Pralka ładowana od góry – jaką wybrać?

Autor: Klaudia

Nie wiesz, jaką pralkę kupić? Jeśli masz małą łazienkę, w której nie zmieści się model z drzwiczkami od frontu, praktyczną opcją będzie pralka ładowana od góry. Dzięki temu że taki model jest węższy od standardowych, z łatwością zmieścisz urządzenie nawet w mało ustawnym pomieszczeniu. Sprawdź, jaka pralka ładowana od góry jest najlepsza i wybierz odpowiedni model dla siebie.

Pranie w pralce ładowanej od góry

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak działa i czym się wyróżnia pralka ładowana od góry,

- jaka pralka jest lepsza – ładowana od góry czy od przodu,

- na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki ładowanej od góry,

- jaka pralka ładowana od góry sprawdzi się najlepiej.

Pralka ładowana od góry – wymiary i charakterystyka

Wkładanie prania do pralki otwieranej od góryPodczas gdy pralki z frontowymi drzwiczkami pozostają najpopularniejszym wyborem, najczęściej na zakup pralki otwieranej od góry decydują się ci klienci, którzy mają do dyspozycji ograniczoną ilość miejsca. Podstawowym atutem tych urządzeń są bowiem ich kompaktowe gabaryty, a przede wszystkim niewielka szerokość, która pozwala zamontować pralkę nawet w wąskiej wnęce. Zastanawiasz się, jak dużo miejsca zajmuje pralka ładowana od góry? Wymiary standardowego urządzenia, jak np. pralki Indesit BTW A51052, wynoszą około 60 x 40 x 90 cm. Dla porównania pełnogabarytowa pralka otwierana z przodu ma zwykle szerokość o 20 centymetrów większą.

Czym jeszcze różnią się modele ładowane z góry od standardowych? Aby zaoszczędzić miejsce, zachowując jednocześnie pojemność pralki, projektanci zdecydowali się na inne ułożenie bębna. W trakcie prania jest on całkowicie zamknięty i nie ma możliwości obserwowania jego obrotów. Do wkładania i wyjmowania bielizny służą dodatkowe drzwiczki bębna, położone pod klapą pralki – są one zablokowane w trakcie trwania cyklu.

Jaka pralka jest lepsza – ładowana od góry czy od przodu?

Oprócz oczywistych różnic w wymiarach i konstrukcji pralki oba rodzaje sprzętu działają w ten sam sposób – dlatego nie da się powiedzieć jednoznacznie, czy lepsza będzie pralka ładowana z góry, czy od frontu. Wybór urządzenia będzie zależał przede wszystkim od miejsca, w którym chcesz je postawić – jeśli jest to wąska przestrzeń między wanną a ścianą, lepsza będzie pralka otwierana od góry. Opinie na ten temat będą inne, jeśli wnęka jest płytka i szeroka – wtedy lepiej wybrać model typu slim z drzwiczkami z przodu.

WARTO WIEDZIEĆ

Ze względu na swoją konstrukcję pralka ładowana od góry nie nadaje się pod zabudowę. Jeśli chcesz umieścić pralkę pod kuchennym blatem lub w szafce w łazience, jedynym rozwiązaniem jest model otwierany z przodu.

O pralkach do zabudowy dowiesz się więcej, klikając w ten artykuł.

Jaką pralkę kupić i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pralka ładowana od góry marki ElectroluxPralki ładowane od góry są do siebie podobne – mają standardowe wymiary, które mogą różnić się kilkoma centymetrami, i jednakową konstrukcję. Jak zatem zdecydować, jaką pralkę kupić? Zwróć uwagę na:

  • pojemność bębna – w przypadku modeli otwieranych z góry wynosi zwykle od 5 do 8 kilogramów suchego wkładu,
  • prędkość wirowania – to od niej zależy szybkość i skuteczność odwirowania wody z prania. W nowoczesnych pralkach jest to od 800 do 1500 obrotów na sekundę,
  • dostępne programy prania – w tym Szybki, Ekonomiczny czy Bez zagnieceń,
  • klasa energetyczna – pozwoli Ci zaoszczędzić na rachunkach i mieć na uwadze dobro środowiska,
  • zużycie prądu – podawane w przybliżeniu, może wynieść od ok. 130 do 220 kW rocznie,
  • zabezpieczenie przed dziećmi,
  • dodatkowe funkcje, np. prania wstępnego, parowego czy pozycjonowania bębna do otwarcia.

Najmniej awaryjne pralki ładowane od góry – jaką wybrać?

Zastanawiasz się, jaka pralka ładowana od góry będzie długo służyć Twojej rodzinie? W sklepie RTV Euro AGD na pewno znajdziesz model, który spełni Twoje oczekiwania – w naszej ofercie jest wiele modeli różnych producentów, którzy stawiają na wysoką żywotność swoich urządzeń. Na uwagę zasługuje na przykład pralka Electrolux EWT1266ESW, oferująca całkiem sporą pojemność (6 kg) i wysoką prędkość obrotów (1200 obr/s) w przystępnej cenie. Liczne programy, w tym redukujący zagniecenia, pozwalają dopasować pracę pralki do Twoich potrzeb.

 

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link