Ekran projekcyjny – rodzaje i proponowane modele

Autor: Grzegorz

Decydując się na stworzenie kina domowego, warto wybrać ekran projekcyjny i rzutnik zamiast tradycyjnego telewizora. Takie rozwiązanie daje doskonałe wrażenia wzrokowe. Należy jednak odpowiednio dobrać rodzaj ekranu, aby móc cieszyć się wszystkimi kolorami i głębią filmu.

ekran projekcyjny w pustej sali kinowej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje ekranów projekcyjnych;
 2. czym się kierować przy wyborze ekranu projekcyjnego;
 3. jakie modele ekranów projekcyjnych będą najlepsze do domu lub mieszkania.

Dlaczego warto kupić ekran projekcyjny do kina domowego?

kobieta trzyma popcorn i patrzy na ekran projekcyjny

Każdy, kto marzy o świetniej jakości wyświetlanych filmów i programów, powinien zdecydować się na rzutnik oraz ekran projekcyjny. To nowatorskie rozwiązanie, które sprawia, że cały salon prezentuje się bardzo efektownie. Warto pamiętać o tym, że ekrany projekcyjne zapewniają bardzo dużą przekątną ekranu. Niektóre modele można również w razie potrzeby zwinąć, dzięki czemu nie zajmują one dużo miejsca. Ekran projekcyjny do kina domowego może być świetną propozycją dla tych, którym zależy na uzyskaniu dużego i w pełni kinowego obrazu.

Ekran projekcyjny: rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ekranów projekcyjnych, a wybór jednego z nich zależy od kilku czynników. Przede wszystkim warto kierować się ilością miejsca w pokoju, w którym ekran ma zostać umieszczony. Po drugie, spore znaczenie mają własne preferencje oraz możliwości finansowe. Po trzecie, warto zwrócić uwagę na dodatkowe cechy różnych kategorii ekranów projekcyjnych, na przykład jakość wyświetlanych filmów lub głębię kolorów. Wśród dwóch podstawowych rodzajów ekranów można wyróżnić:

 • Ekran projekcyjny ramowy, czyli taki model, który na stałe wisi na ścianie. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, jednak oczywiście zajmuje sporo miejsca. Warto pamiętać o tym, że ramy takiego modelu są skonstruowane w taki sposób, aby kontrast oraz jakość wyświetlanych filmów i produkcji były jak najlepsze.
 • Ekran projekcyjny rozwijany to rozwiązanie dla tych, którzy nie mają miejsca na ścianie, a chcą cieszyć się urokami kina domowego. Warto zaznaczyć, że taki ekran może się po pewnym czasie zacząć samodzielnie podwijać, dlatego warto zainwestować w produkt z tzw. napinaczami, które zapewniają stały kształt ekranu. Można wyróżnić dwa główne rodzaje rozwijanych modeli, czyli ekrany projekcyjne elektryczne oraz ręczne. To pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej wygodne i komfortowe, a także profesjonalne. Z kolei ręczne ekrany są dużo tańsze i można zdecydować się tylko na ekran projekcyjny sufitowy.

Warto także zaznaczyć, że dostępne są także inne rodzaje ekranów, na przykład na statywie lub do zabudowy. Tak naprawdę kluczowe znaczenie mają preferencje użytkownika oraz wielkość pomieszczenia, w którym ma zostać zamontowany sam ekran. Wybierając ekran, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale także na inne czynniki, takie jak format i wysokość. Zwykle najlepiej zdecydować się na ekran o formacie 16:9. Natomiast dla osób, które nie chcą oglądać filmów, tylko wyświetlać prezentacje z komputera, świetnym rozwiązaniem będzie ekran 4:3.

Na rynku znaleźć można także ekrany wieloformatowe, które obsługują więcej niż jeden format. Jeśli chodzi o powierzchnię ekranu, to do kina domowego najlepiej nadaje się ten o kolorze szarym, który poprawia kontrast. Dobrym wyborem będzie też ekran o białej barwie. Warto zwrócić także uwagę na inne parametry ekranów, na przykład współczynnik odbicia światła oraz kąt widzenia (co ma znaczenie w przypadku ekranu kupowanego do sal konferencyjnych).

 • 1 179 zł
 • 15 999 zł
 • 5 249 zł
 • 2 999 zł
 • 2 799 zł

Proponowane modele ekranów projekcyjnych

mama, tata i córka w salonie, a za nimi znajduje się ekran projekcyjny

Wybierając ekran projekcyjny, dobrze jest zastanowić się nad własnymi preferencjami, a także wielkością pokoju oraz powierzchnią ściany. Wśród proponowanych modeli ekranów można wyróżnić:

 • Optoma DS.-9092PWC 203x115 92" – to ręczny ekran projekcyjny, którego ekran tworzy biała, matowa tkanina, złożona z czterech warstw. Dodatkową zaletą są samoblokujący się mechanizm oraz szybkość w trakcie rozkładania ekranu. Dobra jakość wykonania oraz przekątna 16:9 to kolejne plusy tego produktu. Atrakcyjna cena tego ekranu sprawia, że świetnie sprawdzi się on w mieszkaniach i w domach.
 • AVTek Video Electric 240 – to doskonałej jakości elektryczny ekran projekcyjny o formacie 4:3. Świetnie nadaje się on do mniejszych powierzchni, a także do biur oraz sal konferencyjnych. Można na nim wyświetlać filmy oraz prezentacje. W ekranie zastosowano najwyższej jakości materiały, a cicha praca i dopasowanie do oczu widza sprawiają, że produkt ten jest wyjątkowy.
 • AVTek Video Electric 300P – to elektryczny ekran projekcyjny, posiadający metalową obudowę, a także płaską powierzchnię, dzięki której zawieszenie jest możliwe także na podwieszanym suficie. Płynna i cicha praca to dodatkowe zalety tego ekranu.
 • AVTek Video 280 – to ekran projekcyjny sufitowy lub ścienny, którego główne zalety to: atrakcyjna cena, blokada zabezpieczająca przed zwijaniem, a także czarny top, zapewniający dobry kontrast w trakcie oglądania filmów.
 • ART EM-84 186x105 16:9 84" – to ekran elektryczny, który doskonale nadaje się do kina domowego. Format 16:9 oraz duża powierzchnia ekranu sprawiają, że produkt jest wyjątkowo atrakcyjną propozycją dla tych, którym zależy na stworzeniu sali kinowej w zaciszu własnego domu lub mieszkania. Ekran można zamocować do sufitu lub do ściany, a przekątna obrazu wynosi 84 cale.
 • AVTek Cinema 240 – to ekran ręczny o bardzo dobrej jakości oraz formacie 16:9. Świetny współczynnik odbicia światła i czarny top zapewniają doskonałą głębię oraz kontrast widzenia. Dodatkową zaletą jest blokada, która zabezpiecza przed przypadkowym zwijaniem.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę