin dezlCam 785 LMT-D, który monitoruje również wysokość mostów, strome nachylenia drogi i ewentualne przeszkody utrudniające dotarcie do celu.

WARTO WIEDZIEĆ

Obsługa nawigacji GPS do samochodu nie jest skomplikowana. Urządzenie wystarczy podłączyć do zapalniczki pojazdu, by na ekranie pojawiła się aktualna lokalizacja wraz z układem najbliższych ulic. Korzystając z menu, możesz również wybrać adres punktu docelowego, by automatycznie wyznaczyć najszybszą bądź najkrótszą trasę dojazdu.

Czy warto kupić nawigację samochodową z rejestratorem jazdy?

Ciekawą propozycją dla osób chcących dokumentować podróż są nawigacje GPS z nagrywaniem trasy. Szerokokątna optyka pozwala zapisać wszystkie szczegóły na drodze, w tym numery tablic rejestracyjnych, a specjalny czujnik G-Sensor przydaje się do rejestrowania kolizji drogowych i zdarzeń podczas postoju.
Najlepsze nawigacje samochodowe z nagrywaniem trasy:
nawigacja gps
Nie wiesz, jaką nawigację samochodową kupić? Sprawdź, które urządzenie zapewnia optymalną wielkość wyświetlacza do komfortowego podróżowania: Nawigacja GPS – jaką przekątną ekranu wybrać. Wytrzymałe nawigacje GPS do samochodu i nie tylko znajdziesz w RTV EURO AGD.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link