Zmywarka czy mycie ręczne? Co bardziej się opłaca?

Autor: Joanna

Zmywanie to jeden z obowiązków domowych, z których wykonywania najchętniej zrezygnowalibyśmy. Zmywarka nie tylko może to umożliwić, ale również znacznie ograniczyć zużycie wody wykorzystywanej w procesie mycia brudnych naczyń. Podczas jej działania wzrasta jednak ilość zużywanej energii elektrycznej, co zdecydowanie nie sprzyja oszczędnościom. Które rozwiązanie opłaca się bardziej?

Używanie zmywarki – wyciąganie czystych naczyń z szuflady zmywarki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. ile kosztuje ręczne zmywanie naczyń
  2. jakie koszty generuje zmywarka
  3. czy warto w nią zainwestować
  4. który sposób mycia naczyń jest bardziej opłacalny

Mycie ręczne – ile kosztuje?

Ręczne mycie szklanek przy pomocy gąbki

Koszty, jakie generuje regularne zmywanie ręczne, są trudne do oszacowania. Wpływ ma na to wiele czynników. Należy wziąć tu pod uwagę chociażby sposób, w jaki podgrzewana jest woda w twoim gospodarstwie domowym. Jeśli korzystasz z bojlera elektrycznego – zapłacisz więcej, niż osoby używające junkersów gazowych. Jeśli zaś swój twoje mieszkanie pobiera ciepłą wodę z kotłowni, pamiętaj o tym, iż koszty za nią są znacznie wyższe niż za wodę niepodgrzaną. Do tego należy również doliczyć m.in. ceny gąbeczek i detergentów. Jeśli zależy ci na dokładniejszym oszacowaniu kosztu zmywania ręcznego, możesz przeprowadzić łatwy, domowy eksperyment. W celu jego wykonania powinieneś zgromadzić w zlewie naczynia z całego dnia. Przed rozpoczęciem ich zmywania zapisz wartości z licznika wody, prądu oraz ilość używanego detergentu. Możesz również nastawić minutnik. Po umyciu porównaj stan wszystkich wartości, a następnie pomnóż je przez odgórnie ustalone stawki (np. za wodę). Uzyskany wynik to kwota, jaką każdego dnia wydajesz na zmywanie ręczne.

Ile kosztuje używanie zmywarki?

Dzięki używaniu zmywarki możesz znacznie obniżyć koszty, jakie przeznaczasz na opłaty zużycia wody. Najbardziej oszczędne modele (np. Whirlpool WFO 3T121 X lub Amica DFM 404 SEN) w trakcie jednego cyklu zmywania zużywają jedynie 9 litrów wody. Przy dużej pojemności (pierwszy model może pomieścić nawet 14 kompletów naczyń) wystarczy jedno pełne napełnienie urządzenia w ciągu dnia. Takie rozwiązanie z pewnością obniży koszty ponoszone w związku ze zmywaniem naczyń. Z drugiej strony posiadanie zmywarki wiąże się z koniecznością wzrostu opłat za prąd. Jest to spowodowane faktem podgrzewania wody w urządzeniu za pomocą licznych grzałek. Moc zmywarek waha się w przedziale od 1000 do około 1500 W, co daje nam zużycie 1–1,5 kW energii w ciągu godziny. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto szczególną uwagę zwrócić na jego klasę energetyczną. Najbardziej oszczędne będą modele w klasie A++ lub A+++ (np. Bosch SMS46GI05E lub Whirlpool WSFO 3O34 PF X) i to na nie najlepiej jest się zdecydować. Zapłacimy za nie więcej, niż za urządzenia w niższej klasie energetycznej, jednak rachunki będą o wiele niższe, co zaprocentuje w przyszłości.

Polecane zmywarki
  • 2 099 zł
  • 1 749 zł
  • 2 249 zł
  • 1 349 zł
  • 2 899 zł

Czy warto zdecydować się na zakup zmywarki?

Używanie zmywarki – włączanie programu ekonomicznego

Inwestycja w zmywarkę opłaci się przede wszystkim wtedy, kiedy unikać będziesz włączania urządzenia przy jego niepełnym załadowaniu. Na dodatkowe obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej możesz liczyć, jeśli ogrzewasz wodę za pomocą elektrycznego bojlera. Jeśli przed zakupem urządzenia, zwrócisz uwagę na najważniejsze parametry (klasa energetyczna i ilość zużywanej wody podczas jednego cyklu zmywania), możesz być pewien, że zakup zmywarki opłaci się, a koszty generowane w twoim gospodarstwie domowym ulegną zmniejszeniu. Wyjątkowo oszczędnym urządzeniem jest model Bosch Serie 6 SPS66TI01E – warto zwrócić na niego szczególną uwagę.

Zmywanie ręczne czy zmywarka – co wybrać?

Wybór zmywarki opłaci się, jeśli zamiast zmywania w napełnionym zlewie wybierasz mycie naczyń pod bieżącą wodą. Rezygnując z tego sposobu na rzecz zakupu specjalnego urządzenia, z pewnością odciążysz swój budżet od zbędnych kosztów przeznaczanych na nadmierne zużycie wody. Zużycie prądu przez zmywarkę będzie również ekonomicznie lepszym rozwiązaniem, niż konieczność podgrzewania wody do zmywania ręcznego za pomocą elektrycznego bojlera. Kolejną korzyścią, jaką niesie ze sobą używanie zmywarki, jest ogromna oszczędność czasu, jaką zyskujesz, niwelując konieczność ręcznego zmywania naczyń. Czas, który codziennie przeznaczałeś na nieprzyjemny obowiązek, możesz bez problemu przeznaczyć na dowolną formę relaksu.

Zarówno zmywanie ręczne, jak i korzystanie zmywarki niesie ze sobą wady i zalety. Zmywanie ręczne to duże straty wody, natomiast zmywarka generuje spore zużycie prądu. Aby wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze dla twojego mieszkania, skrupulatnie przelicz kwoty, jakie przeznaczasz na zmywanie ręczne i porównaj je z przewidywanymi kosztami eksploatacji zmywarki. Dzięki temu nabierzesz pewności, że wybrane rozwiązanie jest korzystniejsze dla ciebie i twojego budżetu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę