Fotografowanie i filmowanie dronem – oto kilka praktycznych wskazówek

Autor: Joanna

Zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z robieniem zdjęć dronem z kamerą? A może już od pewnego czasu wykorzystujesz drona i chciałbyś robić lepsze zdjęcia? Oto kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą – sprawdź!

dron filmowanie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak wybór dobrego drona z kamerą HD wpływa na jakość filmowania,

- czy warto mieć licencję na filmowanie dronem,

- o czym powinien pamiętać początkujący użytkownik drona.

Wybór odpowiedniego drona z kamerą kluczem do sukcesu

dron z kamerąDopiero rozpoczynasz swoją przygodę z dronami? Zakup ultranowoczesnego i drogiego modelu wbrew pozorom nie sprawi, że Twoje zdjęcia od razu będą lepsze – wszystko zależy bowiem od Twoich umiejętności. Co więcej, na początku nauki filmowania dronem nietrudno o wypadki i uszkodzenie sprzętu – lepiej więc zacząć od tańszych modeli i wraz z nabywaniem umiejętności wymieniać je na te bardziej zaawansowane technicznie.
Jeśli sterowanie dronem nie przysparza Ci już trudności i masz za sobą pierwsze udane efekty z filmowaniem z powietrza, możesz powoli rozglądać się za lepszym sprzętem, który pozwoli Ci rozwijać pasję. Doskonałym wyborem będzie wtedy np. dron z kamerą i monitorem, który umożliwi podglądanie kręconych ujęć i korygowanie ustawień sprzętu w czasie rzeczywistym. Zobacz, jakie drony dla profesjonalistów zebraliśmy w naszym asortymencie!


Licencja na drona – filmowanie na wyższym poziomie

Jeśli zamierzasz korzystać z drona czysto hobbystycznie i w miejscach oddalonych od zabudowań oraz dużych skupisk ludzi, nie potrzebujesz żadnej licencji. Korzystanie z takich urządzeń w terenach zabudowanych wymaga jednak dopełnienia kilku formalności – wiąże się bowiem z pewnym ryzykiem i zagrożeniem dla osób, które będą się znajdować w ich zasięgu. Oto, co powinieneś zrobić, aby móc kręcić dronem filmy w takich miejscach:
 • przejść kilkudniowe szkolenie w oficjalnym ośrodku szkoleniowym,
 • wykonać badania lekarskie i otrzymać od lekarza pozwolenie na takie działania,
 • wykupić OC,
 • zdać egzamin państwowy i otrzymać świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego, zwane również licencją na drona.
Polecane drony
 • 6 399 zł
 • 1 789 zł
 • 7 499 zł
 • 4 879 zł
 • 3 649 zł

Kilka wskazówek dla fotografów-amatorów

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z filmowaniem przy użyciu drona? Spokojnie – choć początki na pewno nie będą łatwe, z czasem dojdziesz do wprawy, a Twoje filmy i zdjęcia staną się coraz lepsze. Poniżej zebraliśmy kilka wskazówek, które z pewnością docenią osoby zamierzające po raz pierwszy spróbować „dronowania”:
 • dron DJI Phantom 4 Pro v2.0posiadanie dobrego sprzętu to nie wszystko – niesprzyjająca pogoda może skutecznie pokrzyżować Twoje marzenia o wykonaniu idealnego ujęcia. Zawsze sprawdzaj warunki atmosferyczne prze wypuszczeniem drona w powietrze – sterowanie nim podczas wichury czy ulewy nie należy do najprostszych i może się skończyć uszkodzeniem sprzętu;
 • dobrym sposobem na ćwiczenie fotografowania z powietrza jest tzw. bracketing czyli wykonywanie serii ujęć z różnie ustawionymi parametrami kamery. Dzięki temu na pewno zyskasz przynajmniej kilka dobrych zdjęć, nawet jeśli nie potrafisz jeszcze dobrze ustawić parametrów urządzenia. Taką funkcję posiada chociażby ten model;
 • ustawiając sprzęt, postaw na jak najniższe ISO – najlepiej, aby było poniżej 100. Dzięki temu zmniejszysz ewentualne szumy na fotografiach;
 • zawsze miej przy sobie dodatkowe akcesoria w postaci wymiennych baterii czy ładowarki. Nigdy nie wiesz, czy uda Ci się zrobić wymarzone ujęcia za pierwszym razem, a drony cechują się dość krótkim czasem pracy.

UWAGA

Planujesz latać dronem zimą? Nie zapomnij o ogrzaniu baterii przed startem – aby działać prawidłowo, powinna mieć nie mniej niż 15°C. Warto zainwestować w specjalny ogrzewacz na akumulator lub tuż przed startem ogrzać baterię przez chwilę w wewnętrznej kieszeni kurtki.

Pamiętaj również o tym, by zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas sterowania dronem – dla dobra swojego i innych osób znajdujących się w tej samej przestrzeni powietrznej. O tym, jak bezpiecznie latać dronem, przeczytasz w naszym artykule. Zobacz również, jak wpoić podstawowe zasady bezpieczeństwa swojemu dziecku: Jak nauczyć dziecko bezpiecznie sterować dronem?.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link