Dlaczego warto wybrać nawigację z komunikatami o ruchu drogowym?

Autor: Sara

Kierowcy mają dziś do dyspozycji wiele źródeł informacji o tym, jak duże jest natężenie ruchu na trasie, gdzie miał miejsce wypadek lub gdzie trwają roboty drogowe. Jednym z nich jest nawigacja GPS z odbiornikiem TLC. Wyjaśniamy, jak działa to urządzenie i dlaczego warto się na nie zdecydować!

Nawigacja GPS z komunikatami TMC

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym są komunikaty o ruchu drogowym
 2. jakie są zalety komunikatów TMC
 3. czym się różni nawigacja samochodowa z TMC premium od subskrypcji

Komunikaty o ruchu drogowym w nawigacji GPS – co to jest?

Zastanawiasz się, jaką nawigację kupić do swojego samochodu? Jeśli często jesteś w trasie, na pewno przyda Ci się model wyposażony w odbiornik TMC. Co oznacza ten skrót? Można go rozwinąć jako Traffic Message Channel, czyli po polsku system komunikatów o ruchu drogowym. Jest to technologia, która pozwala dostarczać kierowcom szczegółowe informacje o bieżącej sytuacji na trasie.
Dzięki temu, że komunikaty docierają do urządzenia w czasie rzeczywistym, nawigacja samochodowa może wykorzystać te informacje, aby błyskawicznie zmienić trasę na korzystniejszą. Przykładowe dane przesyłane za pośrednictwem TMC to aktualne informacje o korkach, wypadkach, niespodziewanych sytuacjach na trasie, remontach i innych utrudnieniach. Każde tego typu zdarzenie na drodze jest kodowane wraz z miejscem i czasem zajścia i wysyłane jako wiadomość TMC – w języku dobranym automatycznie dla danego obszaru.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak działa system komunikatów o ruchu drogowym? Informacje są nadawane za pośrednictwem zakodowanych fal radiowych, za pomocą satelity lub technologii Digital Audio Broadcasting.

Skąd pochodzą wiadomości o zdarzeniach drogowych? System, wspierany przez producentów map i nawigacji, jest współtworzony przez kilka podmiotów:
 • policję, która dostarcza informacji o ruchu drogowym,
 • władze, które udostępniają wiadomości o planowanych remontach dróg, blokadach i zmianach organizacji ruchu,
 • motokluby, wymieniające się aktualnymi komunikatami o ruchu drogowym m.in. na forach internetowych.
 • 769 zł
 • 319 zł
 • 1 539 zł
 • 2 739 zł
 • 1 699 zł

Nawigacja do samochodu z odbiornikiem TMC – dlaczego warto?

Nawigacja do samochodu z komunikatami o ruchu drogowymDlaczego komunikaty TMC są tak funkcjonalnym rozwiązaniem? Jakie zalety mają nawigacje z komunikatami o ruchu drogowym? Oto najważniejsze powody, dla których warto wybrać to rozwiązanie:
 • precyzyjne i istotne informacje są nadawane w czasie rzeczywistym,
 • dzięki właściwemu kodowaniu komunikaty podawane są automatycznie w języku użytkownika,
 • nawigacja samochodowa z odbiornikiem TMC korzysta z udostępnionych danych o utrudnieniach, dzięki czemu może błyskawicznie zaproponować alternatywną trasę,
 • w przeciwieństwie do np. CB radia komunikaty TMC nie powodują hałasu w samochodzie,
 • system współtworzony przez wielu we współpracy z instytucjami pozwala na dostęp do bardzo szczegółowych danych podawanych na bieżąco.

Garmin DriveSmart 61 LMT-D EUNajlepsza nawigacja – z TMC Premium czy subskrypcją?

Przeglądając ofertę nawigacji GPS, na pewno zauważysz, że dostęp do komunikatów TMC z danego urządzenia może być pełny lub obwarowany pewnymi warunkami. Nawigacje samochodowe z subskrypcją to takie, które posiadają wbudowany odbiornik, ale za korzystanie z komunikatów trzeba dodatkowo zapłacić.
Najlepsze nawigacje to te oznaczone jako TMC Premium. Gwarantują one bezterminowy i bezpłatny dostęp do komunikatów drogowych na danym urządzeniu. Choć są one często droższe od innych modeli, nie wymagają już żadnych dodatkowych opłat. Do tej grupy należy nawigacja Garmin DriveSmart 61 LMT-D EU, oferująca dożywotnią aktualizację map i komunikatów TMC.
Jak działają modele z opcjonalnym TMC? Są to urządzenia, do których możesz dodatkowo dokupić odbiornik. Po jego podłączeniu do nawigacji konieczne jest też opłacenie subskrypcji – dopiero wtedy sprzęt będzie odbierał komunikaty drogowe. Przykładem takiego rozwiązania jest np. TomTom Start 25 EU LM.
Szukasz najlepszej nawigacji samochodowej do swojego auta? Zobacz zestawienie Najlepsze nawigacje GPS do 1000 zł.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów