Data publikacji: 15 października 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Miniprojektor, który schowasz do kieszeni – jak to działa?

Poleć znajomemu Drukuj

Nowoczesne rzutniki oferują wysoką jakość obrazu i dużą moc, ale ich wadą jest waga i spore wymiary, które uniemożliwiają wygodne przenoszenie urządzenia. Alternatywę dla ciężkiego sprzętu do wyświetlania stanowi miniprojektor – zazwyczaj nie większy niż kartka A4, o wadze mniejszej niż pół kilograma, jest znacznie bardziej mobilny. Sprawdź, jak działają miniprojektory!

Miniprojektor LED na biurku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest miniprojektor i komu się przyda,

- jakie są zalety tych urządzeń,

- jakie są minusy miniprojektorów LED,

- jaki model warto kupić i dlaczego.

Miniprojektor – alternatywa dla rzutnika?

Miniprojektor podłączony bezprzewodowo z laptopem Miniprojektor jest praktycznym urządzeniem, które przyda się każdemu, kto na co dzień korzysta z rzutnika np. w pracy do prezentacji slajdów. Noszenie ze sobą kilkukilogramowego projektora wraz z niezbędnymi przewodami jest uciążliwe, co odczuwają np. nauczyciele prowadzący zajęcia w różnych salach. Miniprojektor LED waży znacznie mniej, a jego wymiary pozwalają komfortowo nosić go w torbie na laptop czy w plecaku.

Jakie są zalety miniprojektorów?

Czym wyróżniają się miniprojektory na tle pozostałych urządzeń? Oto ich najważniejsze cechy:

  • małe wymiary, które nie przekraczają najczęściej rozmiaru kartki papieru w formacie A4 lub są do niego zbliżone. Na przykład projektor Optoma ML330 ma wymiary 15,7 x 13,3 x 3,5 cm,
  • niewielka waga – podczas gdy zwykły rzutnik multimedialny może mieć ciężar nawet powyżej 5 kilogramów, miniprojektory zwykle nie ważą więcej niż pół kilograma. Dzięki temu możesz nosić urządzenie w plecaku czy torbie na laptop i nie odczuwać większej różnicy,
  • łączność bezprzewodowa i USB – bardzo często obok złącza HDMI standardowego dla rzutników miniprojektory są wyposażone w gniazdo USB oraz moduł Wi-Fi, pozwalający na bezprzewodowe przesyłanie plików i sterowanie urządzeniem z poziomu smartfona lub tabletu.

CIEKAWOSTKA

Na rynku są dostępne także tzw. picoprojektory – miniaturowe gadżety o kieszonkowych wymiarach, które mogą być używane jako projektor do smartfona. Taki rzutnik do telefonu podłącza się albo bezprzewodowo, albo za pomocą kabla USB.

Miniprojektor – minusy

Ograniczone gabaryty urządzenia oznaczają jednak często konieczność rezygnacji z niektórych jego atutów na korzyść tradycyjnego rzutnika multimedialnego. W mniejszej obudowie producent musi umieścić wszystkie podzespoły, które odpowiadają za wysoką jakość wyświetlanego obrazu. Dlatego użytkownicy miniprojektorów borykają się czasami z problemami, jakie nie występują w przypadku pełnowymiarowych rzutników.
Miniprojektor Acer C120Pierwszym z nich jest oferowana rozdzielczość obrazu. Z reguły miniaturowy rzutnik oznacza słabszą rozdzielczość niż w przypadku pełnowymiarowego urządzenia. Parametr ten zależy jednak od modelu miniprojektora – w większości z nich rozdzielczość maksymalna to WXGA (1280 x 800), ale niektóre produkty – jak Acer C101i – obsługują także obraz w Full HD.
Ponadto miniprojektory są przeznaczone do prezentacji w mniejszej odległości od ekranu lub ściany niż przy korzystaniu z dużych rzutników. Wielkość obrazu wynosi tu zazwyczaj maksymalnie 100 cali, podczas gdy pełnowymiarowy projektor oferuje przekątną kilkukrotnie większą.
Mały rzutnik może też cechować się niższą jasnością i gorszym kontrastem, co przekłada się na jakość obrazu. Lampy, w które wyposażony jest miniprojektor, oferują jasność od 100 do 500 ANSI lumenów. W połączeniu z niższym niż standardowo współczynnikiem kontrastu jakość obrazu nie będzie niestety tak dobra jak w dużym projektorze multimedialnym.

Miniprojektor – najciekawsze modele

Miniprojektor na pewno przyda Ci się, jeśli często prezentujesz swoją pracę na slajdach lub używasz rzutnika w wielu miejscach. W naszym sklepie jest dostępnych wiele modeli o niewielkich gabarytach. Na uwagę zasługują:

  • Acer C120 – miniprojektor o kieszonkowych wymiarach i z wbudowanymi głośnikami,
  • Acer C200 – niewielki rzutnik o wadze jedynie 350 gramów, wyróżniający się nowoczesnym wyglądem i rozdzielczością maksymalną na poziomie UXGA (1600 x 1200),
  • Acer C205 – miniprojektor LED o długiej żywotności, z wbudowanymi głośnikami 2 x 2 W i możliwością prezentacji bez komputera,
  • miniaturowy i łatwy w obsłudze projektor ASUS S1 Traveler z matrycą DLP.
Szukasz rzutnika, który posłuży Ci w domu do wyświetlania filmów lub grania w gry? Przeczytaj, artykuł Jaki projektor do kina domowego? Zobacz nasze propozycje!
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas