Data publikacji: 28 listopada 2016
ARTYKUŁ - PORADNIK

Grzejnik - jak wybrać?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Dopasuj grzejnik do swoich potrzeb. Dowiedz się, jakie są rodzaje i na co zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia.


Grzejniki olejowe wyglądem przypominają kaloryfery. Składają się z kilku żeberek, wypełnionych olejem z umieszczoną w dolnej części grzałką. Urządzenie potrzebuje kilkunastu minut, aby zacząć ogrzewać pomieszczenie. Po wyłączeniu stosunkowo długo trzyma ciepło (do kilkudziesięciu minut). Są wskazane dla alergików, ale ciężkie (zwykle ponad 10 kg).

 

Grzejnik olejowy ma charakterystyczną, żeberkową budowę.
Grzejnik olejowy

Drugi typ to grzejniki konwektorowe. Składają się z dwóch płaskich elementów i wbudowanej grzałki lub płyty, która nagrzewa się po podłączeniu do prądu. Powietrze po zetknięciu z grzałkami ogrzewa się i unosi do góry, jednocześnie zasysając od dołu zimne powietrze. W ten sposób tworzy się stała cyrkulacja. Konwektory szybko nagrzewają się, przez co mogą szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniu, jednak nie kumulują ciepła. Gdy wyłączysz grzejnik, szybko ostygnie. Są to urządzenia lekkie, niektóre można powiesić na ścianie. Jeżeli chcesz, aby grzejnik pracował w łazience, musi mieć specjalną konstrukcję i obudowę.

Grzejniki konwektorowe pozwalają szybko podnieść temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu.
Grzejnik konwektorowy

Najważniejszym parametrem grzejnika jest jego moc. Od niej zależy wielkość pomieszczenia, które urządzenie może skutecznie ogrzać. Im większe pomieszczenie chcesz ogrzać, tym większa powinna być moc grzejnika. Poniżej przedstawiamy tabelkę z przykładowymi wielkościami pomieszczeń i mocą grzejników. Wielkość pomieszczeń (kubatura) podawana jest w m3, przykładowo pokój o powierzchni 14 m2 i wysokości 2,5 metra ma kubaturę 35 m3.

 

Kubatura pomieszczenia Moc grzejnika
około 25 m3 około 500 W
 około 35 m3  około 750 W
około 45 m3   około 1000 W
   około 55 m3      około 1500 W
   około 60 m3      około 2000 W


W większości modeli jest możliwość regulacji mocy, posiadają kilka poziomów mocy, na przykład 800, 1200 i 2000 W. Taki grzejnik jest uniwersalny, możesz go przestawiać i ogrzewać pomieszczenia o różnej wielkości, w zależności od potrzeb. Regulacja mocy gwarantuje ciepło na określonym poziomie i daje możliwość oszczędzania energii elektrycznej.

Proponowane Towary:

RAVEN EGO001
DeLonghi Dragon4 TRD4 0820
RAVEN EGK001
MPM MUG-07
Eldom HO70C

Jeżeli chcesz regulować temperaturę w pomieszczeniu, wybierz model wyposażony w termostat. Dzięki niemu możesz ustawić żądaną temperaturę, a grzejnik będzie włączał i wyłączał się, aby ją utrzymać. Niektóre modele mają dodatkową funkcję AntiFrost (zapobieganie zamarzaniu), grzejnik możesz zostawić w domku letniskowym, będzie on utrzymywał temperaturę pomieszczenia na poziomie około 5°C, aby na przykład nie zamarzła woda w rurach.

Bardzo ważną funkcją chroniącą urządzenie przed zepsuciem jest zabezpieczenie przed przegrzaniem. Dzięki niej, gdy grzejnik jest długo włączony, urządzenie samoczynnie wyłączy się, po czym uruchomi po ostygnięciu.

Gdy urządzenie ma zegar sterujący, możesz programować czas jego pracy. Jest to wygodne rozwiązanie, grzejnik włączy lub wyłączy się bez Twojego udziału. Dzięki temu możesz ustawić urządzenie tak, aby włączyło się godzinę przed Twoim powrotem z pracy lub wyłączało, gdy wszyscy domownicy leżą w łóżkach. O tym, że grzejnik jest włączony informuje zazwyczaj lampka kontrolna zasilania w obudowie. Przełączniki i pokrętła mogą być podświetlane.

 

Kółka ułatwiają transport ciężkiego grzejnika olejowego.
Grzejnik olejowy

Kółka ułatwiające przemieszczanie pozwalają na przesuwanie grzejnika bez konieczności podnoszenia go, jest to ważna cecha zwłaszcza w przypadku ciężkich grzejników olejowych. Przemieszczanie grzejnika ułatwi także schowek na przewód sieciowy, który wpłynie na poprawę bezpieczeństwa wśród domowników. 


 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
6 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Prezent na Dzień Ojca? Sprawdź najlepsze pomysły na prezent dla taty!

Zastanawiasz się nad prezentem z okazji Dnia Ojca? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź nasze propozycje.
Zobacz więcej   

Co podarować w prezencie ślubnym? Praktyczny poradnik

Szukasz pomysłu na prezent dla młodej pary? Nie wiesz, jaki budżet przeznaczyć i co wybrać? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź nasze propozycje.

Zobacz więcej   

Co zabrać ze sobą na festiwal? Sprawdź listę rzeczy, które umilą Ci muzyczny wypad

Małymi krokami zbliża się sezon festiwalowy. Dobrze przygotować się do niego wcześniej. Co zabrać ze sobą na muzyczne wydarzenie? Głośnik oraz  powerbank – sprawdź, czego jeszcze będziesz potrzebować.
Zobacz więcej   

Znajdź nas