Podstawowe informacje na temat kart graficznych Low Profile

Autor: Klaudia

Co właściwie znaczy karta graficzna Low Profile czy też Low Profile Graphics Card? Jest to wersja tych podzespołów komputerowych, która ma określone cechy wspólne i różni się od standardowych kart graficznych. W tym artykule omówimy temat kart graficznych w sposób ogólny oraz zajmiemy się cechami kart typu Low Profile. Co wyróżnia je na tle zwykłych podzespołów i sprawia, że są określane taką nazwą?

Karta graficzna Low Profile

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie znaczenie mają podzespoły komputerowe
  2. co to są karty graficzne Low Profile

Karty graficzne i inne podzespoły

Karta graficzna pojedynczy slot

Zanim powiemy, czym jest karta Low Profile, zacznijmy od podstaw. Komputerowa karta graficzna odpowiada przede wszystkim za generowanie oraz wyświetlanie obrazu. Dla użytkownika lubiącego gry, wydajność karty graficznej będzie z reguły bardzo istotnym elementem. Jest tak, ponieważ grając w tytuły o skomplikowanych animacjach i efektach graficznych, należy mieć odpowiednio dobrą kartę, która spełni wysokie wymogi. W przeciwnym razie konieczne będzie obniżenie jakości grafiki oraz zadowolenie się niższą płynnością obrazu, czyli ilością klatek na sekundę (FPS). Wysoka rozdzielczość również wymaga wydajnej karty graficznej, jeżeli użytkownik komputera chce bez problemu odpalać gry typu AAA.

Oczywiście pozostałe podzespoły nie są bez znaczenia. Do uzyskania właściwego efektu, niezbędne jest zainwestowanie we wszystkie części. Procesor czy pamięć także wpływają na komfort podczas rozgrywki. Tak samo inwestycja w odpowiedni monitor do gier może się okazać bardzo istotna dla efektu. Jednak najwyższa pora przejść do znacznie węższego zagadnienia, mianowicie czym są karty graficzne Low Profile. Czy są one robione do grania w gry, czy też priorytetem w przypadku takich produktów jest coś innego?

Polecane karty graficzne
  • 1 429 zł
  • 3 749 zł
  • 659 zł
  • 1 699 zł
  • 1 519 zł

Karta Graficzna Low Profile

Karta graficzna pojedynczy slot

Karta graficzna to nie tylko gry komputerowe. Ten podzespół jest ważny także w pracy. Przykładowo, jeśli chcemy zajmować się profesjonalną obróbką zdjęć albo konwertowaniem nagrań wideo, wtedy karta graficzna odegra istotną rolę. Osoby zainteresowane korzystaniem z tzw. obudów slim (ang. slim case), rozglądają się właśnie za kartami graficznymi Low Profile. Czasem priorytetem jest posiadanie małego komputera, czyli takiego, który np. zajmie niewiele miejsca przy stanowisku pracy. Taki efekt osiąga się m.in. dzięki bardzo cienkiej obudowie, do której idealnie sprawdzą się właśnie karty graficzne Low Profile.

Low Profile Graphics Card zajmuje mniej miejsca. Taka karta może być np. krótsza od swojego standardowego odpowiednika oraz zajmować tylko jeden slot zamiast dwóch. Osoba chcąca mieć mały komputer, będzie zadowolona właśnie z zakupu karty o niewielkich wymiarach. Oczywiście wówczas kwestie spełniania wysokich wymagań gier nie są priorytetowe. Karty graficzne Low Profile mają niższe zapotrzebowanie na energię. Jest to kolejna korzyść dla kogoś, kto nie chce grać w gry i stara się zbudować komputer do pracy biurowej. Tym, co samo nasuwa się na myśl, jest fakt, że karty Low Profile są po prostu mniej wydajne. Innymi słowy, nie pobierają tak dużo prądu jak standardowe karty. Ale należy liczyć się z tym, że nie spełniają wysokich wymagań i nie można wykorzystywać ich np. do odpalania gier AAA na najwyższych ustawieniach graficznych. Karta Low Profile jest mniejsza i skromniejsza w swych osiągach. Dla niektórych stanowi to wadę, a dla innych jest wręcz pożądaną cechą.

Chłodzenie w kartach graficznych Low Profile jest mniejsze niż w zwykłych kartach. Jest to oczywiście bezpośrednio związane z ich mniejszymi wymiarami oraz mniejszą wydajnością. Pojedynczy niewielki wentylator będzie też cichszy (zdarzają się też karty Low Profile z podwójnymi wentylatorami). Tego typu karty mogą mieć również pasywne chłodzenie (bez jakichkolwiek wentylatorów), a użytkownik będzie mógł się cieszyć z bardzo cichego komputera.

Komputery do pracy i karty Low Profile

Nie każdy składa komputer w celu odpalania najnowszych gier. Niektórzy zadowolą się nawet sprzętem bez jakiejkolwiek karty graficznej. Takie osoby zaopatrują się nie w dedykowaną, lecz w zintegrowaną kartę. Co to znaczy? Że układ przetwarzania obrazu jest wbudowany do procesora, a laptop bądź komputer nie ma osobnego podzespołu w postaci karty graficznej. Innym rozwiązaniem w przypadku jak najmniejszego zapotrzebowania na kartę graficzną jest właśnie zakup Low Profile Graphics Card. Mamy wtedy co prawda dedykowaną kartę, ale jest ona niewielka, ma niski pobór energii i wystarczy do prostych zadań biurowych.

Dobrym przykładem karty Low Profile jest Gigabyte GeForce GT 1030 Low Profile 2GB GDDR5 64bit. Będzie ona idealna do niewielkiego komputera o niskich parametrach, którego głównym zadaniem nie jest odpalanie najnowszych gier, lecz praca. Sporo osób szuka właśnie takich rozwiązań, więc oczywiście można je znaleźć na rynku.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów