Kabel HDMI – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Autor: Joanna

Szukasz kabla HDMI do telewizora, komputera albo laptopa? Chcesz połączyć z nimi aparat, kino domowe, konsolę do gier lub odtwarzacz DVD? Przekonaj się, na jakie aspekty zwrócić uwagę, by wybrać właściwy model i przesyłać obraz w doskonałej jakości. Obejrzyj ofertę przewodów HDMI w RTV EURO AGD, w której znajdziesz modele z dodatkowymi funkcjami i o różnej długości.

kabel hdmi do laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak dobrać kabel HDMI do rozdzielczości obrazu
 2. z czego wykonany jest przewód HDMI
 3. na jakie inne parametry kabli HDMI zwracać uwagę

Jak dobrać kabel HDMI do rozdzielczości obrazu?

Kable HDMI służą do łączenia sprzętów elektronicznych z ekranami: telewizorami, monitorami. W zależności od tego, w jakiej rozdzielczości jest obraz, który chcesz wyświetlić na ekranie, powinieneś wybrać inny przewód HDMI:

 • do przesyłania obrazu o niższej rozdzielczości, czyli 1080i lub 720p, wystarczą Ci te dwa rodzaje kabli HDMI: standardowy oraz standardowy z Ethernetem. Dzięki drugiemu z nich sygnał będziesz mógł transmitować również sieciowo, o ile oba urządzenia korzystają z tej technologii,
 • do przesyłania obrazu o wysokiej rozdzielczości, w tym Full HD, 4K UHD, obrazów w 3D i Deep Color, wykorzystasz nowoczesny i wydajny przewód HDMI High Speed lub ten sam model z funkcją Ethernet. Oczywiście wybierając jeden z tych rodzajów kabli HDMI, prześlesz nimi również obrazy 1080i i 720p.

Przeczytaj charakterystykę rodzajów kabli HDMI.

BŁYSKAWICZNE PRZEYŁANIE SYGNAŁU

Dodatkową korzyścią używania nowoczesnych wersji kabli HDMI High Speed jest prędkość transferu. Może wynosić aż 10,2 Gbps.

Z czego wykonany jest przewód HDMI?

kabel hdmi do telewizoraDla wyboru właściwego kabla HDMI ważne jest jego wykonanie. O ile obraz z odtwarzacza DVD, kamery czy konsoli do gier prześlesz do monitora dowolnym przewodem HDMI, o tyle nie każdy zagwarantuje Ci równie wysoką jakość i stabilność transmisji. Inną ważną kwestią jest trwałość modeli, również zależna od materiału wykonania.

Przewód HDMI z miedzi i aluminium to model najtańszy, sprawdzający się przy prostych i doraźnych zastosowaniach. Domieszka aluminium sprawia, że kabel jest mniej odporny na uszkodzenia względem kolejnych wariantów. Może ulec pęknięciu, zwłaszcza gdy urządzenia elektroniczne stoją w trudno dostępnych miejscach i kabel jest zagięty.

Kabel HDMI z miedzi i stali stanowi wybór pośredni, łączący niską cenę z wyższą, jednak nie najwyższą trwałością. Waży więcej od poprzednika i jest mało elastyczny. Może powodować błędy podczas przesyłania sygnału, w związku z czym obraz będzie nieco gorszej jakości względem trzeciego modelu.

Przewód HDMI z miedzi beztlenowej jest najkorzystniejszy z zaprezentowanej trójki. Materiał odznacza się czystością w aż 99,99%. Doskonale przewodzi sygnał, nie wiąże się z jego utratą, a także obsługuje wszystkie funkcje HDMI.

Zwróć też uwagę na złącze HDMI. Wtyczka może być tradycyjna albo zmniejszona (mini HDMI). W niektórych modelach jest pozłacana – sprawdź kiedy warto wybrać kabel HDMI z pozłacanymi końcówkami?

STOSOWANIE KABLI HDMI W CIASNYCH PRZESTRZENIACH

Zapobiegnij uszkodzeniu przewodu HDMI w ciasnych i trudno dostępnych przestrzeniach. Zamiast modelu z zakończeniem prostym wybierz kabel z wtyczką kątową lub obrotową.

Polecane kable audio-wideo
 • 39,99 zł
 • 79,99 zł
 • 79,99 zł
 • 33,99 zł
 • 29,99 zł

Na jakie inne parametry kabli HDMI zwracać uwagę?

wydajny kabel hdmi Unitek Y-C139RGY przewód LUX HDMI 2.0 oplot 3MPrzed zakupem kabla HDMI koniecznie zmierz odległość pomiędzy ekranem a urządzeniem, do którego będziesz go podłączać. Przewód nie tylko nie może być za krótki, ale również za długi. Po pierwsze będzie wyglądał nieestetycznie, leżąc na podłodze, po drugie może się przyczynić do osłabienia sygnału, a przez to – spadku jakości obrazu.

Zobacz przykładowe modele o różnej długości:

 • Arkas FHH-10 to model krótki, bo zaledwie 1-metrowy. Świetnie sprawdzi się do stałego podłączenia komputera lub laptopa do ekranu zewnętrznego. Ponieważ został wyposażony w końcówki kątowe, monitor i komputer mogą stać blisko ściany bez zagrożenia złamania się przewodu HDMI.
 • Reinston EK017 to model 1,5-metrowy. Wykorzystasz go jako kabel HDMI do telewizora mogącego wyświetlać obrazy nawet w jakości 4K UHD. Umożliwia sieciowy transfer danych (Ethernet). Nie ma końcówek kątowych ani pozłacanych.
 • Unitek Y-C139RGY przewód LUX HDMI 2.0 to model 3-metrowy z aż 10 funkcjami HDMI i 7 atrybutami. Pozwala m.in. na wyświetlanie jednocześnie dwóch obrazów w Full HD czy włączanie jednym pilotem obu połączonych kablem urządzeń.
 • Techlink WiresNX2 710209 to wydajny model 10-metrowy. Pomimo znacznej długości zapewnia bardzo dobry transfer danych. Ma pozłacane końcówki.

Obejrzyj wszystkie rodzaje kabli HDMI dostępne w RTV EURO AGD. Jeśli poszukujesz przewodu do podłączenia do telewizora, przeczytaj poradnik Jaki kabel HDMI wybrać do telewizora?.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link