Recenzja suszarki do żywności RAVEN ESS001

Autor: Dominik

Niektóre owoce, warzywa i grzyby są dostępne tylko sezonowo, nad czym można ubolewać. Na szczęście można je przechowywać tak, aby wykorzystywać kulinarnie także poza sezonem. Jak to możliwe? Jednym z pomysłów na konserwowanie żywności jest jej suszenie. Dzięki naszej recenzji suszarki spożywczej RAVEN ESS001 dowiesz się, czy warto kupić opisywany sprzęt do suszenia grzybów, warzyw i owoców, aby dłużej cieszyć się smakami i aromatami poszczególnych pór roku.

Suszarka spożywcza Raven ESS001 do owoców, warzyw, grzybów 

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaką żywność suszyć w suszarce Raven ESS001 i jak to robić,

- jak jest zbudowana suszarka Raven ESS001 i jakie ma cechy,

- jakie plusy i minusy ma suszarka spożywcza Raven ESS001,

- kto będzie z niej zadowolony.

Suszarka spożywcza Raven ESS001 – jaką żywność w niej suszyć i w jaki sposób?

Suszarka Raven ESS001 jest przeznaczona do suszenia owoców, warzyw, grzybów oraz ziół. Dzięki niej możesz przygotować zapas grzybów na zimę i domowe fit przekąski, które są znacznie tańsze od suszonych owoców i warzyw kupowanych w marketach.

Od rodzaju wybranego produktu, sposobu jego pokrojenia i własnych preferencji zależy, czy suszona żywność będzie charakteryzowała się chrupkością chipsów, jak np. cienkie plasterki jabłek i buraków, czy będzie nieco bardziej wilgotna, jak grubsze plasterki bananów i moreli. W poradniku Jak suszyć żywność? Krok po kroku znajdziesz wskazówki na temat przygotowania produktów do suszenia.

WSKAZÓWKA

Nie wiesz, w jakiej temperaturze suszyć owoce i warzywa? To kwestia indywidualna. Zależy, jak bardzo chrupkie mają być suszki i jakiej wielkości są kawałki. Podczas pierwszego suszenia polecamy przetestuj np. ćwiartkę jabłka, pół banana i inne małe fragmenty produktów. Możesz kierować się zarówno informacjami zawartymi w instrukcji producenta, jak i publikacjami z zakresu technologii żywności, z których dowiesz się m.in., jaka jest maksymalna temperatura suszenia dla danego produktu.

Sita suszarki Raven mają kształt ośmiokątów w regularną kratkę. Urządzenia można używać zarówno np. z dwoma poziomami, jak i pięcioma. Owoce wykłada się na jeden poziom, a następnie przykrywa kolejną szufladką z sitem. Suszenie małych owoców, takich jak jagody i porzeczki, jest problematyczne, ponieważ przedostają się one przez kratki.

Pamiętaj, że wszystkie suszone produkty zmniejszają swoją objętość. Przed krojeniem większych owoców, warzyw i grzybów na małe cząstki lub plasterki trzeba się upewnić, że będą one wystarczająco duże – na tyle, żeby nie przemieszczały się między kratkowanymi sitami w trakcie suszenia. 

PORADA EKSPERTA

Używając suszarki Raven ESS001, unikaj umieszczania na jednym sicie zbyt dużej liczby kawałków produktów. Z naszych doświadczeń wynika, że kawałki rozmieszczone zbyt gęsto i dość szczelnie zakrywające otwory sita mogą doprowadzić zarówno do przegrzewania się urządzenia, jak i nierównego suszenia żywności.

Poza zakresem pracy suszarki Raven ESS001 jest suszenie mięsa – taką funkcję ma droższa suszarka do żywności Hendi 229002. O możliwościach tego typu urządzeń możesz przeczytać więcej w artykule Jakie funkcje powinna mieć suszarka spożywcza.

Jak jest budowa i parametry suszarki do żywności Raven ESS001?

Suszarka spożywcza Raven ESS001 do owoców, warzyw, grzybówSuszarka Raven ESS001 posiada:

  • 5 sit o kształcie ośmiokątów i średnicy 33 cm, które są umieszczone w przezroczystych szufladkach z bocznymi uchwytami, ułatwiającymi podnoszenie półek i ich przenoszenie,
  • szczelną pokrywę z otworami wentylacyjnymi o półokrągłym kształcie i bocznymi uchwytami ułatwiającymi otwieranie suszarki,
  • pokrętło z oznaczeniami do regulowania temperatury,
  • lampkę kontrolną.

Z tyłu urządzenia, na wysokości pokrywy, jest umieszczony klasyczny przycisk służący do włączania i wyłączania suszarki. Z matowej jasnej obudowy łatwo zmywa się ewentualne zabrudzenia za pomocą wilgotnej i gładkiej ściereczki.

Jak na rozbudowaną 5-sitową suszarkę – jest lekka. Waży zaledwie ok. 2 kg. Dla porównania – konkurencyjna suszarka Sencor SFD 851GR o identycznej mocy i regulacji temperatury, ale mniejszych sitach, waży 3 kg. Gabaryty mają znaczenie szczególnie w małej oraz minimalistycznej kuchni, w której urządzenie nie może stać nieustannie w widocznym miejscu.

WSKAZÓWKA

Kierowanie się tylko wysokością mocy podczas wyboru suszarki jest błędem. Ważniejszą cechą suszarki do żywności jest regulacja temperatury. Po pierwsze – zbyt wysoka temperatura niszczy wartości odżywcze suszonej żywności. Po drugie – zbyt wysoka moc wysuszy produkt tylko z zewnątrz. Raven ESS001 ma optymalną średnią moc, a dzięki regulacji temperatury można dopasować jej wysokość do produktów.

 

  • 649 zł
  • 439 zł
  • 849 zł
  • 179,99 zł
  • 499 zł
 

Suszarka spożywcza Raven ESS001 do owoców, warzyw, grzybówMoc 240 W jest stała, ale dzięki płynnie regulowanej temperaturze w zakresie od 35 do 70°C można ją zmieniać nawet w trakcie pracy urządzenia. Do suszenia owoców, które mocno puszczają sok, takich jak truskawki, polecamy na minimum 30 minut ustawić temperaturę niższą niż 40°C, a następnie stopniowo ją zwiększać. Dzięki temu woda powoli odparuje z owoców, a czyszczenie sit będzie łatwiejsze. Po suszeniu należy poczekać, aż urządzenie ostygnie, a następnie umyć sita pod bieżącą wodą. Można je najpierw namoczyć w misie lub komorze zlewu. Poradnik Jak przechowywać suszone produkty spożywcze podpowie Ci, w jaki sposób przechowywać np. suszone owoce i warzywa.

Na ile produktów wystarczy powierzchnia 5 sit? Zależy od grubości i wielkości kawałków. Chociaż wysokość półek nie jest regulowana, szufladki są na tyle wysokie, że mieszczą całe spore kawałki grzybów, warzyw i owoców. Do suszenia np. 5-centymetrowych fragmentów polecamy ustawić niższą temperaturę… i nastawić się na nieco dłuższy czas suszenia. Za wysoka temperatura spowodowałaby szybkie przesuszenie grubo pokrojonych owoców i warzyw z zewnątrz, tymczasem ich stan wewnątrz nie zmieniłby się.

Suszarka Raven ESS001 ma tendencję do nieco szybszego suszenia produktów na najwyższej półce przy temperaturze wyższej niż 60°C. Warto o tym pamiętać i kontrolować suszenie, aby móc wcześniej wyjąć szufladkę lub zamienić ją miejscem z inną. Weryfikacja jest bardzo łatwa dzięki przezroczystym półkom – nie trzeba otwierać urządzenia, aby sprawdzić stan żywności.

Suszarka do owoców Raven ESS001 – co na plus, co na minus?

PARAMETRY

Moc urządzenia: 240 W

Liczba półek: 5

Średnica półki: 33 cm

Regulacja temperatury: 35- 70°C

Dodatkowe funkcje: zabezpieczenie przed przegrzaniem, lampka kontrolna

Waga: 2,27 kg

PLUSY

+ Duża powierzchnia sit o szerokości 33 cm

+ Bardzo dobra cyrkulacja gorącego powietrza

+ Duży zakres regulacji temperatury

+ Ergonomiczne uchwyty

+ Przezroczyste szufladki

MINUSY

− Głośna praca słyszalna w godzinach wieczornych

− Wielkość kawałków żywności musi być dostosowana do rozmiaru kratek – małe owoce, takie jak jagody, mogą się przesypywać

Jeśli chcesz przygotować suszone owoce na śniadanie, radzimy włączyć suszarkę o takiej godzinie, aby zakończyła pracę przed położeniem się lokatorów do snu. W dzień głośność jej pracy nie robi wrażenia, choć jest zdecydowanie głośniejsza od przeciętnej lodówki. Natomiast wieczorem czy w nocy, kiedy panuje większa cisza – suszarka jest dość mocno słyszalna.

Suszarka do owoców i grzybów Raven ESS001 – czy warto ją kupić?

Suszarka spożywcza Raven ESS001 do owoców, warzyw, grzybówSuszarkę Raven ESS001 polecamy grzybiarzom i osobom, które chcą przygotowywać zdrowe przekąski z warzyw i owoców, samodzielnie suszyć zioła, aby tworzyć własne aromatyczne mieszanki czy utrwalać smak żywności. Co prawda kwadratowe oczka utrudniają suszenie małych owoców, jak wspominane jagody, ale poza tym Raven ESS001 jest uniwersalna. Obsługa suszarki jest banalnie prosta, a dzięki klasycznemu pokrętłu – bez elektronicznego wyświetlacza z małymi cyframi – z urządzeniem poradzą sobie także osoby starsze. Jak możesz zobaczyć w kategorii suszarek do grzybów i owoców, Raven ESS001 jest pozytywnie i najczęściej oceniana zarówno pod kątem użytkowania, jak i czyszczenia po kilkugodzinnym suszeniu. Dzięki zabezpieczeniu przed przegrzaniem nie trzeba jej towarzyszyć.

 
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link