Najczęściej zadawane pytania na temat okapów

Autor: Zbigniew

Marzena, 30-letnia nauczycielka jest na etapie planowania zakupu sprzętów AGD do przyszłej kuchni. Na dłużej zatrzymała swoje myśli przy okapie, gdyż ten stanowił dla niej największe wyzwanie. Jego wybór miał być początkowo prosty – jego najważniejszą funkcją jest przecież pochłanianie nieprzyjemnych zapachów i tłuszczów.

Co więc może być trudnego przy jego wyborze? Przeglądając kolejne modele Marzena zdała sobie sprawę, że nie tylko samych rodzajów okapów jest mnóstwo, ale również musi wziąć pod uwagę kilka różnych elementów. Aby całkowicie świadomie wybrać okap postanowiła odpowiedzieć sobie na kilka dość istotnych pytań. Z racji tego, że charakter kuchni jeszcze nie jest do końca określony, Marzena postanowiła pozyskać wiedzę dla każdej z możliwości.

 przeczytaj  poradnik o zakupie okapu

Jakie tak naprawdę jest zadanie okapu? Do czego jest mi niezbędny?

Głównym zadaniem okapu jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów, a także wchłanianie oparów oraz tłuszczów, które codziennie wytwarzane się przy gotowaniu. Dzięki pracy okapu przygotowywanie potraw będzie przebiegać w przyjemnej atmosferze, a meble kuchenne nie będą pokryte trudnymi do usunięcia i nieatrakcyjnymi tłustymi osadami. Dodatkowo, okap stanowi niezbędne źródło oświetlenia, które jest przydatne z racji częstego zasłaniania ciałem oświetlenia głównego.
 

Co oznacza, że okap może pracować jako pochłaniacz lub jako wyciąg?

Praca okapu jako pochłaniacza polega na pochłanianiu powietrza i oczyszczaniu go poprzez znajdujące się wewnątrz okapu filtry. Po oczyszczeniu powietrze to powraca do pomieszczenia. Z kolei praca jako wyciąg polega na wydalaniu zapachów oraz tłuszczów na zewnątrz poprzez szyb wentylacyjny. Godne uwagi jest to, że większość modeli pracuje zarówno jako wyciąg, jak i jako pochłaniacz.
 

Która praca okapu jest skuteczniejsza – pochłaniacza czy wyciągu?

Z racji na wydalenie zapachów i oparów na zewnątrz, efektywniejsza jest praca wyciągu.
 

Co jest mi potrzebne do montażu okapu?

Wszystkie elementy okapu znajdują się w pudełku. Do montażu potrzebne będą zatem tylko podstawowe narzędzia, takie jak śrubokręt, młotek, wiertarka czy wkrętarka. Do tego przydatna będzie poziomica by prosto zamontować okap (chociażby ze względów estetycznych).         
Ale uwaga - przy montażu okapu z odprowadzeniem do kraty wentylacyjnej ważna jest średnica wylotu powietrza sprzętu. Musi ona być taka sama, jak otwór na rurę odprowadzającą powietrze do szybu wentylacyjnego. Jeśli będzie mniejsza, okap będzie miał niższa wydajność i będzie głośniej działał.
             
 

Jaka szerokość okapu będzie odpowiednia?

Szerokość okapu musi być przynajmniej taka sama jak szerokość kuchenki. Może być też większa – optymalna różnica to 7º (dla okapów przyściennych) i 10º dla okapów wyspowych. Szerokość okapu nie powinna być mniejsza – wpływa to na niższą efektywność działania sprzętu. Dzięki szerokiej ofercie okapów (szerokość modeli od 37 cm do ponad 140 cm) każda kuchnia bez problemu zyska odpowiedni sprzęt – warto się zatem dokładnie rozejrzeć.
 

Jak wysoko zawiesić okap?

Wysokość umieszczenia okapu zależy od rodzaju kuchenki i zaleceń producenta. Standardowo, przy kuchence gazowej jest to 75 cm, a w kuchni z płytą elektryczną prawidłowa wysokość to 70 cm. Warto zaznaczyć, że jeśli zalecenia producenta mówią inaczej, należy postąpić dokładnie według nich.
 

Jeśli chciałabym mieć wyspę w kuchni i w niej umieścić kuchenkę, jaki okap powinnam wybrać?

Do tego celu służą okapy wyspowe. Z racji możliwości podłączenia ich do sufitu pełnią doskonałą rolę w kuchni urządzonej z ten sposób.
 

Nie mam możliwości podłączenia do pionu wentylacji. Jaki filtr powinnam użyć?

W razie braku możliwości podłączenia okapu do pionu wentylacji ważne jest zastosowanie filtra węglowego.
 

Jak obliczyć wydajność, którą powinien mieć okap?

W celu prawidłowego obliczenia wydajności okapu należy pomnożyć powierzchnię kuchni poprzez jej wysokość. Kolejno wynik należy pomnożyć przez 6 – dla otrzymania minimalnej wydajności i przez 12 - dla obliczenia maksymalnej wydajności. Tym samym, kuchnia o powierzchni 10 m2 i wysokości 2,5 (wynik mnożenia to 25 m3) powinna być wyposażona w okap o wydajności od 150m3 (25 x 6) do 300m3 (25 x 12).
 

Jak mam obliczyć wydajność okapu, gdy mam kuchnię otwartą?

Tak samo jak podano wyżej, z tym, że należy wziąć pod uwagę całą otwartą powierzchnię pomieszczenia.
 

Jakie filtry powinnam posiadać i czym się różni filtr węglowy od przeciwtłuszczowego?

W okapie mogą być założone dwa rodzaje filtrów. Pierwszym rodzajem są filtry przeciwtłuszczowe. Mogą mieć one postać filtrów akrylowych, aluminiowych, aluminiowio-metalowych, fizelinowych oraz metalowych. Ich zadaniem jest zatrzymywanie cząsteczek tłuszczu. Drugie filtry to filtry węglowe. Pochłaniają one nieprzyjemne zapachy.
 

Mam małą kuchnię. Jaki okap sprawdzi się u mnie najlepiej?

W małej kuchni najlepiej sprawdzą się okapy podszafkowe.

 Zobacz ofertę Okapów


Polecane okapy kuchenne
  • 449 zł
  • 1 099 zł
  • 1 599 zł
  • 399 zł
  • 299 zł

FAQ

●         Jak wygląda pielęgnacja okapu?
Pielęgnacja okapu wiąże się przede wszystkim z okapami niepodłączonymi do wentylacji. W ich przypadku czyszczenie filtrów tłuszczowych przy 1-2-godzinnym dziennym używaniu należy przeprowadzać do 6-8 tygodni. Filtry tłuszczowe można myć w zmywarce lub przemyć ciepłą wodą. W przypadku filtra węglowego trzeba go wymieniać – z racji na materiał nie można go wyczyścić. Pielęgnacja okapu dotyczy także jego powierzchni (np. przy okapach kominowych lub wyspowych), na której może osadzić się kurz. W celu jego usunięcia należy użyć gorącej mydlanej wody.
 
●         Kiedy muszę wymienić filtr węglowy?
Filtr węglowy przy codziennym 1-2-godzinnym użytkowaniu należy wymienić w odstępach od kilku miesięcy do nawet roku. Szczegółowa informacja na ten temat jest zawarta w instrukcji obsługi sprzętu.
 
●         W jakich granicach cenowych mogę kupić okap?
Ceny okapów zaczynają się już od około 100 zł – są to z reguły ceny okapów podszafkowych. Najdroższe okapy kosztują ponad 6000 zł i dotyczą głównie okapów kominowych i wyspowych.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link