Sprawdzone sposoby na ogrzanie pokoju

Autor: Joanna

Kiedy zima daje się we znaki, a ciepło grzejników jest niewystarczające, warto sięgnąć po inne skuteczne sposoby ogrzania mieszkania. Grzejniki przenośne to doskonałe dodatkowe źródło ciepła, które sprawdzi się również np. w domach letniskowych. Zdradzamy, jak szybko, tanio i bezpiecznie ogrzać domowe pomieszczenia nawet w najbardziej siarczysty mróz.

Grzejnik gazowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto wybrać grzejnik gazowy
 2. jak działają grzejniki elektryczne i czy są opłacalne
 3. jak ogrzać pokój bez kaloryfera

Elektryczne ogrzewanie pokoju

Grzejnik elektryczny

Grzejniki elektryczne to najpopularniejsza opcja dodatkowego źródła ogrzewania w domu. Są precyzyjne, łatwe w obsłudze i bezpieczne. Wyróżniamy dwa źródła ciepła energii elektrycznej:

 • grzejniki elektryczne – sprzęt dostępny jest w wersjach o różnej mocy (od 600 do 2500 W), co pozwala na dobór modelu do indywidualnych potrzeb. Producenci oferują urządzenia o różnej wielkości, jak również przeznaczeniu – grzejniki tarasowe lub pokojowe. Niektóre z modeli posiadają dodatkowe funkcje jak termostat (RAVEN EGO001), system zabezpieczeń przed przegrzaniem, dodatkowy nawiew (RAVEN EGK001) czy nawet automatyczne wyłączanie grzejnika w przypadku przewrócenia się sprzętu (RAVEN EGO002). Dostępna w grzejnikach elektrycznych 3-stopniowa regulacja mocy pozwala na dopasowanie temperatury do potrzeb. Atutem grzejników elektrycznych jest ich estetyczny i minimalistyczny wygląd, który wkomponowuje się we wnętrza urządzone w każdym stylu. Wbrew przekonaniu, grzejniki elektryczne są urządzeniami ekonomicznymi. Dobrze nagrzane, nawet po wyłączeniu dość długo trzymają ciepło.
 • termowentylatory – nazywane potocznie farelkami. Sprzęt oferuje 2-poziomowy system regulacji mocy od 600 do 2000 W, za który odpowiada grzałka spiralna lub ceramiczna. Ciepłe powietrze rozprowadzane jest w pomieszczeniu za pomocą specjalnej dmuchawy. Niektóre z termowentylatorów (RAVEN ETW004) posiadają dodatkową opcję zimnego nawiewu, który w okresie letnim może być używany jako wentylator. Zaawansowane modele (Stadler Form Paul) oferują automatyczną regulację mocy, filtr powietrza i ponadto mogą być używane w łazience. Termowentylatory to urządzenia doskonale sprawdzające się w małych pomieszczeniach. Kompaktowy grzejnik wyróżnia natychmiastowa gotowość do pracy i wysoka efektywność grzewcza. Są bardzo bezpieczne, wydajne i, co ważne, estetyczne. Większość z nich przypomina bezprzewodowy głośnik (Stadler Form Anna Little), który może być dodatkowym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Na rynku znajdziemy również termowentylatory bezprzewodowe, które posiadają wbudowany akumulator.
Polecane termowentylatory
 • 79,99 zł
 • 64,99 zł
 • 1 419 zł

Gazowe grzejniki – sposób na tanie ogrzewanie

Piecyk opalany drewnem

Grzejniki gazowe to dosyć popularne uzupełnienie ogrzewania centralnego, na które decyduje się coraz więcej osób. Doskonale sprawdzają się w łazienkach, na poddaszu, w domkach letniskowych lub kamienicach. Ich największe zalety to wydajność oraz niska cena utrzymania i użytkowania. Producenci obok podstawowych wersji oferują również modele z termostatem, programatorem czasu działania grzejnika, a nawet wbudowanym czujnikiem stężenia dwutlenku węgla. Wyróżnia się kilka rodzajów piecyków gazowych:

 • grzejnik na podbłękit – palnik w tego typu sprzęcie wykonany jest ze stali nierdzewnej, która podczas nagrzewania wytwarza charakterystyczny błękitny płomień. Zaletą tego typu sprzętu jest natychmiastowa gotowość do pracy. Wadą grzejnika dla niektórych osób może być ciepła, a nie gorąca temperatura grzewcza;
 • grzejnik na podczerwień – to model z ceramicznym palnikiem, który po nagrzaniu przybiera odcień czerwieni. Doskonale rozprasza gorące powietrze i go nie wysusza. Jego zaletą jest natychmiastowa gotowość do pracy.
 • grzejnik z katalizą – sprzęt, który zamiast płomienia emituje ciepło za pomocą włókien ceramicznych. Zaletą tego typu grzejnika jest wysoki poziom bezpieczeństwa i gotowość do pracy nawet przez kilkanaście godzin bez przerwy.

Inne sposoby na ogrzewanie pomieszczeń

Szukasz innych, bezpiecznych i pewnych sposobów na szybkie ogrzanie pomieszczeń mieszkania? Podpowiadamy kilka skutecznych rozwiązań:

 • biokominek – to rozwiązanie, które nie wymaga skomplikowanych instalacji wentylacyjnych i co najważniejsze komina. Działanie biokominka polega na podpaleniu wlanego wcześniej do palnika paliwa (etanolu). Wytworzony płomień jest bezwonny i bezdymny. Źródło ciepła pozwala na skuteczne ogrzanie przestronnego pomieszczenia. Wadą tego rozwiązania jest jednak wysoka cena paliwa;
 • piecyk naftowy – to ekonomiczne rozwiązanie, które nie wymaga prądu, gazu, komina, czy instalacji wentylacyjnej. Piecyk naftowy wyróżnia natychmiastowa gotowość do pracy, wysoka temperatura wytwarzanego ciepła i, co ważne, bezpieczeństwo użytkowania. Wadą piecyka jest wyczuwalny zapach nafty;
 • klimatyzacja – to rozwiązanie dla osób, które już posiadają w swoich domach instalację i mogą jej użyć również jako dodatkowego źródło ciepła przez ustawienie wyższej temperatury działania.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link