Żelazko turystyczne – jakie będzie najlepsze? Na co zwrócić uwagę przed zakupem żelazka podróżnego?

Autor: Joanna

Żelazko turystyczne przydaje się nie tylko wtedy, kiedy wybieramy się w podróż służbową. O swoje ubrania warto zadbać także na wakacjach, podczas ferii zimowych oraz weekendowego wyjazdu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed zakupem żelazka podróżnego.

Prasowanie żelazkiem turystycznym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje żelazek turystycznych;
 2. na co zwrócić uwagę przed zakupem żelazka turystycznego;
 3. czy żelazko turystyczne może zastąpić tradycyjne.

Rodzaje żelazek turystycznych

Żelazko turystyczne z funkcją pary

Żelazko turystyczne jest urządzeniem, którego nie powinno zabraknąć w torbie osoby wybierającej się w podróż. Nie każdy hotel i pensjonat udostępnia mały sprzęt AGD, natomiast ubrania w torbie bardzo łatwo się gniotą. Niewyprasowana koszula lub sukienka nie stanowi problemu dla osób, które mają małe żelazko podróżne.

Żelazka turystyczne dostępne na rynku mają różne opcje oraz mechanizm działania. Najczęściej spotyka się urządzenia parowe, suche, przewodowe, bezprzewodowe, a także żelazka składane, które zajmują naprawdę mało miejsca.

Podróżne żelazko parowe podczas prasowania wytwarza parę wodną z wody, którą wcześniej należy wlać do specjalnego zbiornika. Dzięki temu usuwanie zagnieceń jest bardzo łatwe i wygodne, ponieważ para rozszerza włókna tkaniny, co pozwala na pozbycie się nierówności przy użyciu niewielkiej siły nacisku.

Natomiast żelazko suche nagrzewa się do jednej stałej temperatury i nie emituje pary wodnej. Obecnie ten typ urządzeń jest rzadko spotykany i wybierany, ponieważ większość parowych żelazek turystycznych ma funkcję prasowania bez konieczności wlewania wody.

Polecane żelazka
 • 149,99 zł
 • 99 zł
 • 89,99 zł
 • 149,99 zł
 • 89,99 zł

Czym kierować się przed zakupem żelazka turystycznego?

Żelazko podróżne – prasowanie koszuli

Sposób prasowania nie jest najistotniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze żelazka turystycznego. Bardzo ważne są także:

 • moc żelazka podróżnego,
 • stopa żelazka turystycznego,
 • waga i rozmiar żelazka,
 • przełącznik napięcia.

Żelazko podróżne jest tym lepsze, im większą ma moc. To od tego parametru zależy szybkość nagrzewania się oraz skuteczność usuwania zagnieceń. Zaleca się, aby urządzenie miało moc nie mniejszą niż 1000 W. Warto zwrócić więc uwagę na żelazko turystyczne typu Raven EZT001.

Stopa żelazka może być ceramiczna, teflonowa lub stalowa. Każda z nich ma inny czas nagrzewania się, trwałość, a także odporność na zarysowania i uszkodzenia. Najszybciej gorąca robi się stopa stalowa, jednak to na niej najszybciej pojawiają się rysy. Najbardziej odporna jest stopa ceramiczna, a najbardziej komfortowa teflonowa, ponieważ bardzo łatwo przesuwa się po tkaninie.

Waga i rozmiar żelazka podróżnego ma również istotne znaczenie. Najbardziej pożądane są urządzenia małe i lekkie, ponieważ nie zajmują dużo miejsca w walizce czy torbie. Klienci najczęściej sięgają po żelazko turystyczne, którego waga nie przekracza 1 kg, a wymiary 20 x 10 x 10 cm. Te wymogi spełnia MPM MZE-18.

Na przełącznik napięcia powinny zwrócić uwagę osoby, które wybierają się za granicę. W wielu krajach jest inne napięcie w gniazdkach od tego, które jest standardowe w Polsce. Warto więc wybrać model z funkcją zmiany napięcia z 220V na 110V, jak żelazko turystyczne RAVEN EZT002.

Przy zakupie żelazka turystycznego należy zwrócić uwagę również dodatkowe opcje. W hotelach raczej trudno o deskę do prasowania, dlatego bardzo przydatna jest funkcja pracy w pionie, którą ma Rowenta DA151. Dobrym rozwiązaniem jest także składana rączka, która pozwala zaoszczędzić dodatkowe miejsce w walizce. Małe żelazko podróżne z odpinanym uchwytem to np. HB TI1002.

Warto też przed zakupem żelazka podróżnego sprawdzić długość przewodu zasilającego, możliwość regulacji temperatury, obecność spryskiwacza oraz ilość generowanej pary. Małe żelazko turystyczne powinno mieć także etui lub pokrowiec, który zabezpieczy je w podróży przed zarysowaniem.

Czy warto kupić żelazko podróżne?

Przeciwnicy żelazek turystycznych twierdzą, że tego typu urządzenie prasuje zdecydowanie gorzej, niż jego klasyczny odpowiednik. Nie do końca jest to prawda, ponieważ wszystko zależy od mocy sprzętu, a nie jego rozmiaru. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie najważniejszych parametrów przed zdecydowaniem się na konkretny model.

Do wad małego żelazka turystycznego należy niewielka powierzchnia stopy prasującej, dlatego samo prasowanie może zająć nieco więcej czasu. Jednakże niewielki rozmiar pozwoli dotrzeć do każdego zakamarka, co można wykorzystać także w domowych warunkach np. podczas prasowania koszul.

Żelazko turystyczne to sprzęt, który zdecydowanie warto kupić. Jest lekkie, nie zajmuje dużo miejsca, a potrafi zwiększyć komfort w podróży.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link