Planujesz zakup nowej nawigacji samochodowej? Upewnij się, że wybierasz urządzenie z funkcją łączności bezprzewodowej. Najlepsza nawigacja jest wyposażona nie tylko w moduł Wi-Fi, ale też interfejs Bluetooth i wbudowany transmiter FM. Wyjaśniamy, dlaczego są tak potrzebne!
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Nawigacja samochodowa z Bluetooth – dlaczego warto kupić?
Jeśli chcesz wygodnie prowadzić rozmowy telefoniczne w trakcie jazdy autem, będzie Ci potrzebny zestaw głośnomówiący. To rozwiązanie nie jest jednak idealne – oznacza bowiem kolejne urządzenie do zamocowania na desce rozdzielczej albo szybie. Problem ten rozwiązuje nawigacja GPS wyposażona w moduł Bluetooth. Możesz sparować ją bezprzewodowo ze smartfonem – dzięki temu urządzenie przejmie funkcje zestawu głośnomówiącego. Zaawansowane modele wyposażone w interfejs Bluetooth, jak TomTom GO Professional 6250 EU, pozwalają nawet na synchronizację kontaktów, a także wyświetlanie wiadomości SMS i powiadomień z telefonu.
To jednak tylko jedna z funkcji, na którą pozwala łączność bezprzewodowa w nawigacji do samochodu. Dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth możesz łatwo podłączyć urządzenie do samochodowego systemu audio. Wskazówki nawigacyjne będą brzmiały znacznie lepiej z głośników auta!
Transmiter FM w nawigacji samochodowej – kiedy się przydaje?
Jeśli Twoje radio samochodowe nie zostało wyposażone w moduł Bluetooth, do sparowania nawigacji z głośnikami auta możesz wykorzystać transmiter FM. Dźwięk z urządzenia – wskazówki nawigacyjne, alarmy i powiadomienia – zostanie przesłany do samochodowego radia po częstotliwości FM.
Dodatkowo niektóre nawigacje samochodowe z transmiterem są też wyposażone w odtwarzacz muzyki i filmów. Przykładem jest model SmartGPS SG775 Truck EU LT, który pozwala przesłać utwory do głośników za pomocą fal radiowych. Nawigacja obsługuje karty microSD o pojemności maksymalnie 32 GB – daje to możliwość zapisania wielu plików muzycznych.
Do czego przyda się nawigacja z interfejsem Wi-Fi?
Klasyczna nawigacja GPS bez łączności bezprzewodowej może być nieco uciążliwa w obsłudze. Bywa tak szczególnie podczas niezbędnej aktualizacji – aby ją pobrać, trzeba podłączyć urządzenie do komputera za pomocą kabla. Przesyłanie kilkugigowych plików ze szczegółowymi mapami może trochę potrwać.
Inaczej jest w przypadku nawigacji samochodowych wyposażonych w moduł Wi-Fi. Aby połączyć taki model z internetem, wystarczy podać hasło – tak jak na każdym innym urządzeniu mobilnym. Wystarczy, że raz poprawnie połączysz urządzenie z domową siecią bezprzewodową i zaznaczysz „zapamiętaj”. Gdy tylko nawigacja znajdzie się w jej zasięgu, automatycznie sprawdzi i powiadomi Cię o dostępnych aktualizacjach map czy najnowszych wersjach bazy fotoradarów. Jedyne, o co musisz zadbać, to podłączenie nawigacji do prądu na czas pobierania i instalacji – w ten sposób unikniesz rozładowania urządzenia w trakcie.
WARTO WIEDZIEĆNiektóre nawigacje do samochodu są wyposażone we wbudowaną kartę SIM. Dzięki temu urządzenie łączy się z siecią również w trasie – funkcja ta przydaje się na przykład profesjonalnym kierowcom. |
Nadal nie wiesz, jaką nawigację kupić? Zerknij na najlepsze modele zebrane w zestawieniach Ranking nawigacji samochodowych do 500 zł i Najlepsze nawigacje GPS do 1000 zł.