Kawa do ekspresu ciśnieniowego – jaką wybrać?

Autor: Klaudia

Picie kawy to jedno z najpopularniejszych i stosunkowo nieszkodliwych uzależnień. Ludzie sięgają po nią nie tylko w celu porannego pobudzenia się, ale również delektowania się wyrafinowanym smakiem. Aby uzyskać smaczną, aromatyczną kawę, należy przede wszystkim wybrać właściwe ziarna. Czym się kierować?

Kawa do ekspresu ciśnieniowego – ziarna i zmielona kawa w kolbie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak wybrać najlepszą kawę do ekspresu ciśnieniowego;
 2. czym kierować się przy wyborze kawy ziarnistej;
 3. jak właściwie odczytywać opis smaku kawy na etykiecie;
 4. jaką mieszankę wybrać do konkretnego rodzaju kawy.

Najlepsza kawa do ekspresu ciśnieniowego – jak ją wybrać?

Kawa ziarnista do ekspresu ciśnieniowego Vaspiatta Crema Italiana

Jeśli jesteś świeżo upieczonym posiadaczem ekspresu ciśnieniowego i fakt ten rozbudził w tobie długo skrywane baristyczne zacięcie, z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób przygotowywać w nim kawę tak, aby była jak najbardziej aromatyczna i smaczna. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich ziaren. To właśnie te dobrze dobrane determinują smak naparu, jego aromat, a nawet wygląd. Pamiętaj, aby wybierając ziarna, decydować się na te, które należy zemleć bezpośrednio przed parzeniem. Jest to ważne, gdyż zmielona wcześniej kawa, mając stały kontakt z powietrzem, szybko straci swoje walory smakowe i zapachowe. Z tego samego względu powinna być zapakowana wyjątkowo szczelnie, aby nie dopuścić do nawet niewielkiej straty na jej jakości.

Kawa ziarnista do ekspresu ciśnieniowego – na co zwracać uwagę?

Nie masz pojęcia, czym kierować się przy wyborze kawy do ekspresu ciśnieniowego? Po pierwsze zwracaj uwagę na nazwę widniejącą na opakowaniu. Od tego w dużej mierze zależeć będzie rodzaj napoju, jaki uzyskasz. Do przyrządzenia kawy z delikatną, kremową pianką wybierz mieszankę, która w nazwie zawiera słowo crema. Ziarna espresso mają znacznie intensywniejszy smak niż te przeznaczone do metod przelewowych. Zawdzięczają to wyższej temperaturze wypalania (aż 230°C) i wydłużeniu czasu tego procesu. Rezultatem takiego stanu rzeczy jest również wyraźnie wyczuwalna goryczka w tego typu kawach. Gatunek ziaren też jest bardzo ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę. Arabica uchodzi za tę najszlachetniejszą, o wyjątkowo głębokim smaku i aromacie. Dostępne są zarówno kawy 100% Arabica, jak i specjalne mieszanki różnych gatunków. Aby uzyskać typowo włoską, gęstą i oleistą kawę, najlepiej wybrać mieszankę ziaren arabica i robusta. Tak przygotowany napój zawiera więcej kofeiny i znacznie bardziej pobudzi cię o poranku. Dostępne są mieszanki łączące gatunki kaw w różnych proporcjach – dobór tej odpowiedniej to kwestia zupełnie indywidualna.

Etykiety kaw – jak poprawnie je odczytać?

Producenci, chcąc ułatwić konsumentom wybór najbardziej odpowiedniej kawy, zamieszczają na etykietach bądź opakowaniach wiele wskazówek opisujących smak, aromat i moc ziaren. Te informacje faktycznie ułatwiają wybór tych właściwych ziaren pod warunkiem, że wiesz, jak poprawnie je odczytać i zrozumieć. Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę, z łatwością wybierzesz kawę odpowiadającą twoim preferencjom. Oto najważniejsze informacje:

 • intensywność – dość ogólnie określa smak, zapach i moc kawy;
 • kwasowość – jeśli ziarna należą do tych o wysokiej kwasowości, kawa będzie mieć lekki posmak cytrusów;
 • body kawy – inaczej cielistość. Dotyczy uczucia na języku, jakie powstaje po kontakcie z kawą. Im gęstszy i oleisty jest napar, body kawy będzie pełniejsze. Natomiast napoje z ziaren o lekkiej cielistości będą z łatwością spływać po języku;
 • nuty – określenie dotyczy posmaku kawy, jej walorów smakowych. Do wyboru są chociażby ziarna z nutą czekolady bądź orzechów;
 • zawartość kofeiny – jest uzależniona od tego, w jakich proporcjach zmieszane zostały wspomniane wcześniej gatunki ziaren – arabica i robusta.
Polecane kawy i herbaty
 • 72,99 zł
 • 49,99 zł
 • 19,99 zł
 • 199,99 zł
 • 12,99 zł

Wybór mieszanki a rodzaj kawy

Mielenie kawy do ekspresu ciśnieniowego

W ekspresach ciśnieniowych do wyboru mamy możliwość zrobienia różnych rodzajów kaw. Każda z nich smakuje najlepiej, jeśli zrobiona jest z odpowiedniej mieszanki. Jest to związane przede wszystkim ze sposobem i długością palenia ziaren, ale również z proporcjami, w jakich połączono różne gatunki kawy. Espresso najlepiej robić z mieszanek łączących arabikę i robustę w stosunku 50:50. Otrzymasz wtedy intensywny, oleisty napar z grubą pianką. Lungo najlepiej wykonywać z ziaren o lżejszej cielistości, np. kawa 100% arabika.

Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać?

Jeśli zainteresował cię temat parzenia pysznej, aromatycznej kawy i chcesz rozpocząć własną przygodę baristy, warto rozważyć zakup jednego z tych ekspresów:

Warto zaznaczyć, iż przy zakupie dwóch pierwszych modeli otrzymasz aż 4 kg kawy jedynie za złotówkę, co pozwoli ci zaoszczędzić nawet 400 zł.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny