Jaki grzejnik kupić ‒ przegląd produktów

Autor: Grzegorz

Grzejnik należy dopasować do rodzaju pomieszczenia i jego kubatury. Producenci oferują zarówno tradycyjne grzejniki ze stali, jak i energooszczędne grzejniki elektryczne. Podczas przeglądania poszczególnych modeli warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na moc urządzenia.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaki grzejnik wybrać
 2. na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie grzejnika
 3. jak dobrać grzejnik do pokoju
 4. dlaczego warto zamontować grzejniki kanałowe w domu
 5. jakie są zalety grzejników konwektorowych

Jaki grzejnik wybrać?

Grzejnik olejowy

Rodzaj grzejnika należy dostosować do pomieszczenia, w którym chcemy go zamontować. Urządzenia te możemy podzielić na przykład ze względu na:

 • wygląd ‒ do tej grupy zaliczamy m.in. modele kanałowe, narożne i mieszane;
 • sposób montażu ‒ to modele wyposażone w podłączenie znajdujące się po boku;
 • rodzaj tworzywa, z którego wykonano grzejnik ‒ np. aluminiowy lub żeliwny;
 • mobilność ‒ do tej grupy możemy zaliczyć urządzenia przenośne, takie jak grzejniki olejowe.

Oprócz wyżej wymienionej klasyfikacji istnieje podział na modele ścienne i konwekcyjne. Grzejnik łazienkowy, który można także zamontować w pokoju mieszkalnym, to na przykład grzejnik wodny.

Czym kierować się przy wyborze grzejnika elektrycznego?

Grzejniki elektryczne cieszą się niesłabnącą popularnością, która rośnie wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej. Co więcej, tego rodzaju grzejniki są wydajne, co sprawia, że umożliwiają dobre ogrzanie różnych pomieszczeń. Do tej kategorii zaliczamy modele olejowe, konwektorowe i na podczerwień. Bez względu na to, który z nich wybierzemy, zwróćmy uwagę na moc urządzenia. Powinna być ona dostosowana do kubatury pomieszczenia. Grzejniki łazienkowe dysponują mocą od 100 do 3000 W. Warto jednak wziąć pod uwagę również grzejniki elektryczne, które mają nie mniej niż 500 i nie więcej niż 2000 W mocy. Można sugerować się poniższymi wyliczeniami:

Kubatura pomieszczenia Moc grzejnika
około 25 m3 około 500 W
 około 35 m3 około 750 W
około 45 m3   około 1000 W
   około 55 m3      około 1500 W
 około 60 m3   około 2000 W

Większe grzejniki elektryczne zazwyczaj montowane są w pomieszczeniach słabo ocieplonych. To, czy wybierzemy na przykład grzejnik olejowy o danej mocy, powinno być zależne od rodzaju budownictwa.

Polecane grzejniki
 • 269 zł
 • 448 zł
 • 279 zł
 • 269 zł

Jaki dobierać grzejniki pokojowe?

Grzejnik konwektorowy

Podczas wybierania tego typu grzejników nie kierujmy się wyłącznie ich wyglądem. Niektórzy popełniają ten błąd i kupują designerskie grzejniki ozdobne, nie zwracając przy tym uwagi na inne parametry, takie jak moc. W pokojach mieszkalnych warto zamontować na przykład:

 • grzejnik konwektorowy ‒ jego zaletą jest wysoka wydajność, choć urządzenie nie posiada dużej pojemności wodnej. Świetnie nadaje się do montażu przy oknie i szybko reaguje na sygnał automatyki. Co więcej, większość modeli nie wymaga mocowania do ściany. Wart polecenia jest na przykład Raven Egk 001;
 • grzejnik olejowy ‒ na jego zakup często decydują się osoby, którym zależy na oszczędzaniu energii. Urządzenie można precyzyjnie i szybko regulować. Wyróżniamy modele płytowe, z płytą gładką i profilowane. Warte polecenia są Raven Ego 002 i Eldom HO70C;
 • grzejnik żeliwny ‒ jest odporny na korozję, więc można go zamontować w pomieszczeniu, w którym panuje duża wilgoć. Zaletą tego modelu jest niezwykle solidna konstrukcja.

Dlaczego warto zamontować grzejniki kanałowe w domu?

Grzejniki kanałowe umożliwiają komfortowe ogrzewanie domu, gdyż szybko reagują na zmianę temperatury i nie są skomplikowane w obsłudze. Dzięki przekazywaniu ciepła metodą konwekcji powietrze jest lżejsze, co sprawia, że łatwiej trafia do pomieszczenia. Co więcej, grzejnik kanałowy tworzy bariery dla zimnego powietrza, chroniąc tym samym przed ochłodzeniem pokój, w którym został zamontowany. Ponadto stanowi dobre uzupełnienie ogrzewania podłogowego.

Jakie są zalety grzejników konwektorowych?

Grzejniki konwektorowe, tak jak grzejniki elektryczne olejowe i grzejniki elektryczne energooszczędne, świetnie nadają się do dogrzewania pokoju poza sezonem lub w sytuacjach awaryjnych. Są także proste w obsłudze, lekkie i mobilne – można je ustawić w dowolnym pomieszczeniu. To najpopularniejsze elektryczne grzejniki, często wybierane przez rodziny z dziećmi. Nierzadko montuje się je w pokojach dziecięcych i małych pomieszczeniach, w których nie można umieścić któregoś z nowoczesnych grzejników. Chętnie kupowanym modelem jest Sencor SCF 2001.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link