Gotowanie na parze – sposób na zachowanie pełnej wartości odżywczej produktów. Na co zwrócić uwagę, wybierając takie urządzenie do kuchni?

Autor: Joanna

Urządzenie do gotowania na parze powinno na stałe znaleźć się w twojej kuchni. Zobacz, dlaczego jest tak przydatne.

Gotowanie warzyw na parze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie urządzenie umożliwia gotowanie na parze i dlaczego jego wybór jest wskazany;
  2. jakie urządzenia do gotowania na parze są dostępne w sprzedaży i czym się różnią;
  3. na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Dlaczego zakup urządzenia do gotowania na parze jest dobrym wyborem?

Urządzenie do gotowania na parze

Gotowanie na parze to obecnie jedna z najpopularniejszych metod przygotowywania posiłków. Są one smaczne i przede wszystkim zdrowe, ponieważ przyrządzone w ten sposób produkty nie tracą swoich właściwości odżywczych. Potrawy ze składników niepoddanych obróbce termicznej są też niskokaloryczne, dlatego dania na parze poleca się szczególnie osobom, które chciałyby pozbyć się zbędnych kilogramów. Tak przygotowane posiłki są też doskonałym rozwiązaniem dla zabieganych, ponieważ w krótkim czasie można zaserwować naprawdę smaczny obiad.

Urządzenia do gotowania na parze, czyli co można kupić w sklepach

Przygody z gotowaniem bez użycia wody wcale nie trzeba rozpoczynać od zakupu urządzenia. O smaku posiłków można przekonać się, używając garnka do gotowania na parze. Takie naczynia są dostępne niemal w każdym sklepie, który ma w swoim asortymencie produkty gospodarstwa domowego. Naprzeciw oczekiwaniom klientów wyszła firma Gerlach – producent akcesoriów kuchennych. Stworzona przez nią kolekcja garnków Gerlach Viva jest przeznaczona zarówno do klasycznej obróbki termicznej, jak i do przyrządzania zdrowych posiłków bez konieczności ich gotowania.

Wielbiciele zdrowej kuchni mogą rozejrzeć się za parowarami. Są one bardziej komfortowe w użytkowaniu, niż klasyczne garnki, które w zestawach mają jedynie wkład do gotowania na parze. Trzeba jednak pamiętać, że profesjonalne urządzenie może zajmować dużo miejsca, dlatego posiadacze małych kuchni powinni wybrać parowary, które mają składane pojemniki. Ułatwi to znacznie przechowywanie.

WSKAZÓWKA

Chcesz kupić parowar, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca do przechowywania urządzenia? Szukaj modeli ze składanymi pojemnikami – z łatwością zmieścisz je w kuchennej szafce.

Sam parowar nie jest skomplikowany w użytkowaniu. Zawiera pojemnik na wodę i na produkty, które chcemy przygotować. Woda, która jest wewnątrz urządzenia, zostaje doprowadzona do wrzenia. Unosząca się para dociera do naczyń i przenika przez nie. W ten sposób można przygotować smaczny, beztłuszczowy posiłek, który ponadto nie jest czasochłonny. W ofercie sklepów jest dużo parowarów, dlatego konsument ma szansę wybrać taki, który będzie spełniał jego oczekiwania. Dostępne są parowary elektroniczne oraz mechaniczne. Rodzice małych dzieci mogą kupić urządzenia do gotowania na parze pełniące jednocześnie funkcję podgrzewaczy do butelek lub słoiczków.

Polecane parowary
  • 369 zł
  • 339 zł
  • 469 zł
  • 299 zł
  • 169 zł

Na co zwrócić uwagę przed zakupem maszyny do gotowania na parze?

Urządzenie do gotowania na parze do zabudowy Bosch Serie 8 CDG634BB1

Wybór konkretnego modelu parowaru zależy od osobistych preferencji konsumenta. Przed zakupem warto zasięgnąć opinii specjalisty. Być może urządzenie, które chcemy postawić w naszej kuchni, nie będzie spełniało naszych wyobrażeń. Zanim dojdzie do finalizacji transakcji, warto przemyśleć, z jakiego materiału ma być parowar, który chcemy nabyć i jakie funkcje ma posiadać. Na rynku urządzeń gospodarstwa domowego są dostępne:

  • parowary mechaniczne np. Raven EP001, które nie posiadają automatycznych programów do gotowania, a jedynie pokrętło z programatorem czasowym – konsument sam wybiera czas przygotowywania posiłków, co może stanowić utrudnienie dla osób, które rozpoczynają przygodę z taką formą gotowania. Parowary mechaniczne są o wiele tańsze niż elektroniczne. Wybierając taki model urządzenia, powinniśmy zwrócić uwagę na jego moc. Im jest ona wyższa, tym szybszy czas przygotowania posiłków;
  • parowary elektroniczne np. Morphy Richards IntelliSteam – pozwalają kontrolować czas gotowania. Wyłączają się automatycznie, a wszystkie informacje są pokazane na czytelnym wyświetlaczu LCD. Pracują ciszej, niż klasyczne parowary mechaniczne, lecz są od nich droższe. Większa moc zapewnia przygotowanie posiłków w bardzo krótkim czasie.

Przy wyborze parowaru istotna jest także ilość pojemników, które posiada maszyna oraz rodzaj materiału, z którego została skonstruowana. Większość tego typu urządzeń ma pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych, ale można spotkać także szklane parowary ze stali nierdzewnej. Ważnym elementem jest również ilość i pojemność naczyń, zwłaszcza dla wieloosobowej rodziny. Sama ryba na parze może nie wystarczyć, aby zaserwować smaczny obiad. Na szczęście większość urządzeń jest wyposażona w wiele pojemników, co umożliwia przygotowanie kilku posiłków jednocześnie, ponadto bez konieczności długiego oczekiwania. W maszynie do gotowania możemy przyrządzić nie tylko warzywa na parze, ale także mięso oraz produkty sypkie np. ryż lub dowolny rodzaj kaszy. Trzeba pamiętać, że dobry sprzęt to smaczne posiłki, a im więcej przydatnych funkcji, tym wyższa jego cena.

Szukasz pomysłów na zdrowe potrawy, które bez trudu przyrządzisz w swoim urządzeniu? Sprawdź 4 proste przepisy na dania gotowane na parze!

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów