Na jaki toster do kanapek się zdecydować?

Autor: Krzysztof

Toster to urządzenie cieszące się niezwykłą popularnością. Chrupiące grzanki wykorzystać można do skomponowania wielu dań. Najczęściej ułatwiają przygotowanie śniadań. Kupując toster, należy uwzględnić jego moc, jakość wykorzystanych materiałów czy ilość pieczonych na raz kromek.

Na białym tle źółty toster z załadowanym chlebem tostowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje tosterów
  2. na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę, wybierając toster
  3. jaka moc i rodzaj obudowy tostera są najlepsze

Jakie są rodzaje tosterów?

Na różowym tle biały toster załdowany chelebm tostowym

Wybór rodzaju tostera do kanapek w największym stopniu determinuje liczba osób, które będą z niego korzystać. Wyróżnia się urządzenia:

W przypadku większej rodziny dobrym rozwiązaniem będzie toster na 4 kanapki. Mimo że zajmie więcej miejsca, umożliwia w szybszym czasie upieczenie większej ilości chleba. Dostępne są również sprzęty dla singli na 1 tost. Przykładem minitostera jest WMF Coup. Urządzenia różnić się mogą także kierunkiem wkładania chleba. Klasycznie kromki wkłada się od góry. W sprzedaży dostępne są też tostery poziome, gdzie chleb wkłada się z boku.

Z czego może być wykonana obudowa tostera?

Toster może mieć obudowę z tworzywa sztucznego lub metalu. Najbardziej eleganckie, a przede wszystkim wytrzymałe są urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej. Stosunkowo rzadko spotykanym połączeniem jest szkło-stal nierdzewna. Przykładem takiego rozwiązania jest model Russell Hobbs Clarity 21310-56. Użyte w nim bezbarwne szkło nadaje stylowego wyglądu i pozwala obserwować proces opiekania pieczywa. Producenci oferują tostery w różnym stylu i kolorze. Dzięki temu z łatwością dopasuje się urządzenie do wyposażenia kuchni i uatrakcyjni jej wnętrze. Najbardziej powszechne są szare i czarne tostery. Niezwykle atrakcyjnie wyglądają te w stylu retro, jak np. KitchenAid 5KMT4116E. Model ten dostępny jest w kolorze czarnym, czerwonym, beżowym i grafitowym. Inspirowana designem lat pięćdziesiątych jest również seria DeLonghi Argento. Niezwykle interesującą propozycją jest seria Ariete Vintage. Bez względu na kolor czy styl ważne, by toster miał nienagrzewającą się obudowę oraz wyposażony został w antypoślizgowe nóżki np. DeLonghi Distinta Flair CTI 2103.BL.

Polecane tostery
  • 139,99 zł
  • 109 zł
  • 199 zł
  • 149 zł
  • 179 zł

Toster – moc urządzenia

Na drewnianym blacie biały toster i kromki chleba tostowego

Tostery mają różną moc. Jedną z mniejszych wartości, bo 240 W, wykazuje Sage BTA 735. Im parametr będzie większy, tym urządzenie szybciej się nagrzewa i pozwala smakować przygotowywane potrawy. Niektóre sprzęty, jak np. Smeg TSF03CREU, mają 2000 W.

Na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę, kupując toster?

Najlepszy toster to ten funkcjonalny. Ciekawym rozwiązaniem, jakie znajdzie się w nowoczesnych modelach, jest regulacja stopnia przyrumienienia pieczywa. Sprzęt ustawia się tak, że opieka pieczywo tylko do określonego stopnia. Niektóre urządzenia wyposażono nawet w pamięć intensywności przypiekania. Dla wymagających smakoszy dobrym rozwiązaniem będzie sprzęt z funkcją jednostronnego opiekania, np. DeLonghi Icona Vintage CTOV 2103.BK. Zapewnia ona przyrumienienie chleba tylko z jednej strony.

Coraz więcej modeli tosterów posiada specjalny ruszt, na którym można podgrzać bagietki, rogaliki, gotowe kanapki lub bułki. Umieszcza się go kilka centymetrów nad szczelinami tostera. Wydobywające się z urządzenia ciepło opieka położone na ruszcie pieczywo. Rozwiązanie to zastosowano m.in. w Bosch ComfortLine TAT6A113. Dodatkową funkcją, jaką posiadać może toster, jest rozmrażanie. Pozwala szybko i ekonomicznie odmrozić chleb.

Inne funkcje, jakie może mieć toster, to: zatrzymanie opiekania, minutnik, sygnał akustyczny końca pieczenia oraz automatyczne centrowanie tostów. Ta ostatnia polega na ustawianiu tostów w identycznej odległości od płyt grzejnych, w przypadku gdy zbyt mocno przylega do którejś ze ścianek.

Co jeszcze powinien posiadać toster?

Dobry toster wyposażony jest w tackę na okruchy. To położona na spodzie urządzenia szufladka. Tackę taką posiada m.in. Philips Daily Collection HD2516/90.

Duży komfort użytkowania zapewniają tostery z wbudowanym wyświetlaczem LED czy modele automatycznie wyłączające się po zakończeniu opiekania. Urządzenie powinno mieć termoizolowaną obudowę, dzięki czemu, nawet kiedy jego wnętrze jest maksymalnie rozgrzane, nie ma ryzyka poparzenia się z zewnątrz. Dobrze też, jeśli ma dźwignię do podnoszenia kromek, która pozwala wysunąć gorące lub mniejsze pieczywo.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny